Porady Prawne !!!

motocyklowo
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Adam_M »

No to nie rozumiem dlaczego mnie księgowa straszyła tym podatkiem :/
Jak zamieszalem komuś w bani to sorka. Wilqu mozesz posprzątać w temacie? :)

Tapnięte z Huawei P7
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wilq.bb »

Adam_M pisze:No to nie rozumiem dlaczego mnie księgowa straszyła tym podatkiem :/
Jak zamieszalem komuś w bani to sorka. Wilqu mozesz posprzątać w temacie? :)

Tapnięte z Huawei P7
Chciałbym Ci pomóc, ale nie mogę. Moje uprawnienia sięgają jedynie do giełdy i kosza :grin:
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Marcinnn6 »

Panowie ale piszecie o dwóch różnych podatkach. PCC - czyli podatek od czynności cywilno prawnych - np. sprzedaż działki, pojazdu, i czegoś tam jeszcze... a Adam napisał o podatku dochodowym (np. osoby fizyczne za pracę, firmy od sprzedaży etc) . w sumie temat mnie zaciekawił i postanowiłem to sprawdzić :smile: zawsze była tzw. kwota wolna od podatku i może tutaj coś pomoże bo chyba wszyscy myślimy o tym samym ale trochę pomieszaliśmy :

http://www.bankier.pl/wiadomosc/Podatek ... 26873.html

kwestia na ile to jest aktualne
Ostatnio zmieniony 19.01.2017, 15:11 przez Marcinnn6, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wilq.bb »

W sumie masz racje - może o czymś innym rozmawiamy.
Z pół roczny okresem to kojarzy mi się, następująca sytuacja, że jeśli sprzedaż auto do 6 msc drożej niż kupiłeś to od zysku musisz dochodowe zapłacić (dla szarego obywatela, na rocznym picie do rozliczania), powyżej tego okresu tylko kupujący (zwykle) płaci pcc. Więc może o to samo(per analogia) chodzi.
Dopytam się i podzielę wiedzą jak będę mądrzejszy w tym temacie.
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
jancio
romeciarz
romeciarz
Posty: 23
Rejestracja: 14.11.2014, 16:36
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: jancio »

Zgodnie za art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są: odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
a) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b) spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c) prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d) innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

Kiedyś od takiego zbycia należał się podatek zryczałtowany w wysokości 10%. Obecnie przychód podlega "opitowaniu". Największe ryzyko występuje, gdy np. wykupimy samochód/motocykl po zakończeniu leasingu za 1% jego wartości i sprzedamy przedwcześnie. Wówczas mamy szansę, że nasz dochód roczny wzrośnie o kwotę sprzedaży samochodu minus 1% wykupu. W przypadku, gdy kupujemy samochód używany/nowy i sprzedajemy go przed upływem 6 miesięcy licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie podatek zapłacimy tylko wtedy, gdy na nim zarobimy. Analogicznie jest z nieruchomościami, z tym że obowiązuje tu okres 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości.
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

Moja ładniejsza połowa chce sobie zrobić kat. A i pojawiło się pytanie.
Czy jak zrobi teraz na kat. A a ma bezterminowo wydane prawko kat. B to czy jak jej wydadzą "drugi" raz kwity to czy kat B będzie miała dalej bezterminowo? Chodzi nam głównie o wadę wzroku.
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
wojtasmazi
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 22.06.2015, 21:47
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Poznań

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: wojtasmazi »

Szwagier był w podobnej sytuacji ok wrzesień/październik 2016 i dali mu obydwa na 25 lat (wcześniej miał bezterminowe na B). Lekarka powiedziała mu że od któregoś tam nie ma już bezterminowych tylko są na max 25 lat.
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

wojtasmazi pisze:Szwagier był w podobnej sytuacji ok wrzesień/październik 2016 i dali mu obydwa na 25 lat (wcześniej miał bezterminowe na B). Lekarka powiedziała mu że od któregoś tam nie ma już bezterminowych tylko są na max 25 lat.
słabo...
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Jaro-Ino »

Słabo, ale ilość dziadków, którzy nie widzą wymusili zmianę przepisów. Z okularami nikomu problemów lekarze nie robią, ale chyba każdy doceni to, że eliminuje się ludzi niezdolnych do prowadzenia pojazdów, prawda?
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

Pytanko do znawców tematu odszkodowań za uszkodzenia pojazdu powstałe od kamieni lecących spod kół innych pojazdów. Ano sytuacja była taka, że firma robiła kanalizację, przez co rozryła asfalt i wokół studzienek usypali grys. Część tego grysu była utwardzona, ale część luźna, przez co walała się na jezdni. Jechałem ja sobie spokojnie (samochodem) za innym autem i po chwili usłyszałem uderzenie. Jak się zatrzymałem, to zobaczyłem na masce wgniecenie i odprysk lakieru. Pisałem do firmy prowadzącej remont, ale oczywiście zlali i generalnie to nie wiedzą czego ja od nich chcę :lanie: Pytanko: czy jest sens powalczyć z nimi? Jakie są szanse na uzyskanie odszkodowania?
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
kanuj
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 281
Rejestracja: 01.10.2013, 18:34
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Majdan Mętowski/Makoszka

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: kanuj »

Pytanie- kodeks pracy :)
Pracodawca wysyła pracownika na szkolenie z obsługi nowej maszyny. Kiedy pracodawca musi zapewnić nocleg lub zwrot kosztów za nocleg?
Chodzi mi tu o czas bo sam dojazd na miejsce to kilka godzin później kilka godzin szkolenia i w końcu powrót razem ponad 20 godzin.
Czy można wysłać pracownika tam i z powrotem bez noclegu?
"Zabijanie dla pokoju jest jak pieprzenie się dla cnoty"
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Solidworks »

kanuj pisze:Pytanie- kodeks pracy :)
Pracodawca wysyła pracownika na szkolenie z obsługi nowej maszyny. Kiedy pracodawca musi zapewnić nocleg lub zwrot kosztów za nocleg?
Chodzi mi tu o czas bo sam dojazd na miejsce to kilka godzin później kilka godzin szkolenia i w końcu powrót razem ponad 20 godzin.
Czy można wysłać pracownika tam i z powrotem bez noclegu?
Art. 77. § 1. Pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie
służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza
stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych
z podróżą służbową.
§ 2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia,
wysokość oraz warunki ustalania należności przysługujących pracownikowi,
zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu
podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Rozporządzenie
powinno w szczególności określać wysokość diet, z uwzględnieniem czasu trwania
podróży, a w przypadku podróży poza granicami kraju – walutę, w jakiej będzie
ustalana dieta i limit na nocleg w poszczególnych państwach, a także warunki zwrotu
kosztów przejazdów, noclegów i innych wydatków.
§ 3. Warunki wypłacania należności z tytułu podróży służbowej pracownikowi
zatrudnionemu u innego pracodawcy niż wymieniony w § 2 określa się w układzie
zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli
pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do
ustalenia regulaminu wynagradzania.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3087
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: henry »

Najprawdopodobniej, będę zmuszony zorganizować jednoosobowy protest, polegający na blokadzie drogi, czyli ciągłe przechodzenie po przejściu dla pieszych.
Jak to zrobić, żeby wszystko było legalne i nie mieć w związku z tym problemów ?
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Artek »

henry pisze:Najprawdopodobniej, będę zmuszony zorganizować jednoosobowy protest, polegający na blokadzie drogi, czyli ciągłe przechodzenie po przejściu dla pieszych.
Jak to zrobić, żeby wszystko było legalne i nie mieć w związku z tym problemów ?
Poczekaj ze 3 miesiące to klub cały przyjedzie :grin: :impreza:
Merytorycznie nie pomogę, przykro mi. :bija:
Dominator.
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: HarryLey4x4 »

kanuj pisze:Moja ładniejsza połowa chce sobie zrobić kat. A i pojawiło się pytanie.
Czy jak zrobi teraz na kat. A a ma bezterminowo wydane prawko kat. B to czy jak jej wydadzą "drugi" raz kwity to czy kat B będzie miała dalej bezterminowo? Chodzi nam głównie o wadę wzroku.
Chyba nic nie jest teraz bezterminowo. Z tymi starymi i tak pewnie zrobią myk, ze beda wazne do jakiegos momentu. Wystarczy rozporzadzenie.
W sprawie o ktorą pytasz, raczej wymienią na nowy dokument z terminem. Ale nie jestem urzedasem, nie znam sie
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Solidworks »

HarryLey4x4 pisze:
kanuj pisze:Moja ładniejsza połowa chce sobie zrobić kat. A i pojawiło się pytanie.
Czy jak zrobi teraz na kat. A a ma bezterminowo wydane prawko kat. B to czy jak jej wydadzą "drugi" raz kwity to czy kat B będzie miała dalej bezterminowo? Chodzi nam głównie o wadę wzroku.
Chyba nic nie jest teraz bezterminowo. Z tymi starymi i tak pewnie zrobią myk, ze beda wazne do jakiegos momentu. Wystarczy rozporzadzenie.
W sprawie o ktorą pytasz, raczej wymienią na nowy dokument z terminem. Ale nie jestem urzedasem, nie znam sie
Ja miałem taką sytuację. Nie wydają już bezterminowych. Co najmniej na 15 lat, a może być i na 5 lat jak słaby wzrok. :sad: Kasa, kasa ,kasa... bo Morawiecki będzie płakał jak jej nie będzie :lol:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
Pedro65
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 36
Rejestracja: 27.06.2017, 13:15
Mój motocykl: inne endurowate moto

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: Pedro65 »

Może ten artykuł chciaż częściowo rozwieje wątpliwości:
https://www.kancelaria-szip.pl/strefa-w ... azdem.html
Wprawdzie Konstytucja gwarantuje wolność wypowiedzi, ale nie gwarantuje wolności po wypowiedzi...
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

Pytanie do znawców tematu zakupu na OLX lub innych portalach ogłoszeniowych nie mających zabezpieczenie płatności. Otóż zakupiłem na OLX kartę pamięci microSD. Niestety gdy do mnie dotarła okazało się, że jest uszkodzona. O fakcie natychmiast powiadomiłem sprzedającego i zaproponowałem zwrot karty. Zgodził się na to, ale gdy kartę odebrał, stwierdził, że jest uszkodzona, a on wysyłał sprawną. Generalnie temat olał. Kasy nie chce zwracać. Dodam, że karta miała zapisane jakieś pliki, których nie można było usunąć (w ogóle nie szło kart sformatować), a w opisie ogłoszenia było "karta nowa, nieużywana". Chcę sprawę przekazać na Policję, ale obawiam się, że pójdzie na umorzenie. Moje pytanie, czy jest sens oddawać sprawę do sądu? Jakie są szanse odzyskania kasy? Wartość karty 70 zł.
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: HarryLey4x4 »

qbi2 pisze:Pytanie do znawców tematu zakupu na OLX lub innych portalach ogłoszeniowych nie mających zabezpieczenie płatności. Otóż zakupiłem na OLX kartę pamięci microSD. Niestety gdy do mnie dotarła okazało się, że jest uszkodzona. O fakcie natychmiast powiadomiłem sprzedającego i zaproponowałem zwrot karty. Zgodził się na to, ale gdy kartę odebrał, stwierdził, że jest uszkodzona, a on wysyłał sprawną. Generalnie temat olał. Kasy nie chce zwracać. Dodam, że karta miała zapisane jakieś pliki, których nie można było usunąć (w ogóle nie szło kart sformatować), a w opisie ogłoszenia było "karta nowa, nieużywana". Chcę sprawę przekazać na Policję, ale obawiam się, że pójdzie na umorzenie. Moje pytanie, czy jest sens oddawać sprawę do sądu? Jakie są szanse odzyskania kasy? Wartość karty 70 zł.
Zglosic mozesz. Olac nie moga. Musza goscia wezwac i przesluchac.
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Porady Prawne !!!

Post autor: qbi2 »

qbi2 pisze:Pytanie do znawców tematu zakupu na OLX lub innych Wartość karty 70 zł.
Temat nieaktualny. W końcu dogadałem się z gościem i sprawa zakończona :)
był XL 700
jest BMW K 1300 S
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości