Lark FreeBird 4.3 AT

Opisy sprzętu, odbiorników, porady dotyczące wyboru GPS-a
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 832
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: magneto »

Mam i ja.
Pierwsze wrażenia dotyczące mojego egzemplarza (W porównaniu do Larka 35 AT):

Plusy:
Dużo czulszy odbiornik GPS (w nowej lokalizacji "odnalazł się" w jakieś 2 min. - w pokoju, z dala od okien).
Dużo dłuższy czas pracy na baterii (po 3 - 4 godz. w trybie nawigacji - w bezruchu - pokazuje mi stan baterii 37 %).

Minus(y):
Na razie tylko problem z zamontowaniem do uchwytu moto. Nie idzie navi włożyć "od dołu", zatrzaskując potem zatrzask na górze uchwytu. Po kilku próbach zapiąłem wkładając "od góry" w zatrzask, a potem, trochę siłowo - dół. Co gorsza - próba dokręcenia śrubki mocującej skończyła się wyrwaniem gwintowanej tulejki z pomarańczowego plastiku obudowy navi. (zatrzask mooocno trzyma, więc - mam nadzieję, że to wystarczy).

Problemu aktualizacji map na razie nie ruszałem.

Jak coś więcej poznam (z ważniejszych rzeczy) - dam znać.
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 414
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: Dlugi1 »

Też nie udało mi się zapiąć navi w uchwyt od dołu. Zawsze wpierw góra, później na siłę dół. Może musi się wyrobić?

Wysłane z mojego MotoG3 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: capri »

Da się Panowie:) Kciuk na navi, a wygięty wskazujący dociska "uszko" (mocno do siebie).
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 832
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: magneto »

Dlugi1 pisze:Podłączyłem zasilanie uchwytu na stałe do akku i chwilę tak jeździłem.(....) i się zdziwiłem, że się nie ładuje - voltomierz wskazał 6.5V . Prawdopodobnie ten adapter nie może być cały czas podłączony do akku bo go rozładowuje.(....)
Potwierdzam - sam "zasilaczyk" na kablu i obudowa/panel/mocowanie (bez wpiętej navi) pobiera ok. 26-32 mA i nie wyłącza się przy spadku napięcia poniżej (np.) 11 V. Występuje spadek pobieranego prądu (do ok. 9 mA) przy spadku napięcia poniżej 7 V, co dla akumulatora 12 V jest już stanem śmierci klinicznej raczej...
capri pisze:Da się Panowie:) Kciuk na navi, a wygięty wskazujący dociska "uszko" (mocno do siebie).
Faktycznie - dało się i to nie raz. Dzięki !
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: capri »

Nie podpinajcie go na stałe. "Po kluczyku" poza bezpieczeństwem aku, jest bardziej funkcjonalne. Navi się wtedy sama budzi i usypia (po 10 sekundach z możliwością konfiguracji tej funkcji).
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 414
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: Dlugi1 »

Jest jeszcze jeden problem nawet przy podłączeniu po kluczyku - przy w pełni naładowanym urządzeniu zasilacz chyba się przegrzewa cyklicznie przerywając zasilanie i przywracając go. Skutkuje to pojawianiem się komunikatów o zaniku i przywróceniu zasilania - ktoś na FB też potwierdził u siebie taki przypadek.
Mam dołożony wyłącznik przed zasilaczem - w przypadku naładowania na 100% odłączam zasilanie i urządzenie jedzie tylko na baterii.
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: capri »

Proponuję wysłać go do serwisu, pÓki jest gwarancja. Ja nie mam tego typu problemów (miałem za to inne - w pierwszym miesiącu 3 razy serwis).
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
tadzik
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 491
Rejestracja: 21.02.2015, 21:06
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: tadzik »

Dlugi1 pisze:Jest jeszcze jeden problem nawet przy podłączeniu po kluczyku - przy w pełni naładowanym urządzeniu zasilacz chyba się przegrzewa cyklicznie przerywając zasilanie i przywracając go. Skutkuje to pojawianiem się komunikatów o zaniku i przywróceniu zasilania - ktoś na FB też potwierdził u siebie taki przypadek.
Mam dwa urządzenia i w zasilaczu jednego też mi się tak dzieje. Myślałem, że to wina mojego bylejakiego podpięcia, ale pewnie to usterka zasilacza.
Pozdro, tadzik
Z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie popyt na święty spokój. ©Duńczyk
Pojeździj-FB
Pojeździj
Awatar użytkownika
greentop
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 134
Rejestracja: 06.02.2012, 09:23
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: FSW

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: greentop »

Seryjny Navitel jako-tako radzi sobie mając na uwadze trasy off - można wybrać typ trasy "Rower" i jest już lepiej ale i tak ogromnej ilości dróg nie widzi.
Czy na tym Larku udało się komuś zainstalowac alternatyną apkę - próbowłem KAMAP bo ma bardzo dokładne drogi ale poległem :(
Daelim VT125 (3kkm) -> DL650AK8 (12kkm) -> TA650 (7kkm+2kkm+1kkm+2kkm+5kkm+(3kkm)=20kkm) -> 790ADV (7kkm)
Niech pan powie co ma pan zamiar powiedzieć bo chciałbym powiedzieć odwrotnie.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: tomekpe »

greentop pisze:Seryjny Navitel jako-tako radzi sobie mając na uwadze trasy off - można wybrać typ trasy "Rower" i jest już lepiej ale i tak ogromnej ilości dróg nie widzi.
Czy na tym Larku udało się komuś zainstalowac alternatyną apkę - próbowłem KAMAP bo ma bardzo dokładne drogi ale poległem :(
navigator free chodzi bez problemu, ma mapy OSM, tylko do interfejsu trzeba się przyzwyczaić, ale warto, to uźyteczny program i w pełni legalnie darmowy ( = aktualizacje bez kombinacji i zawsze świeźe mapy całego świata).
cezeters
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 55
Rejestracja: 07.01.2015, 00:12
Mój motocykl: XL600V

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: cezeters »

potrzebuje wsadzić czasem tego larka do auta. jaki uchwyt zastosować, żeby miał przyssawkę do szyby? mam tylko ori na moto.
Polak z angielskim prawkiem na japońskim motocyklu wyprodukowanym we Włoszech i na francuskich tablicach ... Swiat jest za mały ... :-)
Grzegorz Smajdor
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 04.09.2018, 08:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Nowy Sącz

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: Grzegorz Smajdor »

Gdyby ktoś jeszcze był zainteresowany Larkiem w dobrej cenie to dziś kupiłem za 139,- tu:

https://www.apollo.pl/produkt/nawigacja ... 60296.html
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: capri »

Ja swojego mogę oddać za 50 + przesyłka, bo jak dla mnie to szmelc. Zwracam uwagę, że to wyłącznie moja subiektywna opinia ;)
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: tomekpe »

tomekpe pisze:
greentop pisze:Seryjny Navitel jako-tako radzi sobie mając na uwadze trasy off - można wybrać typ trasy "Rower" i jest już lepiej ale i tak ogromnej ilości dróg nie widzi.
Czy na tym Larku udało się komuś zainstalowac alternatyną apkę - próbowłem KAMAP bo ma bardzo dokładne drogi ale poległem :(
navigator free chodzi bez problemu, ma mapy OSM, tylko do interfejsu trzeba się przyzwyczaić, ale warto, to uźyteczny program i w pełni legalnie darmowy ( = aktualizacje bez kombinacji i zawsze świeźe mapy całego świata).

Trochę zmieniam zdanie o tym sofcie, co go sam reklamowałem. Wygląda na to, że działa gorzej niż kiedyś, mapy świetne, ale wyznaczanie trasy ssie.
mostry1988
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 62
Rejestracja: 20.04.2018, 09:31
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Łobez

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: mostry1988 »

Ja tylko chciałem powiedzieć, że wrzuciłem do tego larka automapę 2017 i jestem bardzo zadowolony. Jest tam opcja drogi "terenowa" i nieźle prowadzi po kaszubskich szutrach
Komu w drogę temu trampek
Adampio
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 1947
Rejestracja: 21.10.2012, 17:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa-Środmieście

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: Adampio »

cezeters pisze:potrzebuje wsadzić czasem tego larka do auta. jaki uchwyt zastosować, żeby miał przyssawkę do szyby? mam tylko ori na moto.
Podłączam sie, bo nie muszę ale chce sprawdzić jak to działa w automobilu
Awatar użytkownika
mapol
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 129
Rejestracja: 17.11.2014, 22:22
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Lublin

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: mapol »

Ja dorobiłem łącznik, który łączy dwie kule. Jedną z uchwytu navi samochodowej z drugą uchwytu Larka. Z uwagi na dużą wagę zestawu (ok. 450g) navi trzęsie się i najlepiej jakby miała oparcie na desce rozdzielczej.
Hans12
Czytacz
Czytacz
Posty: 6
Rejestracja: 06.10.2018, 08:51
Mój motocykl: XL650V

Re: Lark FreeBird 4.3 AT

Post autor: Hans12 »

Jeśli chodzi o aktualizacje map to wchodzicie na stronę https://navitel.cz/pl
Tam trzeba założyć konto. Po rejestracji i zalogowaniu macie po lewej stronie odnośnik moje urządzenia- dodaj urządzenie.
Dodajecie swoje urządzenie. Będzie Wam potrzebny klucz licencyjny do programu, który znajdziecie po odpaleniu nawigacji w zakładce "mój navitel - navitel navigator"
Klucz trzeba aktywować, i też jest tam stosowny odnośnik na stronie navitel. Wszystko dość łopatologiczne.
Po tej operacji macie dostęp do aktualizacji map dożywotnio. Na tej stronie są także instrukcje jak zrobić to krok po kroku. Najnowsza aktualizacja to 2018Q3 z października 2018.
Kolega ma nawigację z Navitela g550 i te same pliki map.

Niestety program Navitel navigator przeznaczony jest tylko i wyłącznie do urządzeń navitela. Po podłączeniu nawigacji lark widzi ją ale nie pobierze żadnych nowszych aktualizacji.
Trzeba to zrobić ręcznie. Tekst skopiowany ze strony navitel

1.Zaloguj się do swego konta osobistego na stronie internetowej NAVITEL®. Kontynuuj do sekcji "Moje urządzenie (aktualizacja)" i wybierz "Dostępne aktualizacje" w kolumnie "Aktualizuj". Otworzy się ekran i rozwinie listę dostępnych aktualizacji zgodnie z zakupionymi i zarejestrowanymi licencjami.
2.Wybierz mapę. Zwróć uwagę na to, jaką wersję programu zainstalowałeś w urządzeniu.
3.Kliknij przycisk "Pobierz" z prawej strony pliku z mapą.
4.Pobierz plik .nm7 do komputera.
5.Podłącz urządzenie lub kartę pamięciową do komputera.
6.Skasuj wszelką zawartość foldera mapowego w urządzeniu (w ustawieniu wyjściowym to folder \NavitelContent\Maps).
Uwaga! Po skasowaniu plików mapowych mapy nie będą dostępne w programie. Aby móc dalej z nich korzystać, należy zainstalować ich nowsze wersje. Skasowanie starszych wersji map jest konieczne, w innym wypadku może dojść do błędu programu z powodu braku kompatybilności nowszych i starszych wersji map.

7.Skopiuj wszystkie pliki do foldera mapowego w urządzeniu (w ustawieniu początkowym to folder \NavitelContent\Maps).
8.Uruchom w urządzeniu aplikację "Navitel Navigator". Program automatycznie wykona indeksację map i wykona nowy atlas.

Po tej operacji działa jak należy.
Ja nawet pokusiłem się o aktualizację całej aplikacji navitel. Też jest cała instrukcja opisana na stronie
Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość