Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

Po rozmowie z Henrym, który to sam sobie dłubie filtry powietrza, stwierdziłem, że też spróbuję swoich sił.
Z informacji jakie uzyskałem od Henrego zapamiętałem:
Kupić filtr od Clio - tylko sprawdzić średnicę.
Przeciąć na pół.
przykleić na sylikon do starej podstawy
Gotowe ;)

Instrukcje swoje a życie swoje :P ALE ale - zacznijmy od początku - Dlaczego po Libuchorze należy zmienić filtr powietrza???
ODP:
Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Tłumaczyć chyba nie trza ;) :D
Niewiele myśląc dziś rano wziąłem telefon i zadzwoniłem do sklepu z częściami samochodowymi, z zapytaniem, czy oby na pewno mają filtry do Clio na stanie. Po uzyskaniu twierdzącej odpowiedzi pojechałem ze starym filtrem do przymiarek :)
Niestety jak się okazało, tego konkretnego do Clio nie mieli, ale za to wóciłem z innym filtrem opisanym jako:
Vergleichstypen:
Citroen 1444H2, Peugeot 1444H1
Ma ciut większą średnicę od trampkowego ale jak się później okazało - również pasi :)
A wygląda to tak:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Przystępujemy do pracy. Zgodnie z zasłyszaną instrukcją zabrałem się za wyznaczanie połowy filtra i jego cięcie

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Po nacięciu papieru nożykiem i przecięciu listwy aluminiowej łączącej harmonijkę papierową nożyczkami, zabrałem się za cięcie wewnętrznej aluminiowej blachy dziurkowanej. a robiłem to w ten sposób, że zaczepiałem czubek noża o oczko i szarpnięciem na zewnątrz, przecinałem poszczególne kawałeczki ;)
Otako:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Po operacji cięcia zostaje nam zostają nam takie oto dwie części filtra:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Nowe filterki zostawiamy w spokoju i zabieramy się za przygotowanie podstawy - czyli użynamy cały stary filtr

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

i jeszcze poprawiamy wycinając resztki. Przy wycinaniu starego filtra blachę możemy wyrwać z podstawy, nie trzeba jej odcinać - odchodzi całkiem łatwo :)

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Po kilku przymiarkach u mnie zaczęły się schody :D Latałem na dół dwa piętra i z powrotem górę, co by sprawdzić czy wszystko pasuje :D Jak się okazuje, nie pasowało :P
Z informacji uzyskanych od Henrego wynikało, że ze starego filtra należało zostawić jeszcze 1cm naddatku przy odcinaniu go i wtedy przecięty na pół filtr od Clio będzie pasował jak ulał i starczy go na dwa razy, ale jako że ja nie miałem filtra od Clio tylko jakiś inszy, moją połówkę filterka należało jeszcze bardziej skrócić o jakieś 10mm:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Po zmierzeniu starego filtra, nowej połówki, przymierzaniu połówki do podstawy, wciskaniu połówki do Airboxa itp itd wyszło mi, że wysokość filtra powinna być taka jak na zdjęciu mierząc tak jak na zdjęciu:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Czyli 92,5mm. Taka wysokość filtra mierząc od pierwszego rantu (patrz foto wyżej) powoduje, że filtr wchodzi ciasno i trza go dopychać jeszcze śrubkami. Moim zdaniem można go jeszcze skrócić o jakieś 2mm :)
Jeśli ktoś ma stary filtr powietrza chętnie go przyjmę i stestuję mniejszą wysokość co by pewnym być :)
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

Przez głupie ograniczenie forum do 12 linków w jednym poście resztę zamieszczam w drugim...

Dalej zostaje nam już tylko sklejenie dwóch uzyskanych części do kupy.
Ja nawaliłem dużo sylikonu sanitarnego na podstawę, co by pewnym być, iż cały spód dokładnie się uszczelni. Dodatkowo przed sklejeniem, nawaliłem też sylikonu na filtr, co by pewnym być jeszcze bardziej :D
A wyszło to tak:

Obrazek
By przeszczep at 2012-05-05

Widać dużo gluta w środku, ale dzięki temu chyba jest szczelne :)
Filter siedzi już w airboxie, a jutro go odpalę i zobaczymy jak działa :)

PS. Oczywiście, jak zwykle przy robieniu czegoś przy moim Szrocie, okazało się, że coś się zjebało również też - tym razem nie z mojej winy, tylko poprzedniego właściciela - mój airbox był spawany/klejony i spoina się rozeszła...
W następnym odcinku będzie więc naprawa/wymiana airboxa ;)

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi/poprawki/sugestie to zapraszam do komentowania :)

I oczywiście ponawiam prośbę o jakiś stary filterek to poeksperymentuję z mniejszą wysokością :)

pzdr
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Wolo »

Ile kosztuje taki filtr do Clio?
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

W necie widziałem filtry do Clio po 24zł-30zł mój od cytryny kosztował 45zł
Ale dalej przy cenie papierówki do trampka (60-70zł) wychodzi to jakieś 3 razy taniej niż normalnie. Biorąc pod uwagę cenę jaką znalazłem w necie wychodzi jakieś 5x taniej ;)
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Cambriel »

Knecht LX852 - ok. 44,00 PLN (może przeszczepowy tańszy).
Zamienniki:
filtron AR 314/1
mann C 1286/1
champion V 442

przeszczep:
filtr powietrza ok. 44,00 + silikon ok. 9,00 = 53,00 : 2 = koszt jednego filtra 26,50
"oryginał" ok. 66,00
różnica 40,00 = 10 bronksów + radość, że tak pięknie wyszło :grin:
Ostatnio zmieniony 05.05.2012, 19:00 przez Cambriel, łącznie zmieniany 1 raz.
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

Cambriel pisze:Knecht LX852 - ok. 44,00 PLN (może przeszczepowy tańszy).
Zamienniki:
filtron AR 314/1
mann C 1286/1
champion V 442
no ja właśnie ten za 44zł kupiłem, bo innego akurat nie mieli ;) w sumie za 45zł
Awatar użytkownika
Dłubacz
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 481
Rejestracja: 08.11.2009, 18:33
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Dłubacz »

Przeszczep, wielki :resp: za chęci i dokumentację :thumbsup: . Fajnie to wygląda i pewnie będzie dobrze działać :smile: .
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

Dłubacz pisze:Przeszczep, wielki :resp: za chęci i dokumentację :thumbsup: . Fajnie to wygląda i pewnie będzie dobrze działać :smile: .
Od tego w końcu jest forum :)
Ja też mam nadzieję że będzie działać :D
A teraz zasłużony :drinking:
Awatar użytkownika
czupakabra
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 683
Rejestracja: 29.09.2011, 11:24
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: czupakabra »

Fajny patent :ok: ale trzeba było zaznaczyć, że nie dla leniwych :grin:
Awatar użytkownika
przeszczep
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1616
Rejestracja: 23.04.2010, 16:48
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: przeszczep »

dla leniwych nie ma tanich patentów :D
W sumie jakbym się spiął to pewnie w niecałą godzinkę byłby gotowy ;)

ED: zwłaszcza znając wymiary do których muszę docinać ;)
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Cambriel »

przeszczep pisze:Z informacji jakie uzyskałem od Henrego zapamiętałem:Kupić filtr od Clio - tylko sprawdzić średnicę.Przeciąć na pół.przykleić na sylikon do starej podstawyGotowe
przeszczep pisze:Niestety jak się okazało, tego konkretnego do Clio nie mieli, ale za to wóciłem z innym filtrem
Tu kolega Przeszczep zrobił wyłom :thumbsup: w programie "zrób to sam" :grin:
Przez przypadek kupił filtr powietrza o parametrach: fi zew. 114, fi wew. 68, h 213
Prawdopodobnie filtr, o którym mówił kolega Henry, to model o parametrach: fi zew. 107, fi wew. 73, h 178
Porównując parametry obu filtrów wynika, że został zastosowany lepszy system filtracji, z uwagi na grubość- szerokość ścianki, gdzie różnica grubości na korzyść Przeszczepowego filtra wynosi 12 mm. Bez zagłębiania się w powierzchnię całkowitą materiału filtrującego po rozłożeniu itp., moim zdaniem to był strzał w 10...
Przeszczep :cool:

Jeżeli się mylę w swoim wywodzie to proszę sprostować.
Szukałem wymiarów filtra "oryginalnego", nie mogłem znaleźć, było by ciekawe porównanie. :smile:
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
exuser87

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: exuser87 »

Cambriel pisze:
przeszczep pisze:Z informacji jakie uzyskałem od Henrego zapamiętałem:Kupić filtr od Clio - tylko sprawdzić średnicę.Przeciąć na pół.przykleić na sylikon do starej podstawyGotowe
przeszczep pisze:Niestety jak się okazało, tego konkretnego do Clio nie mieli, ale za to wóciłem z innym filtrem
Tu kolega Przeszczep zrobił wyłom :thumbsup: w programie "zrób to sam" :grin:
Przez przypadek kupił filtr powietrza o parametrach: fi zew. 114, fi wew. 68, h 213
Prawdopodobnie filtr, o którym mówił kolega Henry, to model o parametrach: fi zew. 107, fi wew. 73, h 178
Porównując parametry obu filtrów wynika, że został zastosowany lepszy system filtracji, z uwagi na grubość- szerokość ścianki, gdzie różnica grubości na korzyść Przeszczepowego filtra wynosi 12 mm. Bez zagłębiania się w powierzchnię całkowitą materiału filtrującego po rozłożeniu itp., moim zdaniem to był strzał w 10...
Przeszczep :cool:

Jeżeli się mylę w swoim wywodzie to proszę sprostować.
Szukałem wymiarów filtra "oryginalnego", nie mogłem znaleźć, było by ciekawe porównanie. :smile:
Ty to chyba lubisz porównywać różne cyferki :tongue: A co do tego, że lepiej, że jest grubszy to trzeba poczekać do testów, bo nie wiadomo czy teraz nie ciężej zasysać powietrze.
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Cambriel »

Mazi87 pisze:A co do tego, że lepiej, że jest grubszy to trzeba poczekać do testów, bo nie wiadomo czy teraz nie ciężej zasysać powietrze.
Jak będzie ciężko zasysać, to wstawię, to: :tongue:

Obrazek

lub to: KOSIARKI: :haha:
Obrazek
STOŻKOWE FILTRY POWIETRZA WYKONANE Z METALU CHROM, ŚWIETNIE PODNOSZĄ OSIĄGI SILNIKA, SPRAWIAJĄ ŻE NASZA MASZYNA BĘDZIE MIAŁA PIĘKNE BASOWE BRZMIENIE. POPRAWIAJĄ SIĘ RÓWNIERZ PARAMETRY MIESZANKI PALIWOWO POWIETRZNEJ. ZASTOSOWANIE POPULARNE MOTOROWERY, MOTOCYKLE, SKUTERY, KOSIARKI, ATV. DOBRA JAKOŚĆ WYKONANIA GWARANTUJE NAM DŁUGIE DZIAŁANIE. FILTRY MOŻNA CZYŚCIC W BENZYNIE.
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Jaro-Ino »

Patent spoko dla często offujących, ale chyba wolałbym w to miejsce filtr gąbkowy zastosować i wtedy masz możliwość prania filtra. Ciekaw jestem jaka jest różnica w przpustowości filtra i czy jest ona podobna do orginału. Czekamy na testy, wyniki spalania itd :)
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Cambriel »

Mazi87 pisze:A co do tego, że lepiej, że jest grubszy to trzeba poczekać do testów, bo nie wiadomo czy teraz nie ciężej zasysać powietrze.
Po organoleptycznym porównaniu grubości filtrów ,

Obrazek


nie zgadzam się z kolegą Maz87, jeżeli filtr ma szersze-grubsze ścianki, to powierzchnia ogólna przez którą jest filtrowane powietrze jest większa, a tym samym układ-silnik dostaje go "więcej", jest mu lżej zasysać. :tongue:
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: piotreklodz »

Nie chcę gderać ale...
Kiedyś stosowałem taki patent do małego japońskiego dieselka w maszynie budowlanej (oryginalny filtr kosztował wtedy coś koło 250 netto) i na dobre mu to nie wyszło. Silniczek ten był bardzo czuły na jakość paliwa, filtrów, oleju. Trampek może okazać się dużo trwalszy, ale kiedyś o ile dobrze pamiętam był wątek o chińskich zamiennikach filtrów powietrza z którymi były problemy, więc i tu z takiego podmieniania mogą wyjść jakieś problemy.
To że średnica jest podobna, wcale nie musi znaczyć że przepuszczalność tego materiału jest prawie taka sama i synchro gaźników byłoby wskazane.
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
Cambriel
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 914
Rejestracja: 29.03.2012, 20:37
Mój motocykl: XL600V

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: Cambriel »

piotreklodz pisze:To że średnica jest podobna, wcale nie musi znaczyć że przepuszczalność tego materiału jest prawie taka sama i synchro gaźników byłoby wskazane.
Chyba coś pomyliłeś :grin: . Po wymianie filtra powietrza, prawdopodobnie powinno się ustawić skład mieszanki, a nie przeprowadzić synchronizację gaźników.
Ja dalej twierdzę, że będzie dobrze. :smile:
Wstawił knechta a nie "czajna".
Test: Cambriel


Nie sztuką jest bycie jednym z 72, sztuką jest bycie jednym z 12, mistrz może być tylko jeden.
exuser87

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: exuser87 »

Oj kolego, filtrów nie dobiera się na zasadzie, że podobnie wyglądają i pasują.Trzeba podać przepustowość a nie grubość ścianek. Być może akurat się uda i nic nie trzeba będzie robić. To tak jak z tłumikami, w sumie każdy jaki Ci się podoba możesz sobie przyspawać. Czy kompresja będzie dalej taka sama bo tłumiki są podobnej długości? Różnie to bywa.
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: jedras »

Odnośnie przeróbki przeszczepa, to mi osobiście nie chciało by się bawić. Za nowy trzeba zapłacić około 50zł + ewentualna przesyłka (http://allegro.pl/filtr-powietrza-honda ... 22074.html), ale zdecydowanie doceniam inwencję twórczą autora :ok:

Tak się składa, że mam możliwość uzyskania zniżki w popularnych hurtowniach motoryzacyjnych. Jeżeli zebrało by się kilka osób, to mogę spytać o cenę takiego filtra. Może by wyszło jeszcze taniej.

pzdr
exuser87

Re: Filtr powietrza xl600 - tanio :)

Post autor: exuser87 »

Cambriel pisze:Kolego Mazi87... :smile:
Rzuciłeś mnie na kolana Kilerem :grin:
A teraz rozwaliłeś kompresją. może masz rację, ale :stop:
Chyba kupię, knechta, manna, filtrona i jeszcze jakiś stary "orginał", i zobaczę, o co chodzi z tą kompresją :tongue:
Jak wezmę pod uwagę, to całe lasowanie mózgów filtrami stożkowymi, które poprawiają :wink: osiągi nawet o 10%, to nasze "przeszczepy" są miodzio.

A teraz zabieram zabawki i przenoszę się do wątku obok "filtry 650" bo tu :lanie: , wrócę jak będą :drinking: .
Ale nikt nie twierdzi, że są źle. Ja Ci tylko chciałem zwrócić uwagę na to, że napisałeś, że filtr który kupił przeszczep jest lepszy od tego co kupił Henry bo jest grubszy i jest go więcej.
A co ma być, pewnie nic. TA to niewysilona jednostka, na zasyfionym filtrze powietrza też chodzi :tongue: :P Więc chodzić, to na pewno będzie :wink: .
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość