Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
darkojak
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 92
Rejestracja: 26.02.2009, 19:18
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: darkojak »

Witam
Tym razem zamierzam wykonać uniwersalny deflektor szyby przedniej. W planie jest aby był regulowany w pewnym potrzebnym zakresie. Mocowany jest do oryginalnej szyby za pomoca specjalneych uchwytów metalowych (cięte laserowo i gięte).
Sam deflektor to elastyczne przeźroczyste PVC (pleksi, poliwęglan) o grubości 3mm ukształtowane termicznie po lekkim promieniu. Oczywiście montaż do oryginalnej szyby jest całkowicie bezinwazyjny - tzn nie uszkadza szyby (podkładki metalowo gumowe itp)
Wstępny projekt ponizej.
Wkrótce wrzucę fotki jak to wyszło (zdjęcia już są - w kolejnych postach)
Jesli ma ktoś doświadczenia ze stosowania i funkcjonowania itp. podobnych elementów niech się podzieli.

Obrazek
Ostatnio zmieniony 11.02.2010, 19:44 przez darkojak, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: Andrzej77 »

Nie mam w tej kwestii żadnego doświadczenia, ale jeśli napór powietrza na deflektor jest tak silny jak na łeb w przypadku braku deflektora, to nie wiem, jakim momentem trzebaby dopieprzyć to pokrętło :pob: Żona pytała mnie kiedyś, czy jak jade to coś śpiewam, bo kręcę głową jak do rytmu :cool:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
darkojak
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 92
Rejestracja: 26.02.2009, 19:18
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: darkojak »

Tak masz rację że napór powiertza jest duży. Ale zauważ jaka jest konstrukcja tego elementu (własciwie dwóch elementów).
To nie jest dociskane bezpośrednnio jedno do drugiego bo to nie będzie trzymało. Oś obrotu jest przesunieta od docisku. Tworzy się w ten sposób ramię. Docisk działa na wycięty podłużny rowek. Uwierz że po niewielkim dociśnieciu (jak testowałem już prototyp) nie jestem w stanie ręką obrócić tych elementów. Raczej uszkodzeniu uległaby szyba deflektora.

Obrazek
Awatar użytkownika
jeszua
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 255
Rejestracja: 11.12.2009, 11:22
Lokalizacja: ck krakoff
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: jeszua »

wolfsburg pisze::ec: a ja jeszcze pytałem i pytam, czy szyba ,do której deflektor będzie przytwierdzony po jakimś czasie nie pęknie i nie trafi mnie (lub kogoś innego w cokolwiek)w głowę przy mijance np z tirem .
touratech się nie przejmuje, mają deflektory do różnych motocykli, nawet o węższym mocowaniu - a optycznie wydają się nie być wcale krótsze. tym bardziej, że ten jest nieco obniżony, co jak sądzę powinno nieco wyrównać ciśnienie między nim a szybą
BTW na kim się wzorowałeś? chyba podobną szybę miało w ofercie givi - czy się mylę?
jsz
kanapa, kibelek i paskud
relacje publikuję na motogen.pl
Awatar użytkownika
darkojak
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 92
Rejestracja: 26.02.2009, 19:18
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: darkojak »

Na pewno na oryginalną szybe będzie działała większa siła.
Jednak nie przypuszam żeby cokolwiek mogło się z nią stać od samego oczywiście naporu powietrza jaki bedzie działał na deflektor. Sugeruję sie tu troche mocowaniem deflektorów które są w sprzedarzy i robione są przez renomowane firmy. Kolejna sprawa to taka że wymiary tego deflektora sa niewielkie a mianowicie wysokość: 170 mm i szerokośc 300 mm.
Jesli chodzi o dłuższy uchwyt od wewnętrznej strony to równiez to testowałem a mianowicie w prototypie miałem dwa dociski jeden wyżej drugi nizej. Tak samo się to zachowywało zarówno jak dokreciłem tylko na górze lub tylko na dole. Tak więc zrobiłem jeden docisk na środku który równomiernie dociąga opór przedni. A najwieksza siła na szybe oryginalna i tak zawsze działa na samej górze na krawedź gdyż powstaje moment skręcajacy.
Ostatnio zmieniony 24.01.2010, 20:14 przez darkojak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
graphia
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 655
Rejestracja: 18.06.2008, 23:54
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: graphia »

Ja Kubowy deflektor usprawniłem w ten sposób, że zamiast śrubek które on dostarcza zastosowałem motylki. Żaden wiatr mi tego jeszcze nigdy nie przesunął więc te fajne zaciski na pewno zdadzą egzamin nawet przy 150 km/h :D
Awatar użytkownika
NEWMAN
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 124
Rejestracja: 24.10.2009, 17:38

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: NEWMAN »

Fajna sprawa że twój deflektor można zamontować w sposób bezinwazyjny dla szyby :thumbsup:
Sam kiedyś chciałem wykonać coś takiego jednak nie wystarczyło mi chęci i zapału.Ja chciałem to zrobić z jakiejś używanej szyby transalpa ,tak żeby deflektor miał kolor szyby.Jednak dziś widzę że to co ładne nie zawsze jest praktyczne bo jazda w nocy motocyklem z przyciemnianym deflektorem może nam nieco utrudnić sprawe (jak jazda z przyciemnianą szybką w kasku )no chyba że go opuścimy aby patrzeć na drogę z nad deflektora.Ja u siebie zamontowałem deflektor z szyby MRA vario turing niestety w polsce chyba nie można dostać samego deflektora(jest dostępny wraz z szybą) w Niemczech można zamówić ale nieźle kosztuje.Muszę powiedzieć że deflektor zdaje egzamin jest dużo ciszej za szybką co jest dla mnie ważne bo używam intercomu nie wiem natomiast jak będzie się zachowywała szyba podczas długotrwałej ekspoatacji czy np. nie spęka bo muszę powiedzieć że napór powietrza na szybę wiekszy niż bez deflektora sprawia że przy wyższych prędkościach szyba się nieco ugina ,a mój deflektor jest mniejszy niż ten.Narazie odpukać givi się spisuje i nic się nie dzieje (oby tak dalej).Orginalne szyby przystosowane pod deflektor są nieco inne od zwykłych szyb -mają wzdłuż przetłoczenia które je usztywniają i zazwyczaj wloty powietrza u dołu dzięki którym część powietrza przepływa pod szybą (wyrównanie ciśnienia pod i nad szybą)co odciąża szybę i nie dopuszcza do zawirowań powstałych w wyniku różnicy ciśnień.
http://picasaweb.google.pl/cytra1982new ... directlink
Awatar użytkownika
Wolo
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3484
Rejestracja: 05.11.2008, 15:12
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: Wolo »

NEWMAN pisze:Ja u siebie zamontowałem deflektor z szyby MRA vario turing (...) Oryginalne szyby przystosowane pod deflektor są nieco inne od zwykłych szyb -mają wzdłuż przetłoczenia które je usztywniają i zazwyczaj wloty powietrza u dołu dzięki którym część powietrza przepływa pod szybą (wyrównanie ciśnienia pod i nad szybą)co odciąża szybę i nie dopuszcza do zawirowań powstałych w wyniku różnicy ciśnień.
Ja mam szybę MRA VT i nie ma na niej żadnych przetłoczeń. Wygląda jak oryginał, tyle, że z deflektorem.
Ps. Ale masz ogromną tą szybę, niczym żagiel :wink: w terenie łatwo połamać.
Błogosławiony ten, co nie mając nic do powiedzenia, nie obleka tego faktu w słowa.
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: piotreklodz »

może trochę nie na temat się wetnę, ale tak mi się nasunęło jak patrzyłem na te wasze szyby...
skąd mogę zdobyć ta gumową uszczelkę (pasek, obwódkę czy jak to nazwać) która powinna być na krawędzi wokół szyby, mam wysoką szybę ale brakuje tej obwódki, niby pierdoła ale jak się przyjrzeć to słabo krawędź wygląda :egh:
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
wentyl
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 68
Rejestracja: 19.02.2009, 12:21
Lokalizacja: PRA

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: wentyl »

piotreklodz pisze:może trochę nie na temat się wetnę, ale tak mi się nasunęło jak patrzyłem na te wasze szyby...
skąd mogę zdobyć ta gumową uszczelkę (pasek, obwódkę czy jak to nazwać) która powinna być na krawędzi wokół szyby, mam wysoką szybę ale brakuje tej obwódki, niby pierdoła ale jak się przyjrzeć to słabo krawędź wygląda :egh:
http://www.mgg.com.pl/index.php

zadzwoń do nich, może Ci przyślą
motocykl daje wolność, kobieta ją zabiera...
Awatar użytkownika
NEWMAN
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 124
Rejestracja: 24.10.2009, 17:38

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: NEWMAN »

Faktycznie teraz oglądałem szybe MRA do xl700v i wygląda podobnie jak orginał , ciekawe czy grubość tej szyby jest taka sama :blush: .Ja wcześniej oglądałem szyby mra ale do innych moto i zauważyłem te przetłoczenia które były podobne jak w orginalnej szybie TDM 850,a jak nie było przetłoczeń to na powierzchni szyby u jej dołu były takie plastikowe wzmocnienia.Co do mojej szyby to faktycznie wysoka chyba najwyższa jaką robi givi do transalpa, ale była już taka jak go kupiłem.Początkowo chcialem ją zmienić na mniejszą ale jak się przejechałem trampim z orginalnę szybą, to jednak stwierdziłem ze ją zostawię w sumie i tak dużo więcej latam po czarnym niż po wertepach :crossy:
Awatar użytkownika
piotreklodz
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1001
Rejestracja: 04.11.2009, 21:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kurowice

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: piotreklodz »

gdyby ktoś też kiedyś szukał to obwódki szyby mają w "mgg", cena 10zł / metr :smile:
Tylko Honda -> XL600V + XR 400R = :-)
Awatar użytkownika
darkojak
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 92
Rejestracja: 26.02.2009, 19:18
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: darkojak »

Witam
Wszystko gotowe. Poniżej zdjęcia jak to wygląda po wykonaniu. Jeszcze tylko wrzuce uchwyciki na czarny proszek i gotowe. Regulacja funkcjonuje dobrze i mocno trzyma. Dodatkowo pod pokrętło zastosowalem podkładke metalowo gumową tak więc nie trzeba mocno dokręcać. Zastanawiam się czy do tej mojej szyby średniej nie jest to za wysokie. Bo do niskiej szyby powinno być w porządku.
Co o tym sądzicie?

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Tu przymiarka szybki do niskiej szyby w 650.

Obrazek
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: ostry »

Wygląda na prawdę fachowo :thumbsup: i jeśli owiewka będzie wystarczająco sztywna powinna wytrzymać taki opór. Pozostały testy przy różnej prędkości oraz w różnych warunkach , np wymijanie się z TIR-ami przy dużych prędkościach -to wiele wyjaśni i będziesz wiedział czy go zmniejszyć czy pozostawić w takich rozmiarach. Ogólnie dobra robota :grin: .
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
Andrzej77
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 487
Rejestracja: 29.03.2009, 23:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kobylanka

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: Andrzej77 »

Wiadomo - komfort przede wszystkim. Bo wizualnie do niskiej szyby pasuje jakby lepiej. A wykonanie zdaje się być naprawdę fachowe. Gdybyś zechciał skrócić go o 1/3 to byłoby perfekt! :thumbsup:
Ufaj Allahowi, ale wielbłąda zawsze przywiązuj do płotu
Awatar użytkownika
KAPRAL
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 173
Rejestracja: 15.11.2008, 11:47
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: KAPRAL »

...może i ja bym nabył ten deflektor jak już będzie sprawdzony i dopracowany :wink: tylko ile sobie więszujesz za niego? :impreza:
XL 650V 03/04

Prawdziwych przyjaciół poznaje się po tym że wiedzą o tobie wszystko i dalej nimi są...
Awatar użytkownika
wąski
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 159
Rejestracja: 09.08.2009, 09:53
Lokalizacja: Lubartów-Lublin

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: wąski »

Ja mam deflektor od Kuby ale widzę, że wyrób darkojaka wygląda lepiej niż mój. Najbardziej przemawia za nim system zamocowania do szyby, bo z deflektorem od Kuby trzeba w tej kwestii pokombinować... :egh: U mnie musiałem docinać gumowe podkładki...
By dojść do źródła, trzeba płynąć pod prąd.
— Stanisław Jerzy Lec (1909-1966)
Awatar użytkownika
darkojak
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 92
Rejestracja: 26.02.2009, 19:18
Mój motocykl: XL600V
Kontakt:

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: darkojak »

Też myslę że do średniej szyby można by go było skrócić. I tak pewnie zrobię, czyli będą dwa rodzaje. Do niskich szyb zostawię to co jest. Szerokośc deflektora to niecałe 30 cm mierzone jakby w lini prostej między ugięciem.

Obrazek

Obrazek

Dodam że uchwyty są metalowe cięte laserowo następnie gięte na specjalnych przyrządach. Potem malowanie proszkowe na czarno. Dwa pokrętła matalowe z końcówką PCV do regulacji, podkładki metalowo gumowe do montażu na oryginalnej szybie (tak więc szyba oryginalna jest nietknięta). Dociskane jest to do szyby przez tzw docisk z gniazdem imbusowym - pod tym dociskiem jest tzw podkładka metalowo gumowa.
Sama owiewka to przeźroczyste elastyczne PCV o grubości 3mm cięte na specjalnej maszynie w wyniku czego mamy bardzo ładne i gładkie jakby zatopione krawędzie następnie ukształtowane termicznie po promieniu.

Koszt takiego czegoś szacuje na 110 zł z przesyłką.

Zainteresowanych proszę o kontakt na priv lub email. darojak@interia.pl

Więcej zdjęć w kolejnych postach.
Ostatnio zmieniony 06.01.2012, 14:17 przez darkojak, łącznie zmieniany 8 razy.
Awatar użytkownika
PIANEK
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 77
Rejestracja: 16.01.2010, 23:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Mrągowo

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: PIANEK »

Yhmm jestem początkujący co daje ten deflektor ? Tylko to, że nie wieje nam w twarz czy cos jeszcze ? Nie wystarczy po prostu wysoka szyba ?
Ostatnio zmieniony 25.01.2010, 11:09 przez PIANEK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
hetfield
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 267
Rejestracja: 17.08.2009, 23:06
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Kraków

Re: Deflektor szyby przedniej z regulowanym kątem

Post autor: hetfield »

PIANEK pisze:Nie wystarczy poprostu wysoka szyba ?
Ja mam wysoką szybę, a i tak mi dmucha w twarz (mam 189 cm wzrostu). Tak więc muszę pomyśleć na deflektorem :wink:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości