(P) Hak do holowania motocykli

motocyklowo
Awatar użytkownika
E.T
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 258
Rejestracja: 04.02.2009, 00:05
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Słupsk

(P) Hak do holowania motocykli

Post autor: E.T »

Witajcie czy ktoś wie jak wygląda od strony prawnej takie rozwiązanie ?
http://olx.pl/oferta/pomelhak-hak-do-ho ... a1a0aebfe3
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: grad74 »

Pomysł nie nowy, ale cena kusząca, tylko się zastanawiam, czy to faktycznie jest montowne ZAMIAST haku czy normalnie na kuli? Raczej nie ma przeciwwskazań, ponadto na motocykl sprzedajacy chyba dodaje lampy, ale nawet to nie wiem czy jest wymagane. A skoro już się tak sprzęta "ciąga" to też mam pytanie, czy to nie wpływa negatywnie na napęd i bebechy w skrzyni skoro koło cały czas obraca poprzez łąncuch wszystkim "śfrotku" ?
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
Leopold
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 22.03.2013, 21:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: Leopold »

To podchodzi pod Holowanie pojazdu a wiec jestesmy ograniczeni prętkością:
prędkość pojazdu holującego nie przekracza 30 km/h na obszarze zabudowanym i 60 km/h poza tym obszarem :thumbsdown:
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1526
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: Sylwek »

Od strony prawnej wygląda to tak (styczeń,2015r.)

Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 9 - Holowanie
Art. 31.
...
4.pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;
...
Innymi słowy,ustawodawca nie przewidział innej możliwości holowania moto,niż na sznurku.Można się zżymać,że prawo nie nadąża za rzeczywistością,choć w tym przypadku,wg mnie,sprawa jest dyskusyjna.Średnio mi się podoba taki hak -możliwość zarzucenia motocykla przy gwałtownym hamowaniu,przeciążenie przedniego koła na zakrętach-zwróć uwagę,że przy transporcie mocujesz z reguły w okolicach główki ramy,itd.Jeśli już,to raczej lekkie moto,na krótkim dystansie,relatywnie wolno. I ta mało apetyczna Zjawa na zdjęciu :grin: .

Poza tym,przeniesienie tablicy rejestracyjnej z samochodu na moto nie jest legal,tu podobny problem mają posiadacze montowanych na haku auta urządzeń do przewozu np.rowerów,które zasłaniają oświetlenie i tablicę rejestracyjną.Co prawda, za czasów ministra Zegarka, temat miał być rozwiązany,ale chyba zwyciężyła miłość do drogich czasomierzy w loży vip-owskiej :grin: .Poproszę o sprostowanie,jeśli coś się zmieniło w tej kwestii.
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: piotreklodz »

Jeśli to nie ma żadnej homologacji czy atestu to używać tego nie można, a zakładam że nie ma.
Jeśli motocykl jest mocowany tylko za koło, a nasze motocykle są ciężkie i mają wysoko środek ciężkości to... no cóż ja bym nie zaryzykował sprawdzenia wytrzymałości tego koła (szprych które już bywają mocno zmęczone) i widelca, ale jak kto chce i ma fantazję...
Tradycyjne motylki do samochodów są od kilku lat nielegalne, wiec analogicznie to też nie będzie.

Po co kombinować, przyczepka jak się dobrze pokombinuje i poszuka pod jeden motocykl kosztuje max 1000zł, a rozwiązanie jest pewne, legalne, sprawdzone i przyczepka zawsze się przyda choćby żeby przywieźć parę worków cementu na remont albo wersalkę ze sklepu.
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
Marcin-BB
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 847
Rejestracja: 13.09.2008, 07:56
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Bielsko- Biała

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: Marcin-BB »

No Piotruś ma trochę racji. Na pewno takie holowanie na dłuższy dystans nie jest zdrowe dla ciężkiego motocykla. Traktowałbym takie rozwiązanie raczej jako coś na wypadek awarii w trasie, doraźnie. Ciężki motocykl chwycony tylko za koło nie będzie zbyt stabilny i jazda takim zestawem 100 km/h odpada.
Co do legalności to może by trzeba zapytać w jakimś Wydziale Komunikacji albo na stacji diagnostycznej??
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: grad74 »

piotreklodz pisze: Tradycyjne motylki do samochodów są od kilku lat nielegalne, wiec analogicznie to też nie będzie.

Po co kombinować, przyczepka jak się dobrze pokombinuje i poszuka pod jeden motocykl kosztuje max 1000zł, a rozwiązanie jest pewne, legalne, sprawdzone i przyczepka zawsze się przyda choćby żeby przywieźć parę worków cementu na remont albo wersalkę ze sklepu.
Po pierwsze co to jest ten "motylek"? A po drugie Piotrek ma rację. Ja kupiłem używaną niewiadówkę 250, przerobiłem tak że światła i tablicę mam na wysięgniku demontowalnym albo przykręcane jako panel na 2 śruby do budy przyczepy. Samą bydę zdejmuje sie w 20 minut po walce z 8 śrubami i na kolejne 4 zakłada się na oś rynne do załadowania motka. Całość operacji trwa do pół godziny. Z tego co widziałem to takie zarejstrowane Niewiadówki można na Alle kupić już za 700 zł , a w ładnym stanie za 1000-1200zł - zarejestrowane i ubezpieczone.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
E.T
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 258
Rejestracja: 04.02.2009, 00:05
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Słupsk

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: E.T »

Piotrek piszesz że motylki nielegalne a dziś widziałem pomoc z PZU. jak na motylku autko holowała.
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: piotreklodz »

Pzu, piszesz pewnie o tych rzucających się w oczy holownikach na bazie jakiegoś terenowego pic-upa (przynajmniej po Łodzi takie jeżdżą to nie motylki tylko zbudowane do tego celu holowniki właśnie.
Te motylki które wycofano miały malutkie kółeczka i były zapinane jak przyczepa... ok 2005 roku wycofano to z użytkowania.
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: makumba »

grad74 pisze:
piotreklodz pisze: Po co kombinować... ...zarejstrowane Niewiadówki można na Alle kupić już za 700 zł , a w ładnym stanie za 1000-1200zł - zarejestrowane i ubezpieczone.
...a wypożyczyć za 20 zł. na 24h, bynajmniej w mojej okolicy
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2689
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: grad74 »

20 zł za dobę to było by maźenie. Ostatnio we Wro jak brałem lawetę do moto na 3 rynny (bo nie było innych) to musiałem położyć 100 zł za dobę a w tym ubezpieczenie. Ale ponieważ targalismy prawie 400 kilołowego Intruza 1800 ccm to nie mogłem go wrzucić na moja.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: makumba »

U nas wszystko taniej... :grin: zwykła kryta plandeką dosyć duża przyczepka (moto spokojnie się zmieści) 20 zł., motocyklowa 40 zł. za 24h - koszta całkowite i obsługa miła :smile: wiem bo ostatnio korzystałem :thumbsup:
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
E.T
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 258
Rejestracja: 04.02.2009, 00:05
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Słupsk

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: E.T »

Panowie ale pytanie było jak to wygląda od strony prawnej. O zaletach i wadach przyczepki każdy wie.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1526
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: Sylwek »

E.T pisze:Panowie ale pytanie było jak to wygląda od strony prawnej.
Litości..Zakładasz temat i nie czytasz :omg:

kilka postów wyżej:
Sylwek pisze:Od strony prawnej wygląda to tak (styczeń,2015r.)

Rozdział 5 - Ruch pojazdów
Oddział 9 - Holowanie
Art. 31.
...
4.pojazd holowany jest połączony z pojazdem holującym w sposób wykluczający odczepienie się w czasie jazdy; nie dotyczy to holowania motocykla, który powinien być połączony z pojazdem holującym połączeniem giętkim w sposób umożliwiający łatwe odczepienie;
Przykro mi,jaśniej nie potrafię.Przedruk za:
http://kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/ ... /holowanie
Awatar użytkownika
E.T
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 258
Rejestracja: 04.02.2009, 00:05
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Słupsk

Re: (P) Hak do holowania motocykli

Post autor: E.T »

Nie to że nie czytam tylko temat zszedl na przyczepy i wyższość tychże nad innymi rozwiązaniami.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość