Porady Prawne !!!

motocyklowo
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtekk »

Przepraszam - ja w rozjazdach i nie mam możliwości przejrzenia wątku, a czas nagli. A na pewno coś było pisane (a może nie w tym, ale na pewno na forum). Kolega, świeżak, kupił moto. Pierwsze. Okazuje się, że pękniety blok silnika. Pewnie krzywa rama. Minęło 1.5 miesiąca od zakupy. Da się coś z tym zrobić w ramach rękojmi? Jakie kroki? Ktoś się tym u nas zajmuje?
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: teo »

A to zależy od kogo kupił, od firmy (komis, auto handel itp.), czy od osoby prywatnej. Więcej szczegółów proszę
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtekk »

Osoba prywatna. Dzięki za pomoc!
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: teo »

To musi złożyć sprzedawcy oświadczenie, że chce obniżenia ceny albo, że odstępuje od umowy.
Terminy ma zachowane.
W praktyce to będzie miał sporo szarpania, bo sprzedawca będzie twierdził, że kupujący wiedział w chwili sprzedaży o pękniętym bloku, cena była "atrakcyjna" bo wynikała właśnie z tego, że moto było uszkodzone. Jak motek był znaleziony np. na portalu aukcyjnym, to warto przejrzeć i zabezpieczyć treść ogłoszenia, tam powinny być teksty typu stan bdb, co ułatwia udowodnienie, że wada była ukryta. Istotne jest jaka cena była na umowie, czy odpowiadała cenom transakcyjnym, czy w umowie były zapisy, że kupujący zna stan techniczny. Jeżeli cena była taka, jak dla motocykla nieuszkodzonego i jest to w stanie udowodnić, to szansa na wygraną jest, bo nikt nie kupuje uszkodzonego motka, wiedząc o tym, za kasę, za którą miałby sprzęt w idealnym stanie.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtekk »

Bardzo dziękuję!!! Juz przekazałem.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Toma2
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 522
Rejestracja: 12.10.2012, 16:59
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Łazy k/Magdalenki

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Toma2 »

Drodzy,

może ktoś z Was wie - miałem dzwona na motocyklu, sprawa obecnie w prokuraturze. Jestem dobrej myśli co do jej zakończenia - uznania sprawstwa wypadku kierowcy ciągnika. Wracam do aktywności zawodowej i potrzebne jest mi auto - w okresie letnim do wszelkich dojazdów (do biura, klienta etc) służył mi motocykl - czy mogę pożyczyć samochód i później zażądać zwrotu poniesionych wydatków po pomyślnym zakończeniu sprawy w sądzie?
A może ktoś z Was ma znajomą wypożyczalnię samochodów w Wwie lub jej południowych okolicach?

Z góry dzięki,
pzdr
Toma
Dymek
romeciarz
romeciarz
Posty: 26
Rejestracja: 01.02.2015, 14:13
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Elbląg

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Dymek »

W przyapdku jak ktoś rozwali ci twoje autko to na 100% masz prawo wypożyczyć samochód z OC sprawcy. Jak jest w przyapdku moto nie mam pojęcia. Wiem że są firmy wypożyczające samochody bezgotówkowo tzn idziesz do nich pokazujesz jakieś kwity(notatkę policji czy coś) z wypadku oni dają ci samochód i żadne koszty ciebie nie interesują, oni sami sobie ściągną należność z OC sprawcy przy pomocy swoich prawników. Wydaje mi się za najlepiej zadzwonić do takich firm i wypytać co i jak. Słowo klucz w googlu: "samochód zastępczy z OC sprawcy".
Toma2
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 522
Rejestracja: 12.10.2012, 16:59
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Łazy k/Magdalenki

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Toma2 »

Czyli nadal wiem tyle co wiedziałem, albo i mniej. :pob:

Ale dzięki za dobre chęci :thumbsup:

Ktoś, coś, może z autopsji?
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5547
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: falco »

Krótkie pytanie po zalaniu mieszkania.

Do wyceny szkody, którą mam nadzieję wkrótce rzeczoznawca zrobi (czekam aż przyjedzie) chcę dodać roszczenie za pracę i czas poświęcony na usunięcie szkód, zebranie wody, wywalenie całego syfu, itp.

Przyczyną zalania było akwarium (objęte ubezpieczeniem), bagatela 240l.... wszystko wydarzyło się w nocy, w wyniku czego miałem dodatkowy stres, bo nawet nie było można zadzwonić po żadną firmę w sprawie pomocy, itp.

TU do wyceny poprosiło, abym wycenił swoją pracę, czas, zużyte środki, itp. Jak to wyliczyć, może ktoś pomóc?
Aby nie mieszać na ogólnym prosiłbym o kontakt na PW z podaniem nr telefonu, to zadzwonię, bo sprawa jest bardzo pilna.

Dziękuję!
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

falco pisze:Krótkie pytanie po zalaniu mieszkania.

Do wyceny szkody, którą mam nadzieję wkrótce rzeczoznawca zrobi (czekam aż przyjedzie) chcę dodać roszczenie za pracę i czas poświęcony na usunięcie szkód, zebranie wody, wywalenie całego syfu, itp.

Przyczyną zalania było akwarium (objęte ubezpieczeniem), bagatela 240l.... wszystko wydarzyło się w nocy, w wyniku czego miałem dodatkowy stres, bo nawet nie było można zadzwonić po żadną firmę w sprawie pomocy, itp.

TU do wyceny poprosiło, abym wycenił swoją pracę, czas, zużyte środki, itp. Jak to wyliczyć, może ktoś pomóc?
Aby nie mieszać na ogólnym prosiłbym o kontakt na PW z podaniem nr telefonu, to zadzwonię, bo sprawa jest bardzo pilna.

Dziękuję!
Zadzwoń do firmy sprzątającej i spytaj ile by wzięli za takie sprzątanie - najlepiej kilku i podaj średnia :)
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
falco
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5547
Rejestracja: 06.04.2010, 16:06
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: K-J

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: falco »

qbi2 pisze:Zadzwoń do firmy sprzątającej i spytaj ile by wzięli za takie sprzątanie - najlepiej kilku i podaj średnia :)
Czytasz w moich myślach... ;) Dziękuję!
Pozdr! falco
...nie ma boga i Motóra...


Czas Diabła... oto Łezka...
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: przemo77390 »

Czy ktoś wie lub zna kogoś kto wie o ile może mi wzrosnąć OC jeśli osoba poszkodowana będzie chciała uzyskać odszkodowanie z mojego OC.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Reindeer »

przemo77390 pisze:Czy ktoś wie lub zna kogoś kto wie o ile może mi wzrosnąć OC jeśli osoba poszkodowana będzie chciała uzyskać odszkodowanie z mojego OC.
Znalazłem tylko coś takiego: http://www.smartdriver.pl/kiedy-stracis ... skladke-oc Wcześniej byłem przekonany, że w takiej sytuacji następuje całkowita utrata zniżek. Krótko mówiąc, najlepiej zapytaj u źródła, czyli u przedstawiciela firmy w której masz OC.
Ostatnio zmieniony 26.08.2015, 09:22 przez Reindeer, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtasmazi
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 22.06.2015, 21:47
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtasmazi »

Zależy od kwoty jaka zostanie wypłacona osobie poszkodowanej.
przemo77390
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 535
Rejestracja: 19.08.2014, 15:40
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: przemo77390 »

Dzięki - Reindeer i wojtasmazi.

Tego nikt nie wie jakie odszkodowanie zostanie wypłacone bo odszkodowanie z mojego OC na pojazd będzie wypłacane z tytułu utraty zdrowia (są formy które się tym zajmują i biorą jakiś procent).

Pytanie czy jak będę pytał mu źródła to czy zaraz mnie nie nastraszą że utracę masę zniżek. Wolę zasięgnąć neutralnej opinii aby w razie czego powołać się na coś w przypadku kiedy ubezpieczyciel chciałby pozbawić mnie więcej zniżek niż można.
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Reindeer »

przemo77390 pisze:Dzięki - Reindeer i wojtasmazi.

Tego nikt nie wie jakie odszkodowanie zostanie wypłacone bo odszkodowanie z mojego OC na pojazd będzie wypłacane z tytułu utraty zdrowia (są formy które się tym zajmują i biorą jakiś procent).

Pytanie czy jak będę pytał mu źródła to czy zaraz mnie nie nastraszą że utracę masę zniżek. Wolę zasięgnąć neutralnej opinii aby w razie czego powołać się na coś w przypadku kiedy ubezpieczyciel chciałby pozbawić mnie więcej zniżek niż można.
To pójdź tam i przedstaw się jako potencjalny klient zainteresowany OC w ich firmie, ale mający obawy co będzie w razie szkody :grin:
Awatar użytkownika
Driverd2
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1673
Rejestracja: 16.12.2009, 17:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Driverd2 »

Może ktoś mi coś sensownego doradzi, kupiliśmy działkę w tym roku, na działce stoi trój nożny słup, prawie na samym końcu w rogu działki, a przez działkę idzie po skosie linia wysokiego napięcia, natomiast nie mam danych od kiedy słup oraz linia stoi a z tego co wiem właściciel tego urządzenia powinien mieć służebność przesyłu w księdze wieczystej, a wiem napewno że czegoś takiego nie ma wpisanego w naszej księdze wieczystej. Nie wiem też co i jak było uzgodnione z poprzednim właścicielem (właściciel nie żyje, sprzedawał jego syn ale to taki typ człowieka że dyskusja z nim nie ma sensu, i pytanie moje jest takie co i jak mogę z nimi w miarę łatwo wywalczyć, uzyskać itp itd, nie chodzi o jakieś kosmiczne odszkodowania, może stała zniżka na dostarczenie energii elektrycznej, lub coś w tym rodzaju. Inna kwestia że chciałbym uniknąć sytuacji jak rodzice kolegi gdzie przez środek ich działki szły słupy i stracili przez to spory kawałek działki (przez zasiedzenie) i jeszcze na swój koszt musieli ogrodzenie przestawiać (spore koszty bo długa działka, teraz mają działkę podzieloną na dwie części). Ja chcę zrobić w przyszłości ogrodzenie ale nie chcę nikomu oddawać ch...j wie ile ziemi wokół słupa, a nie znam przepisów itp więc nie wiem jakie mają wymogi. Z góry dzięki, może ktoś to przerabiał i coś pomoże.
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

Jeżeli już taki kupiłeś to chyba lipa :( Kolega właśnie się sądzi z energetyka o to samo, więc jak wrócę do pracy tj. 08.09 mogę spytać :)
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
wojtasmazi
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 22.06.2015, 21:47
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtasmazi »

Spytaj, spytaj.....
Na mojej działce też stoi słup (na samym brzegu działki) fakt iż w niczym szczególnie mi nie przeszkadza..... Ale myślę, że warto wiedzieć co można z tym zrobić.....
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 833
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: magneto »

Ja nie chcę krakać, ale kilkanaście lat temu chciałem kupić podobną działkę na cele budowlane. Okazało się, że przepisy (wtedy) uniemożliwiały jakiekolwiek prace budowlane (dźwig, koparka) w odległości bodajże 15 m od linii SN ( jak izolatory na słupie są dłuższe niż 30 - 40 cm, to raczej masz WN - to może być jeszcze dalej... ale jak piszesz, że słup trójnożny, to raczej SN ). To wykluczało z zabudowy ok. 80% powierzchni działki, na szczęście nie kupiłem...
Powodzenia życzę w tej sprawie ( i nie tylko ).
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości