Porady Prawne !!!

motocyklowo
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

W tym temacie proszę o pytania postaram się odpowiedzieć na zadane pytania z kolegami po fachu !!!
Tematy nie tylko z RD walcie ze wszystkim postaram się pomóc !!!
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

To ja moze pierwszy :)
Majac wykupione autocasko na Polske chce pojechac za granice. Czy jest mozliwosc dokupienia autocasko za granice tylko na sam czas wyjazdu???
Z gory dzieki.
P.S. chociaz nie wiem, czy to pytanie miesci sie w zagadniecniach porad prawnych :egh:
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
Pokemon
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 91
Rejestracja: 19.06.2008, 19:06
Mój motocykl: Africa Twin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Pokemon »

Moim skromnym zdaniem wszystko zależy od firmy w której jesteś ubezpieczony. Każda firma rządzi się własnymi prawami.
AC w większości firm działa po za granicami kraju. Wyjeżdżając za granicę lepiej zadbać o ubezpieczenie asistance. Jest to niewielki koszt jeżeli zawiera się razem z innym ubezpieczeniem. Dodatkowo też zapewne można zakupić na czas wyjazdu ale stawki są wówczas wyższe.
Jedyna prawdziwa rada to telefon do swego ubezpieczyciela. :crossy:

Ps. Prośba do administratora/moderatora by podwiesił ten temat.
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: torak »

Ja mam nietypową sprawę. Otóż moja babcia (80 lat) miała wypadek. Zasnęła za kierą i ścięła drzewo. Śmigłowiec odwiózł ją do szpitala. Niestety boję się że będzie chciała wrócić za kierę.
Jak można by jej to utrudnić? Myślę o pozbawieniu jaj prawka ale czy jest to możliwe i jak to zrobić?

Jako ciekawostką pokażę co zrobiła z Nissanem.
Obrazek
Obrazek
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
Pokemon
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 91
Rejestracja: 19.06.2008, 19:06
Mój motocykl: Africa Twin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Pokemon »

"Wypadek drogowy – jest to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci."
Ludzie często mylą wypadek z kolizją drogową. Jeżeli jechała sama nie będzie wypadku.
Czy twoja babcia jechała sama czy z inną osobą?

Można by było chwytać się tego jeżeli to był wypadek. Jest szansa że babcia nie przejdzie badań lekarskich:

Na podstawie § 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. Nr 2, poz. 15), kierującemu pojazdem, o którym mowa w art. 122 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 109, poz. 908, z późn. zm.), skierowanie na badanie lekarskie wydaje komendant powiatowy Policji w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia, w którym nastąpił wypadek drogowy, albo od dnia, w którym kierował pojazdem w stanie nietrzeźwości lub po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu.
Awatar użytkownika
sumik
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 16.06.2008, 13:20
Lokalizacja: Szczecin/Wrocław

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: sumik »

Pokemon pisze:"Wypadek drogowy – jest to zdarzenie w ruchu drogowym, gdzie jeden lub więcej uczestników ruchu drogowego bierze udział w zdarzeniu, w wyniku którego uczestnik ruchu drogowego został ranny lub doszło do jego śmierci."
[/i]
Wydaję mi się jednak, że mógł być to wypadek jeżeli babcia została ranna. Według twojego rozumowania, to jak ktoś będzie miał spotkanie z drzewem przy 200km/h [jechał sam] i zginie na miejscu, to będzie oznaczało, że nastąpiła kolizja ze skutkiem śmiertelnym :niewiem: . A co do problemu babci, to może jednak udało by się ją nakłonić do dobrowolnego oddania prawo jazdy. Po takim zdarzeniu może się uda jakoś wytłumaczyć,że to już niestety nie te lata. U mnie był podobny problem z dziadkiem, zdecydowanie stwarzał zagrożenie na drodze, więc mu to wytłumaczyliśmy i wielu 73 lat oddał prawko do urzędu a samochód oddał ciotce.
koko dżambo i naprzód :D !!!
sky
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 734
Rejestracja: 14.06.2008, 08:39
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Józefów k. Otwocka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: sky »

torak pisze: Jak można by jej to utrudnić? Myślę o pozbawieniu jaj prawka ale czy jest to możliwe i jak to zrobić?
IMHO możesz jedynie porozmawiać z Babcią.
Prawnie to musiałaby nałapać punktów ponad normę i wtedy to już pewnie by nie zdała egzaminu.
Chyba, że Babcia szatan :smoke:

ps. Tak się patrzę na fotki... Myślę, że sama zrezygnuje z prowadzenia auta.
Przy jakiej prędkości wykorbiła?
Marcin 'sky' Przybylski
--
Czterdzieści lat na karku, często zachowuję się jak nastolatek, jeżdżę motocyklem... Czy to w końcu kryzys wieku średniego?
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

tak trochę żartem ile ma emerytury jak 800 zł to pewnie nie będzie jej stać na nowego nissana !
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

odpowiedz mi na pytania
1 czy jechała sama
2 jeśli nie kto ucierpiał poza nią
3 przyczyna wypadku
4 jakie obrażenia do 7 dni czy powyżej
5 czy była Policja
6 jak zakończyli sprawę mandatem z art 86 $1, wnioskiem do sądu z art 86$1 , pouczeniem art 41 kw

najlepiej by było wnioskiem wtedy można wystąpić o dodatkowe badania , badania pewnie by nie przeszła więc po problemie
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

a co do sprawy ubezpieczenia to nie moja działka !
ale pod powiem że jeśli ma ktoś konto w PKO.S.A to do konta Eurokonto plus jest darmowy assistance powyżej 50 kilosów od domu wiem bo mam i korzystałem ponad to za granicą kraju też działa !!!
Tylko wyjazdy za granicę kraju zgłasza się minimum trzy dni przed wyjazdem !!!
Jutro zrobię skan tego assistance i wkleję !!!
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
Pokemon
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 91
Rejestracja: 19.06.2008, 19:06
Mój motocykl: Africa Twin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Pokemon »

sumik pisze: Wydaję mi się jednak, że mógł być to wypadek jeżeli babcia została ranna. Według twojego rozumowania, to jak ktoś będzie miał spotkanie z drzewem przy 200km/h [jechał sam] i zginie na miejscu, to będzie oznaczało, że nastąpiła kolizja ze skutkiem śmiertelnym :niewiem: .
Nie będzie to prowadzone przed sądem jako wypadek, prokuratura poprowadzi to ze 155KK i umorzy z art 17&1 pkt2 KPK

Art. 177 kk stanowi, że kto naruszając, chociażby nieumyślnie, zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, powoduje nieumyślnie wypadek, w którym inna osoba odniosła obrażenia ciała określone w art. 157 § 1 podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat.
Jeżeli następstwem wypadku jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu (zdefiniowany w art. 156 kk) to sprawca jest zagrożony pozbawieniem wolności od 6 miesięcy do lat 8.
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

nie znam zakresu działania prokuratury więc nie mogę sie w tej kwestii wypowiadać !!! ale jest szansa że jeśli pogadał by z prokuratorem to prokurator wnioskował by o badania starszej pani !!
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: torak »

Więc tak.
1, Babcia jechała sama
2, Doznała dość poważnych obrażeń, bo ma pęknięty drugi kręg szyjny, złamanych 5 żeber, odmę płucną i parę innych pomniejszych.
3, O dobrowolnym oddaniu prawka NIE MA MOWY. Już prosiła córkę (moją ciotkę) aby poszukała mechanika który naprawi auto :mouthshut: :haha: . Stwierdziła że wypadku nie pamięta i "nie czuje obaw przed kierownicą".
4, sama podobno stwierdziła że jechała ok. 115km/h.

Tak,tak. Ja wiem że to trochę śmiesznie brzmi, ale logika myślenia ludzi starszych jest niebadana (delikatnie mówiąc).
Najlepiej by było "nakłonić" funkcjonariusza prowadzącego sprawę aby sam skierował taki wniosek.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
Pokemon
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 91
Rejestracja: 19.06.2008, 19:06
Mój motocykl: Africa Twin

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Pokemon »

Paczo3 moje dywagacje dotyczą odpowiedzi na pytanie Sumika co do tematu wypadku drogowego.

Za mało jest danych by stwierdzić jakie to było zdarzenie i jak się potoczyło dalej. Możemy tylko gdybać co by było gdyby....

Ale prokurator może skierować kierowcę w związku z prowadzonym postępowaniem na dodatkowe badania psychologiczne.

A babci trzeba schować prawo jazdy i powiedzieć , że bez dokumentu nie może jeździć. A jak zapyta kto schował to trzeba powiedzieć , że to ten niemiec co jej wszystko chowa...jak on się nazywał.... Ajcchajmer
(to taki mały żarcik) :cool:
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

i tak może być gorzej jak zgłosi kradzież i za 70 zeta wyrobi nowe !
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojs »

Paczo3 pisze:a co do sprawy ubezpieczenia to nie moja działka !
ale pod powiem że jeśli ma ktoś konto w PKO.S.A to do konta Eurokonto plus jest darmowy assistance powyżej 50 kilosów od domu wiem bo mam i korzystałem ponad to za granicą kraju też działa !!!
Tylko wyjazdy za granicę kraju zgłasza się minimum trzy dni przed wyjazdem !!!
Jutro zrobię skan tego assistance i wkleję !!!

O zesz w mordeczke !!!
tak sie zastanawialem nad przeniesieniem konta z PKO SA do innego banku.
Rowniez posiadam Eurokonto Plus

Czy wiesz co wchodzi w ramach tego assistance ? ..
Czy tylko samochod czy rowniez moto ???
Czy trzeba miec ze soba jakis kwit na wyjazd ?
Co wchodzi w sklad tego assistance ???

No to micha mi sie usmiechnela (w polowie lipca wyjazd na Litwe - Lotwe - Estonie) ...
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

motor też obejmuje na pewno wszystko na co masz uprawnienia i czym sie wybierzesz , niestety dziś nie wyrobiłem ze skanem jutro się poprawie i zrobię go
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
Awatar użytkownika
Paczo3
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 402
Rejestracja: 25.09.2008, 13:49
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Potok

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Paczo3 »

trzeba tylko zgłosić telefoniczne wyjazd do jakiego państwa i w jakim terminie i na jak długo minimum 3 dni przed wyjazdem !
Nie jeździj szybciej niż twój anioł stróż potrafi latać !
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojs »

Paczo3 pisze:motor też obejmuje na pewno wszystko na co masz uprawnienia i czym sie wybierzesz , niestety dziś nie wyrobiłem ze skanem jutro się poprawie i zrobię go
Paczo3 ..jestes pewny ze obejmuje rowniez motor ? Podeslij prosze scan regulaminu.

Kiedys sie pytalem i mowa byla tylko o samochodzie i to mlodszym niz 10 lat.
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
Piwkos
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 164
Rejestracja: 23.02.2009, 17:21
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław/Gdynia

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Piwkos »

wspaniały dział, uzasadnienia wyroków też piszecie? :cool: dobre ż etaki dział się pojawił, w razie czego służę pomocą. A co do babci i nissana to nie wiem czy nie ma wieku, powyżej którego badania są obiwązkowe... A obrażenia samego sprawcy to nie wypadek... Babci grozi co najwyżej mandat.
Motocykliści noga z gazu!!! ;)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Ahrefs [Bot] i 2 gości