Wentylacja grawitacyjna

motocyklowo
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Wentylacja grawitacyjna

Post autor: przemo77390 »

Heja,

Rozwazam grawitacje - niestety kominy juz stoja. Moze ktos zna z okolic Wawy firme ktora by rozlozyla wentylacje grawitacyjna. Cos nikt do tego nie chce sie zglosic.

Pozdrawiam,
Przemo
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: Qter »

a czemu nie rekuperacje która jest już standardem w nowych budynkach?

Wysłane z mojego SM-G900F przy użyciu Tapatalka
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
plebi
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 213
Rejestracja: 02.10.2010, 16:07
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: plebi »

Ja dziekuje za ten standard - w domu rodzinnym bardzo dobrze sie sprawdza grawitacyjna wentylacja. Przynajmniej u mnie. 180m2 - i rocznie dla 4 osobowej rodziny mieszcze sie razem z ciepla woda i ogrzewaniem w 3000PLN. Z tego polowa to szacowany koszt podgrzania cieplej wody - nawet 65% ale mysle ze moze byc blad szacowania i zanizam to do 50%.
Ogrzewanie gazem - dom dobrze docieplony i tyle. Dla mnie szkoda kasy na rekuperacje i potem jej serwisowanie/odgrzybianie etc.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: tomekpe »

plebi pisze:Ja dziekuje za ten standard - w domu rodzinnym bardzo dobrze sie sprawdza grawitacyjna wentylacja. Przynajmniej u mnie. 180m2 - i rocznie dla 4 osobowej rodziny mieszcze sie razem z ciepla woda i ogrzewaniem w 3000PLN. Z tego polowa to szacowany koszt podgrzania cieplej wody - nawet 65% ale mysle ze moze byc blad szacowania i zanizam to do 50%.
Ogrzewanie gazem - dom dobrze docieplony i tyle. Dla mnie szkoda kasy na rekuperacje i potem jej serwisowanie/odgrzybianie etc.
A może byłoby dobrze wypowiedzieć się mając jakieś porównanie, a nie znając tylko jedną stronę medalu? Mam podobny metraż,i niestety grawitacja cudów nie robi, w nocy duszno bywa. W lato gorąco, nie mówiąc o wietrzeniu w dni 'smogowe'.

Wiem teraz, że trochę żałuję, a zmienić decyzję niestety trudno. Znajomi mają mechaniczną i w zasadzie każdy poleca.
Awatar użytkownika
spaw
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 321
Rejestracja: 10.09.2013, 22:24
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Tychy

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: spaw »

Jestem teraz na etapie PnB i mam zaprojektowaną grawitację.
Wiem już, że na etapie realizacji będę chciał zastosować wentylację mechaniczną właśnie.
Zdania są podzielone: jedni mówią ze spoko, rób, to dobre jest; a inni że nie rób, bezsensowny dodatkowy wydatek itp.
Niestety, ale potwierdza się to co piszesz tomekpe, tą druga grupę stanowią osoby, które nigdy nie miały styczności z rekuperacją. Dla mnie osobiście nie jest to żaden miarodajny argument :)
"When you're traveling, you are what you are right there and then.
People don't have your past to hold against you.
No yesterdays on the road"
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: tomekpe »

spaw pisze:Jestem teraz na etapie PnB i mam zaprojektowaną grawitację.
Wiem już, że na etapie realizacji będę chciał zastosować wentylację mechaniczną właśnie.
Zdania są podzielone: jedni mówią ze spoko, rób, to dobre jest; a inni że nie rób, bezsensowny dodatkowy wydatek itp.
Niestety, ale potwierdza się to co piszesz tomekpe, tą druga grupę stanowią osoby, które nigdy nie miały styczności z rekuperacją. Dla mnie osobiście nie jest to żaden miarodajny argument :)
Powiem Ci tak - wychowałem się w kamienicy, tam był strop na ponad 3m, oraz otwory wentylacyjne w każdym pomieszczeniu (pewnie przez piece węglowe). Sumarycznie, to dawało zupełnie inny komfort oddychania, szczególnie zimą. Taką grawitację rozumiem. A to co teraz, dwa otwory na krzyż i nawiewniki w oknach, to jest jakieś nieporozumienie dla mnie. W dodatku każdy gram świeżego powietrza chłodzi dom wchodząc niczym przez szpary w oknach.

Od spełniania parametrów minimalnych do komfortowego oddychania świeżym powietrzem w domu jest spora przestrzeń, i osobiście nieco narzekam. Nie ma dramatu, ale jednak następnym razem wiedziałbym co wybrać.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: makumba »

tomekpe pisze: Taką grawitację rozumiem. A to co teraz, dwa otwory na krzyż i nawiewniki w oknach, to jest jakieś nieporozumienie dla mnie. W dodatku każdy gram świeżego powietrza chłodzi dom wchodząc niczym przez szpary w oknach.

Od spełniania parametrów minimalnych do komfortowego oddychania świeżym powietrzem w domu jest spora przestrzeń, i osobiście nieco narzekam. Nie ma dramatu, ale jednak następnym razem wiedziałbym co wybrać.
Wychodzi na to, że problem tkwi w źle wykonanej wentylacji grawitacyjnej a nie w jej samej.
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: tomekpe »

makumba pisze:
tomekpe pisze: Taką grawitację rozumiem. A to co teraz, dwa otwory na krzyż i nawiewniki w oknach, to jest jakieś nieporozumienie dla mnie. W dodatku każdy gram świeżego powietrza chłodzi dom wchodząc niczym przez szpary w oknach.

Od spełniania parametrów minimalnych do komfortowego oddychania świeżym powietrzem w domu jest spora przestrzeń, i osobiście nieco narzekam. Nie ma dramatu, ale jednak następnym razem wiedziałbym co wybrać.
Wychodzi na to, że problem tkwi w źle wykonanej wentylacji grawitacyjnej a nie w jej samej.
Wentylacja wykonana zgodnie z przepisami. To co ja opisuję to '38 rok. Teraz łazienka i ew. kuchnia wystarcza i tyle zazwyczaj jest.
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2910
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: zimny »

Nie wiem jak w domu nowym ale ja mam grawitacyjną w nowym mieszkaniu w bloku z 2019r. i nie mam zastrzeżeń. Tylko zawory zwrotne zrobiłem - mam łącznie 4 punkty wentylacyjne (mieszkanie jest względnie spore), w łazience i WC, w kuchni i w jednym z pokoi + mikrowentylacje w oknach (faktycznie trochę wychładzają jak się wszystkie otworzy). 4 piętro z 6-ciu jeśli ma to znaczenie.

Obok są bloki z mechaniczną wentylacją i słyszałem o wielu problemach z tym. Przy czym to pewnie coś zupełnie innego niż rekuperacja o której wspominacie w domu jednorodzinnym...? Jestem ciekaw wątku bo moze będę kiedyś robił coś w domu rodziców - niestety tam z wentylacją jest słabo.

Pozdrawiam
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
plebi
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 213
Rejestracja: 02.10.2010, 16:07
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Wentylacja grawitacyjna

Post autor: plebi »

Mam porownanie i wiem co pisze.
Wentylacja mechaniczna (rekuperacja) ma wiele wad i zalet tez zapewne. Do zalet z pewnoscia to ze masz kontrole nad wymiana powietrza i pewnosc. Do tego filtrowane od zanieczyszczen wielu. Do wad nalezy koszt wykonania, koszt utrzymania, jak i odglosy ktore rozchodza sie z centrali - do niektorych pomieszczen . Tak tak - zapewne powie ktos ze to zle wykonana instalacja. Ale mozna ja wykonac lepiej lub gorzej - izolowac etc. Ale i tak odglosy zostana.
Generalnie jest prosty wybor - masz kase na to i chec - to rob. Jak sie nie spodoba - zawsze mozesz wylaczyc.
Na pewno nie licz ze oszczedzisz na ogrzewaniu - per saldo wyjdziesz do tulu.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości