Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

motocyklowo
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: ostry »

Przysłali po 11 miesiącach. W liście który jest sporządzony w j.ang. znajduje się informacja że przekroczyłem prędkość ale nie zatrzymywali mnie bo było to w miejscu gdzie stwarzałoby to zagrożenie dla innych. Żeby było śmieszniej to jechałem z kumplem Włochem, oprowadzał mnie po fajnych zakrętach w górach które dobrze zna. Wczoraj do niego zajechałem i ... on nie dostał mandatu...
Nie chcę się uchylać od płacenia ale wtf :niewiem: .
W piśmie dane się zgadzają oprócz tego że wpisali zamiast motocykla "car". I wisienka na torcie... jedyne 200 euro, a po 60 dniach drugie tyle :pob: .
Tylko kto odpowie, skoro wszyscy na zlocie... Też bym był gdyby Obcy terminu nie zmienił :dupa: .
Wypijcie za mnie kolejkę chociaż :impreza: .
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
trud
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 611
Rejestracja: 09.02.2014, 19:35
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: trud »

Zacznij od sprawdzenia autentyczności nadawcy, nr konta, procedur, itd. W najbliższym konsulacie, ambasadzie, albo jakoś tak. Po ewentualnym pozytywnym zweryfikowaniu zdecyduj, zapłacić, albo przez najbliższe kilka lat nie jeździj do Włoch :smile:
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: wojtekk »

Ja nie jestem na zlocie to Ci odpowiem. Nie wiem co.zrobic :p. Trzeba było na zlot jechać.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: makumba »

Przecież Włosi to lowelasy więc może... zapłać inaczej :dupa: :sex: :whip: :haha:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: ostry »

Koledzy q.... :fuck:
Taki był plan, że zrobię jak w ubiegłym roku czyli prosto południa wbiję zamiast do domu to na zlot...
Trud dobrze gada, jak wrócę to posprawdzam to na spokojnie. Wrzucę też skan tego co przysłali. Będzie dla potomnych.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3396
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: Qter »

Czołem,

Dostałem podobną "nieprzyjemność" z Francji. Finalnie zapłaciłem bo podobno potrafią to zweryfikować przy pierwszej kontroli (np. kontrola paszportowa na lotnisku) i wtedy płacisz maksymalną stawkę. Sprawdź dokładnie zanim puścisz przelew (zobacz na fora transportowe - spedycja itp.).

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
długi
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 14.09.2017, 15:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: LUBIN (ZdolnyŚląsk)

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: długi »

Qter,czyli jest tak,że jak byś nie zapłacił tego mandatu(albo jak kolega ostry nie zapłaci)to sankcje grożą tylko w kraju w którym popełniłeś wykroczenie,czy w PL będą cię ścigać do skutku?
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: teo »

Zmartwię Was, obecnie jest takie postępowanie w przedmiocie przyjęcia orzeczenie Sądu innego państwa UE do wykonania, więc napisz proszę Ostry, czy to na pewno mandat czy też jakiś wyrok sądowy typu zaoczny, sędziego pokoju, czy kto ich tam wie. Jak Sądu to mamy jasność, jeżeli wystąpią, to nasz sąd przeliczy z Euro na złotówy i każe płacić ale pod warunkiem, że makaroniarze zwrócą się o wykonanie kary. W przepisach jest orzeczenie sądu lub innego organu o charakterze kary pieniężnym. Przepisy są niejasne i czyta się je razem z przepisami UE. Wydaje się jednak, że mandat też. Jest też przepis (art 611 fg pkt 12 kpk, który pozwala odmówić wykonania orzeczenia jeżeli dotyczy kwoty niższej niż 70 euro). Sąd może, nie znaczy, że musi. Więc możesz ewentualnie zaczekać, czy będzie ruch ze strony polskiego sądu.
Awatar użytkownika
długi
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 14.09.2017, 15:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: LUBIN (ZdolnyŚląsk)

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: długi »

Czyli trzeba płacić,bo się raczej nie "upiecze" :sad: Dzięki kolego teo za wyczerpującą odpowiedz.
Punk,Rock,Sex i......motocykle....Było:Jawa350TSx5,YamahaXJ900,SuzukiRF900R,YamahaFzs600Fazer,Transalp600+TriumphTiger955i,CBR 1000F Dual.Jest:Transalp 600+Bandit 650SA...
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: teo »

Jak napisałem, wszystko zależy od wysokości kary oraz czy państwa, gdzie nałożono karę wystąpi o jej wykonanie. Polska strona nie może sama występować, aby jej przekazać karę do wykonania. Poza tym, jeżeli wniosek pójdzie za późno to wykroczenia obecnie przedawniają się 3 lata od czynu, więc jak się w czasie nie wyrobią to pozamiatane. W razie czego to i tak polski sąd przeliczy karę z euro na złote, można więc ryzykować i czekać, aż przyjdzie wezwania. Dodatkowych kosztów ja na razie nie ma.
Awatar użytkownika
sajmonwww
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 836
Rejestracja: 19.06.2010, 10:24
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: sajmonwww »

Podaj jakiegoś pacjenta z po za UE. Sprawa pójdzie sie :dupa:
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: teo »

sajmonwww pisze:Podaj jakiegoś pacjenta z po za UE. Sprawa pójdzie sie :dupa:
Czytaj z uwagą, sprawa nie dotyczy wezwania do wskazania danych kierowcy pojazdu, a sytuacji, gdy została już nałożona kara
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: poss'ter »

teo pisze:
sajmonwww pisze:Podaj jakiegoś pacjenta z po za UE. Sprawa pójdzie sie :dupa:
Czytaj z uwagą, sprawa nie dotyczy wezwania do wskazania danych kierowcy pojazdu, a sytuacji, gdy została już nałożona kara
Jeżeli tak, to pytanie czy można nałożyć karę za przekroczenie prędkości na właściciela nie pytając o sprawcę wykroczenia? Byłoby to chyba dziwne.
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
Awatar użytkownika
LUK76
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 617
Rejestracja: 13.04.2012, 19:14
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Warszawa

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: LUK76 »

Niemcy (chyba) nie pytają. Gdzieś czytałem, że walą od razu do właściciela pojazdu żeby się nie bawić w ustalenia...
Awatar użytkownika
trud
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 611
Rejestracja: 09.02.2014, 19:35
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: trud »

poss'ter pisze: Jeżeli tak, to pytanie czy można nałożyć karę za przekroczenie prędkości na właściciela nie pytając o sprawcę wykroczenia? Byłoby to chyba dziwne.
Dziwnie to jest u nas, marnuje się czas i pieniądze na jakieś bzdurne dochodzenia tożsamości prowadzącego.
Awatar użytkownika
poss'ter
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 931
Rejestracja: 02.01.2013, 18:10
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: poss'ter »

trud pisze:
poss'ter pisze: Jeżeli tak, to pytanie czy można nałożyć karę za przekroczenie prędkości na właściciela nie pytając o sprawcę wykroczenia? Byłoby to chyba dziwne.
Dziwnie to jest u nas, marnuje się czas i pieniądze na jakieś bzdurne dochodzenia tożsamości prowadzącego.
Zaskakujące. A jak pojazd jest zarejestrowany na osobę prawną (np. Sp. z o.o.) to kogo powinno się ukarać? Jak wnuczek jeździ autem babci, a przedsiębiorca na działalności kupuje auta służbowe pracownikom to też właściciel ma płacić za zdjęcia zrobione kierowcy?
"NIE ŁAM SIĘ" - Wajdek
Awatar użytkownika
trud
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 611
Rejestracja: 09.02.2014, 19:35
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: trud »

W innych krajach to działa i taki mandat jest ściągalny. U nas ,tak jak napisałem, marnuje się czas i pieniądze, a mandaty z fotoradarów płacą tylko frajerzy.
Awatar użytkownika
teo
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 370
Rejestracja: 14.06.2011, 09:36
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: teo »

poss'ter pisze:
trud pisze:
poss'ter pisze: Jeżeli tak, to pytanie czy można nałożyć karę za przekroczenie prędkości na właściciela nie pytając o sprawcę wykroczenia? Byłoby to chyba dziwne.
Dziwnie to jest u nas, marnuje się czas i pieniądze na jakieś bzdurne dochodzenia tożsamości prowadzącego.
Zaskakujące. A jak pojazd jest zarejestrowany na osobę prawną (np. Sp. z o.o.) to kogo powinno się ukarać? Jak wnuczek jeździ autem babci, a przedsiębiorca na działalności kupuje auta służbowe pracownikom to też właściciel ma płacić za zdjęcia zrobione kierowcy?
Są państwa, gdzie karę finansową (mandat) nakłada się na firmę i nawet takie orzeczenia zgodnie z prawem unijnym w Polsce przyjmuje się do wykonania.
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: ostry »

Tak wyglądają te pisemka:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Tak jak pisałem wcześniej kumpel który jechał ze mną nie dostał mandatu.
Zauważcie że w piśmie jest błąd, zamiast motocykla jest "CAR" . Czy to może być podstawa do odwołania lub niepłacenia. Gadałem też z innym Włochem, który miał podobną sytuację jak tutaj czyli dostał pismo o wykroczeniu i pomylona była marka pojazdu. Nie zapłacił. Gdy przyjechali policjanci tudzież inne służby po jakimś tam czasie, pokazał im ten pojazd. Jako że był inny niż opisany w mandacie umorzyli postępowanie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
Reindeer
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1139
Rejestracja: 11.11.2011, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław (czasem Krosno)

Re: Mandat z Włoch. Płacić od razu czy się odwoływać?

Post autor: Reindeer »

Ciekawe teksty o mandatach z Włoch i ewentualnych odwołaniach:
http://www.cargonews.pl/mandat-we-wlosz ... -wiedziec/
http://www.infor.pl/prawo/wykroczenia/w ... Wloch.html

Z drugiego wynika, że w ww. przypadku może być podstawa do odwołania.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości