Porady Prawne !!!

motocyklowo
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

No i sprawa jest jasna. Rozmawiałem z kumplem i wygląda to tak. Jeżeli masz grunt, na którym energetyka postawiła słup bez Twojej zgody to masz o co walczyć. Jeżeli kupujesz grunt, na którym słup już stoi to zapomnij o jakimkolwiek odszkodowaniu. Jedyne co, to przy kupnie działki jest to argument, żeby zejść z ceny :)
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
wojtasmazi
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 22.06.2015, 21:47
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtasmazi »

No to :dupa: Jk kupowaliśmy słup już stał.....
Awatar użytkownika
ZeRT
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 122
Rejestracja: 14.08.2015, 10:14
Mój motocykl: XL600V

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: ZeRT »

Oto fagment z KC dotyczący służebności przesyłu:

Kod: Zaznacz cały

Art. 3051. Nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu). 
Art. 3052. 
§ 1. Jeżeli właściciel nieruchomości odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, przedsiębiorca może żądać jej ustanowienia za odpowiednim wynagrodzeniem. 
[b]§ 2. Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu. [/b]
Art. 3053. 
§ 1. Służebność przesyłu przechodzi na nabywcę przedsiębiorstwa lub nabywcę urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1.
§ 2. Służebność przesyłu wygasa najpóźniej wraz z zakończeniem likwidacji przedsiębiorstwa. 


§ 3. Po wygaśnięciu służebności przesyłu na przedsiębiorcy ciąży obowiązek usunięcia urządzeń, o których mowa w art. 49 § 1, utrudniających korzystanie z nieruchomości. Jeżeli powodowałoby to nadmierne trudności lub koszty, przedsiębiorca jest obowiązany do naprawienia wynikłej stąd szkody. Art. 3054. Do służebności przesyłu stosuje się odpowiednio przepisy o służebnościach gruntowych. 
Moim skromnym zdaniem na podstawie art. 3052 § 2

trzeba tylko sprawdzić, czy zastosowania przez przypadek nie ma

Kod: Zaznacz cały

Art. 292. 

Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia. Przepisy o nabyciu własności nieruchomości przez zasiedzenie stosuje się odpowiednio.
Moim zdaniem, jeśli kwestia nie jest uregulowana w księdze wieczystej piłka jest w grze, ale musiałbyś się z jakimś szpecem od tego tematu skonsultować.

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Driverd2
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1673
Rejestracja: 16.12.2009, 17:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Żyrardów
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Driverd2 »

Dzięki za rady, jak wspomniałem nie chodzi o walkę o jakieś kosmiczne odszkodowania, chodzi o załatwienie sprawy na naszą korzyść i żeby mieć święty spokój. Oni jak by nie było czerpią korzyści majątkowe dzięki naszej posesji, a formalnie nie mogą bo nie mają służebności przesyłu, dobra i zniżka na prąd, i aby w papierach było wszystko wyjaśnione aby mi nie wyskoczyli z zasiedzeniem.

Jeszcze jedno pytanie, odnośnie zasiedzenia, jeśli przykładowo chcieli zasiedzieć, ale zanim wystąpili z wnioskiem zmienił się właściciel to czy czas do zasiedzenia idzie od nowa czy zmiana właściciela nie ma w tym przypadku zastosowania ani znaczenia?
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

proszę o poradę w takiej sprawie prawo pracy.
Pytanie brzmi :) czy jak kończę pracę w niedzielę rano o godz. 6.00 czyli po nocy to czy według prawa mogę przyjść na godzinę 6.00 rano w poniedziałek do pracy?
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
arczi
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 195
Rejestracja: 09.03.2016, 14:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: arczi »

A delegacje pracodawcy wystawiasz?
bo jak nie to na jakiej podstawie pracodawca wie do której pracowałeś??
A jeśli tak , to w niczym nie przeszkadza , byś w pracy w pon.rano się zjawił.
...zależy , za co Ci płaci. :dupa:
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

arczi pisze:A delegacje pracodawcy wystawiasz?
bo jak nie to na jakiej podstawie pracodawca wie do której pracowałeś??
A jeśli tak , to w niczym nie przeszkadza , byś w pracy w pon.rano się zjawił.
...zależy , za co Ci płaci. :dupa:
pracowałeś kiedyś na 3 zmiany? :)
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
zaczekaj
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1198
Rejestracja: 28.03.2011, 20:40
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: zaczekaj »

Jak już pisałam na FAT musi minąć 11 godzin przerwy i znowu możesz iść do pracy.
Czasem kończę drugą zmianę o 22 i o 9 rano dnia następnego już jestem w pracy. Przerwa zachowana więc do roboty :-P

wytapatalkowano
Z życiem jest jak z motocyklem. Jak masz mało oleju to daleko nie zajedziesz...

https://www.facebook.com/zaczekajnamotorze

Tramp600, crf300Rally, swm300rs, xt660r
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

zaczekaj pisze:Jak już pisałam na FAT musi minąć 11 godzin przerwy i znowu możesz iść do pracy.
Czasem kończę drugą zmianę o 22 i o 9 rano dnia następnego już jestem w pracy. Przerwa zachowana więc do roboty :-P

wytapatalkowano
tak czytałem :) i chyba tak jest niestety :sad:
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
Skippy
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 27.02.2011, 21:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Skippy »

https://www.mpips.gov.pl/prawo-pracy/us ... ygodniowy/
Dobowo 11 godzin, w tygodniu 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

dzięki temat załatwiony
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
arczi
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 195
Rejestracja: 09.03.2016, 14:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: arczi »

kanuj pisze:
pracowałeś kiedyś na 3 zmiany? :)

na 3 zmiany nie, ale jako kierowca tak - co pozwala na pracę już po 9 godz. :egh:
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

kierowcy to odmienny temat... tam to całkiem można się wykończyć :egh:
mi chodzi o przestawianie się ze zmiany na zmianę głównie chodzi o zasypianie i sen :egh:
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
zaczekaj
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1198
Rejestracja: 28.03.2011, 20:40
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Złotoryja
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: zaczekaj »

kanuj pisze:kierowcy to odmienny temat... tam to całkiem można się wykończyć :egh:
mi chodzi o przestawianie się ze zmiany na zmianę głównie chodzi o zasypianie i sen :egh:
Wyjście to zmiana pracy.
Pracuje już 4 lata w systemie zmianowym i nie idzie się przyzwyczaić. Nocki rozwalają system. Organizm nie daje rady się przyzwyczaić.

wytapatalkowano
Z życiem jest jak z motocyklem. Jak masz mało oleju to daleko nie zajedziesz...

https://www.facebook.com/zaczekajnamotorze

Tramp600, crf300Rally, swm300rs, xt660r
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

zaczekaj pisze:
kanuj pisze:kierowcy to odmienny temat... tam to całkiem można się wykończyć :egh:
mi chodzi o przestawianie się ze zmiany na zmianę głównie chodzi o zasypianie i sen :egh:
Wyjście to zmiana pracy.
Pracuje już 4 lata w systemie zmianowym i nie idzie się przyzwyczaić. Nocki rozwalają system. Organizm nie daje rady się przyzwyczaić.

wytapatalkowano
ja dwa lata tak się bujam... ciężko ciężko ale co zrobić... życie
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
jancio
romeciarz
romeciarz
Posty: 23
Rejestracja: 14.11.2014, 16:36
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: jancio »

Czym innym jest prawo do przerwy dobowej (11 godz.), a czym innym do tygodniowej (35 godz. raz w tygodniu), która może być przy spełnieniu określonych przesłanek ograniczona do 24 godzin. Poniżej art. 133 K.p.
Art. 133. § 1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
§ 2. W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
§ 3. Odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.
§ 4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, może przypadać w innym dniu niż niedziela.
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Adam_M »

Chciałbym abyście byli świadomi, że zmieniły się przepisy i teraz sprzedając cokolwiek musimy mieć dowód, że jesteśmy posiadaczem danej rzeczy co najmniej 6msc. Może to być paragon, faktura, umowa kupna sprzedaży. Inaczej urząd skarbowy może nałożyć na nas karę, jeśli nie uregulujemy podatku dochodowego.
Czyli problematyczne staje się teraz sprzedawanie czegokolwiek w internecie (dotyczy nas, szarych Kowalskich, nie firm). US ma możliwość sprawdzenia i nałożenia kary na 5 lat wstecz, więc jeżeli mamy dowód zakupu towaru z 2015roku, w 2017 go sprzedajemy (mamy go ponad pół roku), musimy trzymać dowód zakupu, lub jego kopię, jeszcze do 2022 roku. Bo w każdym momencie US może poprosić o ten dokument. Kiedy nie mamy dowodu, że jesteśmy posiadaczem danej rzeczy ponad pół roku, lub mamy ją krócej, musimy przy sprzedaży spisać umowę kupna sprzedaży i udać się do US i odprowadzić 18% podatku dochodowego.
Nie jestem w stanie znaleźć odpowiedniego paragrafu ale jak ktoś siedzi w temacie to może taki podrzucić ;)
Info od mojej znajomej księgowej :)
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
arczi
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 195
Rejestracja: 09.03.2016, 14:22
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Brzeg

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: arczi »

...to może twoja księgowa pomoże.
Całe życie był, jest i będzie podatek o którym wspominasz.
US parę lat temu już chciał kasę od sprzedaży na all.. , itp- ale za dużo ma do stracenia.
,,podatek od czynności cywilno prawnych" - jeśli masz dochód-
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Adam_M »

Tak był, ale była jakaś graniczna kwota od której nie trzeba było odprowadzać podatku.
Tak czy inaczej warto uważać, żeby za 5 lat się nie okazało, że mamy do zapłacenia karę do US
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wilq.bb »

Adam_M pisze:Tak był, ale była jakaś graniczna kwota od której nie trzeba było odprowadzać podatku.
Tak czy inaczej warto uważać, żeby za 5 lat się nie okazało, że mamy do zapłacenia karę do US
Dalej jest - za wszystko poniżej 1000 pln nie płacisz PCC.
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości