Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: grad74 »

Cześć, chciałem się pochwalić małą modyfikacją mocowania kanapy w TA600. Wiadomo że mocowanie fabryczne to wymysł...., no generalnie toto Panu Hądzie nie wyszło najlepiej. Żeby zdjąć kanapę trzeba odkręcać boczki i takie tam... Ja mam to przerobione tak, że mam od dołu rozpiłowane otwory mocujące pod śruby do ramy. Same śruby są w ramę wkręcone na stałe z jedną podkładką i tymi takimi fabrycznymi dystansami. Do kanapy od spodu na krótkie (12mm) wkręty przykręcona jest mała blaszka przez którą przechodzi śruba 6mmi przechodzi ona przez wywiercony w nadkolu otwór, a od spodu) łapana jest jakąś względnie "niską" plastikowa gałką z nakretką, a pod gałką, żeby się sama nie odkręcała mam gumowy ori g który spełnia zadanie "podkładki sprężynowej" . Dodam tylko, że wyznaczenie miejsca w którym do kanapy będzie przywiercina blaszka ze śruba, najlepiej rozpocząć od przewiercenia się przez nadkole w miejscu łączenia połówek, a następnie zaznaczenie na leżącej na ramię kanapie punktu w którym będzie śruba. To pozwoli na precyzyjne jej umiejscowienie i bezstresowe zakładanie kanapy bez uporczywego poszukiwania śrubą otworu w nadkolu. Ja mam tak przerobione mocowanie kanapy już w 3 trampkach (Ada, moim i syna) i powiem, że bardzo to ułatwia życie. Nie zdarzyło mi się ponadto, żeby nawet z pasażerem opona dotknęła gałki zakręcającej kanapę. Po nabraniu wprawy otwarcie kanapy zajmuje pół minuty. Reszta na fotkach (tu akurat pacjentem jest moto syna) :

https://photos.app.goo.gl/saLADma8ZakhJpxT7
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
PawelD
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 114
Rejestracja: 21.04.2021, 22:15
Mój motocykl: XL600V

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: PawelD »

Fabio Goffi - majsterkowicz motocyklowy z Włoch, sądzę że wiele osób zna jego prace - proponuje podobne podejście, dzisiaj na nie trafiłem. Też mnie drażni sposób zdejmowania kanapy. Już w Junaku z Chin mam wygodniej - jeden klik z kluczykiem i zaczepy kanapy wolne.

Twoje rozwiązanie wydaje się łatwe do ogarnięcia, muszę się tematowi poprzyglądać. Ciekawi mnie co wymyślił Fabio w temacie bocznych śrub - na ilustracji widać je niezmienione. Chyba, że tak tylko do fotki wyszło.

Obrazek
od 2012:Junak 123 w ciągłym, bezawaryjnym użyciu, od 2019:Honda XL600V też na razie bez awarii :)
Awatar użytkownika
dzajor
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 78
Rejestracja: 07.09.2009, 17:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: dzajor »

a po jakiego tam zaglądać ... przecież wiadomo że wszystkie trampki mają już polutowane albo wymienione moduły :)
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: Sylwek »

dzajor pisze: 09.11.2021, 13:23 a po jakiego tam zaglądać ... przecież wiadomo że wszystkie trampki mają już polutowane albo wymienione moduły :)
No właśnie nie :grin: .
Po roku posiadania, ze zdumieniem odkryłem, że w moim TA 96' (!), pod siedzeniem są dwa oryginalne, fabrycznie pionowo zamontowane.
A dziś dopłynęły do mnie dwa gustowne zamienniki. Podobno działają :lol: .
Awatar użytkownika
chemik
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 28.11.2018, 17:07
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ustroń

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: chemik »

Masz Gradzie jeszcze gdzieś te fotki z przebiegu prac z kanapą bo chciałem w końcu swoją przerobić a tu info że album jest pusty, przynajmniej u mnie tak wyskakuje.
chemik vel Robert1984
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: grad74 »

Oj już nie, ale ja zrobiłem na podobnej zasadzie jak w tym temacie na zdjęciaach powyzej. Z tym że Ja zamiast nitów (dość długie) dałem krótkie wkręty do drewna 3 x 12mm około 10 sztuk. A rezta tak samo. Działa w trampku moim i syna do tej pory.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
chemik
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 148
Rejestracja: 28.11.2018, 17:07
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ustroń

Re: Mocowanie kanapy w TA - usprawnienie.

Post autor: chemik »

Dzięki, będę działał.

Zdrówka.
chemik vel Robert1984
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości