pozostawienie motocykla za granicą

motocyklowo
Awatar użytkownika
bajobongo
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.06.2011, 18:26
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Breslau Schlesien

pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: bajobongo »

Czy ktoś orientuje się czy są problemy przy opuszczaniu np.Turcji, Gruzji, Armenii, Rosji w sytuacji kiedy wjechałem tam motocyklem, a wylatuję do PL samolotem? W teorii nie wymagają tam Carnet de Passage. Planuję etapować podróż pozostawiając motor na kilka miesięcy w każdym z tych krajów.
Awatar użytkownika
Adam_M
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 790
Rejestracja: 26.02.2014, 12:19
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Targówek/Wesoła

Re: pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: Adam_M »

Znawcą nie jestem, ale chyba w Rosji będzie problem. Z tego co czytałem tam jest "wriemiennyj wwoz" wydawany na określony czas i musisz opuścić Rosję w tym terminie na motocyklu.
Ale poczekajmy na ekspertów :)
XJ600N 94'->TA600V 96'
Awatar użytkownika
herni74
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1431
Rejestracja: 19.08.2008, 20:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Stalowa Wola/Mielec

Re: pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: herni74 »

W Rosji na pewno jest problem!
Awatar użytkownika
bajobongo
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.06.2011, 18:26
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Breslau Schlesien

Re: pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: bajobongo »

Ze wstępnego rozpoznania wynika, że w Rosji do paszportu wbiją tylko info czy wjechałem drogą lądową, morską, powietrzną bez adnotacji w paszporcie dotyczących pojazdu. Dodatkowo wydają dokument celny na motor który jest ważny tak długo jak wiza. Wygląda na to, że na turystycznej to max. 30 dni ale można kombinować z dwukrotną wizą w celach kulturalnych, sportowych i naukowych i wtedy permit jest na 180 dni. Tak czy inaczej wszystko wskazuje na to, że można legalnie pozostawić motor na okres ważności wizy i wrócić do kraju. Będę jeszcze potwierdzał to info. w rosyjskiej agencji celnej.
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: ArturS »

Coś mi świta w głowie, że Azja ( http://motoazja.pl/ ) miał jakieś doświadczenia z pozostawianiem tam popsutego ktma
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
bajobongo
Czytacz
Czytacz
Posty: 9
Rejestracja: 05.06.2011, 18:26
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Breslau Schlesien

Re: pozostawienie motocykla za granicą

Post autor: bajobongo »

Odpowiem sobie sam :) może komuś przyda się na przyszłość.
Do tej pory przerobiłem temat na własnej skórze w Turcji i Gruzji.
1. Turcja pozostawiając motor max. do pół roku należy złożyć na lotnisku i uzyskać pieczątkę u celników oświadczenie na druku tzw. "commitment letter for persons to go abroad without vehicles" dokument w przepisach tureckich oznaczony jako annex 7. Jedna kartka z podstawowym info kto, jaki motor i gdzie jest zaparkowany. Inną opcją jest pozostawienie moto na parkingach celnych ale nie polecam bo ceny mają chore i brak odrębnej stawki dla motocykli więc płacimy jak za samochód.
2. W Gruzji można pozostawić pojazd max. na 3 miesiące, po przekroczeniu tego terminu kary będą srogie i raczej nieuniknione. Jeśli pozostawiamy sprzęt na dłużej należy zameldować się w Rustavi kilkanaście km od Tibilisi celem dokonania tymczasowej rejestracji. Procedura prosta i łatwiejsza niż w naszych urzędach :) Koszty to 80 Lari za przegląd (ekspres tzn. kwity od ręki kosztuje 160) plus 120 L opłaty rejestracyjnej ( jeśli chcemy wyjechać sprzętem do Armenii należy to przy rejestracji zgłosić ). Oddajemy polski dow. rej. i tablice do depozytu, a w to miejsce otrzymujemy gruzińskie blachy i kwity. Cała procedura zajmuje ok. 2 godziny jeśli nie ma kolejek ( w godzinach porannych są małe ). Ważne: musimy mieć ze sobą lokalesa z dow. osobistym który poświadczy, że wszystkie mandaty będą kierowane na jego adres zameldowania.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości