Mapa krętych dróg na świecie

motocyklowo
Neo
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 155
Rejestracja: 17.10.2015, 22:20
Mój motocykl: nie mam motocykla

Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: Neo »

Temat wybitnie motocyklowy, a program chyba mało znany ponieważ nie spotykam się zbyt często z rozmowami na jego temat. W dużym skrócie: na bazie sprytnego algorytmu oraz darmowych map z projektu Open Street Map, powstał program generujący informacje na temat krętych dróg w wybranym rejonie naszej aktualnej planety.

Skorzystać z niego można na dwa sposoby. Szybszy i łatwiejszy w obsłudze wymaga:km
- zainstalowania na komputerze/tablecie (sprawdzałem wersję dla Windows i iOS) aplikacji Google Earth,
- pobrania z dedykowanej strony plików dla interesującego nas kraju/regionu z nakładkami na mapę: http://kml.roadcurvature.com/,
- wczytania plików w Google Earth poprzez [Plik], [Otwórz...].

Aplikacja wylicza współczynnik krętości danej drogi biorąc po uwagę ilość i rodzaj zakrętów oraz całkowitą długość odcinka z zakrętami. Do pobrania są trzy rodzaje plików różniące się stopniem współczynnika krętości. Proponuję pobrać wszystkie pliki dla znanego sobie rejonu i samodzielne testować.

Mała podpowiedź dla posiadaczy słabszych komputerów: po otwarciu i włączeniu wyświetlania dróg dla całego kraju (na przykład dla Polski) aplikacja Google Earth potrafi całkiem skutecznie zatkać procesory.

Aby sprawniej poruszać się po mapie wystarczy najpierw wyłączyć pokazywanie danych z plików poprzez odznaczenie ich po lewej stronie w drzewku Miejsca tymczasowe, potem przybliżyć powierzchnię planety zmieniając wysokość punktu widzenia (wskazanie w prawym, dolnym rogu okna aplikacji) do wysokości około 20 km i ponownie włączać i wyłączać pokazywanie poszczególnych plików.

Rozwinięcie drzewek po lewej stronie ekranu na przykład dla pliku poland.c 1000.kmz ujawnia poszczególne drogi w malejącej kolejności współczynnika krętości.

Drugi sposób - dla zaawansowanych - wymagać będzie trochę więcej zachodu ale daje większą elastyczność oraz możliwość pokombinowania przy parametrach. Trzeba zapoznać się z dokumentacją i uruchomić aplikację na własnym komputerze. Dokładniejszy opis dla zainteresowanych tutaj: https://github.com/adamfranco/curvature.

Jeśli w znanym wam regionie nie ma jeszcze jakiejś drogi, można to zgłosić do projektu Open Street Map, ewentualnie samemu pokusić się o naniesienie poprawek poprzez dedykowane serwisy internetowe.


Obrazek
Konto zamknięte na stałe.
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: HarryLey4x4 »

bardzo ciekawy temat, żebym tylko pojmował te curvaturowe nakłdki na gugelersy... :omg:
Awatar użytkownika
Mazak
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 248
Rejestracja: 08.12.2011, 00:57
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Spalding/Warszawa

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: Mazak »

jest też fajna strona z ciekawymi, niebezpiecznymi drogami na świecie z opisem i mapa :crossy:
http://www.dangerousroads.org/
Neo
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 155
Rejestracja: 17.10.2015, 22:20
Mój motocykl: nie mam motocykla

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: Neo »

HarryLey4x4 pisze:bardzo ciekawy temat, żebym tylko pojmował te curvaturowe nakłdki na gugelersy... :omg:
Znaczy przydałby się przewodnik krok po kroku?
Konto zamknięte na stałe.
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: HarryLey4x4 »

no było by miło :thumbsup:
dzielus
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 114
Rejestracja: 10.10.2016, 21:27
Mój motocykl: XL600V

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: dzielus »

HarryLey4x4 pisze:no było by miło :thumbsup:
Cześć,

Pokuszę się o krótki tutorial, zatem:

1. Pobieramy Google Earth z https://www.google.com/earth/download/ge/agree.html i instalujemy zgodnie z instrukcjami na ekranie

Obrazek

2. Po zainstalowaniu Google Earth, importujemy plik z trasami zależnie od preferowanej liczby zakrętów. Pliki z trasami pobieramy stąd: http://kml.roadcurvature.com/europe/poland.html.

Obrazek

Obrazek

3. Na tym etapie do Google Earth importowana i rysowana jest każda trasa z pobranego pliku. Na dużym zoomie proces ten jest bardzo obciążający dla komputera. Możesz mieć wrażenie, że nic się nie dzieje. Dla przyspieszenia ładowania warto odznaczyć:

Obrazek

4. Wyrysowane trasy wyglądają następująco:

Obrazek

5. Robimy zoom na interesujący nas obszar i klikamy na trasę, którą chcemy pobrać. Zobaczymy okno z punktami jak niżej:

Obrazek

6. Zapisujemy trasę klikając prawym klawiszem myszy i wybierając "Zapisz miejsce jako..."

Obrazek

7. Upewniamy się, że plikiem wynikowym będzie .kmz

Obrazek

8. Czas przekonwertować plik do pożądanego formatu. Wchodzimy na http://www.gpsvisualizer.com/ i wskazujemy zapisany w kroku numer 6 plik. Zaznaczamy też wariant prezentacji pliku. Ja celem wizualizacji trasy wybieram "Choose an output format: Google Maps" i "Map it"

Obrazek

Obrazek

Obrazek

9. Wyświetlony zostanie podgląd trasy. Sprawdzamy czy wszystko się zgadza.

Obrazek

10. Powtarzamy czynność z kroku numer 8, czyli otwieramy plik w GPS visualization, tym razem wybierając interesujący nas format docelowy. Dla większości urządzeń będzie to format .GPX. Zatem wybieramy "Choose an output format: GPX file" oraz "Map it"

Obrazek

11. Teraz wystarczy zapisać plik na komputerze/urządzeniu GPS poprzez wybór "Click to download..."

Obrazek

12. Pobrany plik możemy umieścić w urządzeniu do nawigacji lub wyświetlić na www, np. tutaj: http://maplorer.com/view_gpx.html

Obrazek
Ostatnio zmieniony 22.04.2017, 18:24 przez dzielus, łącznie zmieniany 1 raz.
Deflektory.com
Profesjonalne deflektory motocyklowe. Dwa rodzaje mocowań, pięć kształtów, łącznie 15 rozmiarów!
Rabaty dla użytkowników Forum!
Awatar użytkownika
HarryLey4x4
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 712
Rejestracja: 29.01.2015, 22:45
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: spod Poznania

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: HarryLey4x4 »

kurcze, ale fajnie.
mirkoslawski
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2269
Rejestracja: 28.08.2009, 11:16
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kielce

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: mirkoslawski »

Zawsze jestem pełen podziwu dla ludzi, którzy:
a) znają się na prądach i wszelakiej elektryce
b) potrafią robić i ROZUMIEĆ takie rzeczy jak powyższe

:pob: :ok:
Awatar użytkownika
Kiddo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 205
Rejestracja: 30.01.2015, 17:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stuttgart/ Gdańsk
Kontakt:

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: Kiddo »

Mazak pisze:jest też fajna strona z ciekawymi, niebezpiecznymi drogami na świecie z opisem i mapa :crossy:
http://www.dangerousroads.org/
To fajny link. Już dodałem kilka punktów do mojej tegorocznej Francji :-) Eh... tyle do zobaczenia a życie takie krótkie :sad: Ile razy wsiadam na motor zawsze żałuje, że tak pózno się za to zabrałem...
luk2asz
szorujący kolanami
szorujący kolanami
Posty: 1642
Rejestracja: 15.05.2009, 11:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Kraków

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: luk2asz »

Kiddo pisze:
Mazak pisze:jest też fajna strona z ciekawymi, niebezpiecznymi drogami na świecie z opisem i mapa :crossy:
http://www.dangerousroads.org/
To fajny link. Już dodałem kilka punktów do mojej tegorocznej Francji :-) Eh... tyle do zobaczenia a życie takie krótkie :sad: Ile razy wsiadam na motor zawsze żałuje, że tak pózno się za to zabrałem...
To dołóż do Francji jeszcze trochę z tego zwłaszcza szutry. Dużo fajnych jest na granicy Francji i Italii.
Awatar użytkownika
KrzysieG
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 679
Rejestracja: 27.05.2011, 14:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olkusz

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: KrzysieG »

Nie mogę sobie poradzić z punktem 10.
Powtarzamy czynność z kroku numer 8 wybierając interesujący nas format docelowy.
czy tę czynność powtarzamy na google earth, czy na GPS visualization ?
dzielus
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 114
Rejestracja: 10.10.2016, 21:27
Mój motocykl: XL600V

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: dzielus »

KrzysieG pisze:Nie mogę sobie poradzić z punktem 10.
Powtarzamy czynność z kroku numer 8 wybierając interesujący nas format docelowy.
czy tę czynność powtarzamy na google earth, czy na GPS visualization ?
Na GPS visualization :) Z Google Earth zapasujemy tylko pojedyncze trasy. W GPS visualization konwertujemy je do danego formatu.

Ps. Poprawiłem i instrukcji
Deflektory.com
Profesjonalne deflektory motocyklowe. Dwa rodzaje mocowań, pięć kształtów, łącznie 15 rozmiarów!
Rabaty dla użytkowników Forum!
Awatar użytkownika
Kiddo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 205
Rejestracja: 30.01.2015, 17:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stuttgart/ Gdańsk
Kontakt:

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: Kiddo »

luk2asz pisze:[To dołóż do Francji jeszcze trochę z tego zwłaszcza szutry. Dużo fajnych jest na granicy Francji i Italii.
Na szutry w gorach to mam samemu troche stracha. Za malo doswiadczenia no I musialbym ze soba cala mase rzeczy wlec: detki, klucze itp, itd a I tak sam niewiele potrafie zrobic. Moze sie kiedys do jakiejs grupy przylepie...Ale skorzystalem z Twojego linka I oprocz tego, ze znow cos dodalem do tegorocznej Francji to znalazlem alternatywe dla 2500m :-) Jezeli Timmelsjochstrasse 23 Maja bedzie jeszcze zamknieta to pojade przetestowac moja Kiddo na Ötztaler Gletscherstraße. To 2829 metrow :-)
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Mapa krętych dróg na świecie

Post autor: grad74 »

No i wychodzi na to ze kolega Powolniak wcale taki powolny nie jest :wink:, fajna sprawa z tymi zakretami :thumbsup:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości