Pomoc podczas wypadku

motocyklowo
Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 01.01.2017, 18:02
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Pomoc podczas wypadku

Post autor: Ewa »

Kilka dni temu jechałam sobie przed siebie, podekscytowana wszystkim co w około i faktem , że mogę doświadczać doznań jazdy na motocyklu.
Jakieś 25 metrów przede mną jechał inny Motocyklista , którego jazdę obserwowałam (uwielbiam patrzeć jak jedzie Motocykl , jak wchodzi w zakręt ). Fakt , że jestem ciągle żółtodziobem w temacie jazdy na Moto , sprawia , że każda taka chwila powoduje motyle w brzuchu :)
Nagle z drogi podporządkowanej wyjechał samochód prosto w obserwowanego przeze mnie Motocyklistę . Uderzenie było na tyle silne, że owy Motocyklista przewrócił się i ślizgiem przeleciał kilka metrów po jezdni przygnieciony swoim Motocyklem.
Zatrzymałam się natychmiast i przez chwilę miałam pustkę w głowie i przez chwilę nie wiedziałam co zrobić . Wtedy przypomniało mi się krótkie szkolenie przeprowadzone przez Wojtkak w którym dane mi było ( na szczęście ) uczestniczyć na zlocie w Lipie.
Szybko zsiadłam ze swojego Motocykla i ustawiłam go w poprzek drogi , tak aby rzaden nadjeżdżający samochód nie najechał na chłopaka leżącego na jezdni . Podbiegłam do poszkodowanego i mimo ogromnego zdenerwowania najspokojniej jak to było możliwe zaczęłam z nim rozmawiać aby dowiedzieć się jak najwięcej o jego stanie na wypadek gdyby stracił przytomność jednocześnie dzwoniąc na 112 aby wezwać pomoc .
Gdy już ogarnęłam sytuację z poszkodowanym to znaczy nie ruszając Motocykla z miejsca,przeciągnęłam chłopaka w bezpieczniejsze miejsce (narzekał na wielki ból nogi ) i na Jego prośbę zadzwoniłam po wskazanego prze Niego kumpla , który miał przyjechać z przyczepą po Motocykl, podbiegłam do samochodu sprawcy , który do tej pory nawet nie wysiadł ze swojej puszki.Używając niecenzuralnych słów kazałam mu natychmiast wysiąść . Odnosiłam dziwne wrażenie , że nie ma na to ochoty i , że najchętniej uciekłby z miejsca wypadku.
Sprawca zaczął coś bąkać , że nie widział Motocyklisty, że nadjechał tak szybko , jednak gdy zobaczył mój zabijający wzrok zamilkł.
Za moim Motocyklem zaczął tworzyć się korek , kilku kierowców wysiadło ze swoich "idealnych puszek " i komentować "znowu Ci nienormalni Motocykliści >>>" , " na pewno jechał z ogromną prędkością...." , " dobrze mu tak ...." itp. Dodam tylko , że byłam jedynym świadkiem zdarzenia tak więc wypowiadane opinie były zupełnie bezpodstawne i bardzo krzywdzące . Próbowałam z całych sił nie dać się sprowokować co było bardzo trudne . Na szczęście nadjechała karetka i policja co oderwało moją uwagę od komentujących . Reszta poszła bardzo sprawnie , przekazałam wszystkie informacje lekarzowi karetki , która zabrała poszkodowanego Motocyklistę do szpitala po czym złożyłam szczegółowe zeznanie policjantom , było dużo pytań między innymi czy uważam , że kierowca samochodu może być pod wpływem alkoholu bądź jakichś środków odurzających i mimo ,że nie czułam od sprawcy alkoholu potwierdziłam , iż może być pod ich wpływem .
Całe zdarzenie trwało około dwóch godzin , muszę przyznać , że czas oczekiwania na pomoc był bardzo krótki , a praca służb bardzo sprawna . Nie odczułam też, by byli w jakikolwiek sposób stronniczy co było miłym zaskoczeniem w zaistniałej sytuacji i wysłuchiwaniu komentarzy gapiów.
Dobra wiadomość :na szczęście poszkodowany motocyklista ma TYLKO złamaną nogę :)
Czy czegoś żałuję , że nie zrobiłam ???? Tak !!! Żałuję, że nie przywaliłam z całej siły kaskiem sprawcy wypadku tak by zapamiętał na całe życie , że MOTOCYKLISTA to taki sam uczestnik ruchu drogowego jednak z dużo mniejszymi szansami na przetrwanie w zderzeniu z samochodem .
Dzięki Wojtkuk za szkolenie , dzięki niemu trochę wiedziałam jak się zachować :)
Przeprowadź szkolenie w Bielsku serdecznie zapraszam !!!!
Awatar użytkownika
LUK76
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 617
Rejestracja: 13.04.2012, 19:14
Mój motocykl: nie mam motocykla
Lokalizacja: Warszawa

Pomoc podczas wypadku

Post autor: LUK76 »

Brawo Ewo, brawo Wojtku. Opisana sytuacja w pełni potwierdza sens szkoleń... jeszcze raz Brawo Ewa ;)
Edit
... a żeby było kompletnie w temacie naszych Instruktorów, to brawa należą się również Magdzie i Krzyśkowi...
Ostatnio zmieniony 03.09.2017, 20:12 przez LUK76, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: wojtekk »

PIęknie Ewo! Gratulacje.

Pamiętajcie, że podejmując akcję ratowniczą zyskujecie status funkcjonariusza publicznego. Jeżeli ktoś się Was nie słucha ostro i tym poinformujcie (i konsekwencjach). Oznacza to, że możecie komenderować wiele zadań i jesteście chronieni.

Nie przejmować się, że zablokowało się drogę jeżeli to było konieczne. Najpierw Wasze bezpieczeństwo.

Na przyszłość - jeżeli to konieczne to nie ruszałbym /nieprzemieszczałbym tego człowieka. Jeżeli to niekonieczne (zimno, lejąca się benzyna) to zrobić coś, co się nazywa np. pozycja zastana. Stabiluzujemy, aby się nie ruszał (nie pogarszając urazów jeżeli takowe są). Choć... kiedyś ustabilizowałem człowieka po wielkim potrąceniu na trasie szybkiego ruchu, przyjechała karetka, która stwierdziła, że on nie może tak leżeć i.... pociągneli człowieka za nogi dobre pół metra aż przyjął pozycję na plecach równiutko pasując do noszy. No ale to oni tam rządzą, a nie my cywile.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Artur
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 17.01.2012, 08:06
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Artur »

Super zachowanie,

Jedno ale. Poszkodowanego nie przestawiamy z miejsca (wyjątkiem jest zagrożenie bezpośredniego zagrożenia życia), chyba że zrobi to o własnych siłach.
Awatar użytkownika
Welder Fantasy
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 27.05.2017, 22:51
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Welder Fantasy »

Gratulacje i pokłony!
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: capri »

Brawo dla uczennicy i instruktora!

Life is brutal and full of zasadzkas...
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
qbi2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 444
Rejestracja: 17.01.2009, 18:14
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Torun

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: qbi2 »

Pogratulować!!! Sam wiem ile to nerwów kosztuje, bo nie raz uczestniczyłem w takich "akcjach", ale najważniejsze to podejść rzeczowo i na chłodno, a emocjom dać upust później :drinking: . Jeszcze raz gratki :thumbsup:
był XL 700
jest BMW K 1300 S
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: wojtekk »

Artur pisze:Super zachowanie,

Jedno ale. Poszkodowanego nie przestawiamy z miejsca (wyjątkiem jest zagrożenie bezpośredniego zagrożenia życia), chyba że zrobi to o własnych siłach.
Też niekoniecznie. Bo może moc o własnych siłach odejść i się tym.odchodzsbiem uszkodzIc.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5506
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: wojtekk »

Taka ciekawostka, która może się nam przydać w ratownictwie.

Gdy najeżdżamy na wypadek i jesteśmy amatorem (w sensie nie zawodowym ratownikiem) to mimo szkoleń możemy mieć pustkę w głowie. To naturalny odruch umysłu, który spotyka się z czymś trudnym/stresującym.

Niedawno znalazłem fajną technikę, która pozwala zatrzymać ową pustkę. Nazywa sie w skróce DADA od :
- Data
- Analysis
- Decision
- Action

Oznacza to, że:
a) DATA - dane - najeżdżając i mając pustkę zbierz jak najwięcej danych. Gdzie jesteś? Ile jest osób poszkodwanych? Cieknie paliwo itd.
b) ANALYSIS - analiza. Co to znaczą dane? Autobus pełen dzieci/cysterna vs. jedna osoba z bolącym nadgartkiem
c) DECISION - decyzja. Co należy zrobić? Wezwać kilkadziesiąt karetek/podać strażakom oznaczenia ADR vs. zapytać się, czy do bolącego nadgarstka dyspozytor wyśle karetkę
d) ACTION - akcja a w zasadzie działanie. Po prostu już wykonanie.

Ta technika jest stosowana od armii po rynki finansowe. Nagły stres, nieznana sytuacja i pustka w głowie.

Polega na zmuszeniu się aby przejść przez pełen akronim.

Może się komuś przyda.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
Awatar użytkownika
Piotr_s
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 15
Rejestracja: 03.07.2017, 12:20
Mój motocykl: XL650V

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Piotr_s »

Brawa za postawę! Swoją drogą zmotywowało mnie to, żeby odświeżyć sobie wiedzę na ten temat, jak zobaczę gdzieś jakieś szkolenie jadę. Brawo jeszcze raz.
Awatar użytkownika
Marcin-BB
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 844
Rejestracja: 13.09.2008, 07:56
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Marcin-BB »

Szkolenie w Bielsku- żaden problem. :smile:
Zrób Ewo listę chętnych i w jakiś weekend zrobimy szkolenie z ratownikiem medycznym z Pogotowia. Kilka godzin wystarczy, by najważniejsze rzeczy przypomnieć i usystematyzować Waszą wiedzę. Sprzęt typu fantomy, nosze, szyny Kramera, mam na miejscu w JRG 1 na Leszczyńskiej.
Wstępnie może być następna niedziela tj. 17. września
Wracając do samego zdarzenia- zrobiłaś Ewo wszystko prawidłowo i w dobrej kolejności. Nie zabicie sprawcy i powstrzymanie na wodzy nerwów było jak najbardziej profesjonalne- tak trzymać! :thumbsup:
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: wilq.bb »

Marcinie - czy na szkolenie mogę się zapisać - jakby 17 doszło do skutku to będe w Bielsku akurat i też chętnie bym sobie przypomniał.
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Ewa
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 19
Rejestracja: 01.01.2017, 18:02
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Ewa »

Marcin-BB pisze:Szkolenie w Bielsku- żaden problem. :smile:
Zrób Ewo listę chętnych i w jakiś weekend zrobimy szkolenie z ratownikiem medycznym z Pogotowia. Kilka godzin wystarczy, by najważniejsze rzeczy przypomnieć i usystematyzować Waszą wiedzę. Sprzęt typu fantomy, nosze, szyny Kramera, mam na miejscu w JRG 1 na Leszczyńskiej.
Wstępnie może być następna niedziela tj. 17. września
Wracając do samego zdarzenia- zrobiłaś Ewo wszystko prawidłowo i w dobrej kolejności. Nie zabicie sprawcy i powstrzymanie na wodzy nerwów było jak najbardziej profesjonalne- tak trzymać! :thumbsup:


Super Marcinie ,że podjąłeś temat. Zaraz zajmę się listą :)
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: ostry »

Brawo Ewo! :thanks: Dobra robota Wojtekk :thumbsup: . A swoją drogą to zastanawiające że dziewczynom po Twoich szkoleniach jakimś cudem więcej zostaje w głowie niż facetom :lol: .
Ewa pisze:Czy czegoś żałuję , że nie zrobiłam ???? Tak !!! Żałuję, że nie przywaliłam z całej siły kaskiem sprawcy wypadku tak by zapamiętał na całe życie , że MOTOCYKLISTA to taki sam uczestnik ruchu drogowego jednak z dużo mniejszymi szansami na przetrwanie w zderzeniu z samochodem .
Powstrzymanie się od przywalenia temu sprawcy było jak najbardziej profesjonalne i godne prawdziwego motocyklisty. Choć zgadzam się że do niektórych tylko w taki sposób można było by dotrzeć z jasnym przekazem...
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
adamskii
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 70
Rejestracja: 02.09.2016, 23:12
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: adamskii »

Witam
Gratuluję postawy i zachowania.
Ostatnio też miałem drobny poślizg gdy wstałem miałem taką adrenalinę w sobie pozbierałem się i motocykl - wydawało się że jest ok. Pojechałem dalej a wieczorem nogę miałem w gipsie. Warto podróżować w 2 motory.
Jeszcze raz gratuluję zachowania.
Awatar użytkownika
Kiddo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 205
Rejestracja: 30.01.2015, 17:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stuttgart/ Gdańsk
Kontakt:

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Kiddo »

Tez mialem okazje brac udzial w tym mini szkoleniu. Juz tylko dla niego samego warto bylo przyjechac, chociaz mam nadzieje, ze nigdy mi sie na nic nie przyda.. Nie bylo mowy o sztucznym oddychaniu itp. a wlasnie o zabezpieczeniu miejsca wypadku. O tym jakos sie nigdy nie mowi. Dobra robota Ewa. Nie wiem czy tez bym byl taki cool....
Viciu88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 31.08.2015, 21:03
Mój motocykl: XL600V

Re: Pomoc podczas wypadku

Post autor: Viciu88 »

Takie szkolenia zawsze spoko.
Nigdy nie wiadomo kiedy taka wiedza może się przydać
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości