Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

Zakupiłem na znanym portalu spustową magnetyczną śrubę oleju. Po porównaniu wymiarów gwintu stwierdziłem, że może w przyszłości generować to problemy. Mianowicie z racji, że jak każdy, lubię czasami doj...ać śrubę. Taką z krótkim gwintem można...resztę se trza dopowiedzieć :roll:
3537
Zakupiłem magnes, ale nie neodymowy, ponieważ traci on swoje właściwości pow. 80 st.C. i mógłby mi wodziki powyginać w złą stronę i miałbym wsteczny bieg.
https://euromagnesy.com/pl/magnesy-walc ... lng37.html Magnes AlNiCo walec 6*20 mm.
3541
Następnie punktowanie.
3539

Wiercenie wiertłem 6.5 mm na głębokość gwintu korka.
3540

Klejenie na znany klej.
3542
3543
Czekamy ok. 20 min.
Porównanie oryginału z larsonowskim
3544

Następnie wywracamy motor na prawą stronę i bez spuszczania oleju wymieniamy korek.
3545

Czas pracy ok. 1h. Zalecam wymianę podkładki miedzianej na nową lub podgrzanie starej palnikiem ( zmięknie).
Kolegów zapraszam na wymianę, bo kupiłem tych magnesów kilka i szkoda, żeby się walały po garażu. Korek jeden zapasowy już mam na podmianę, więc pozostaje tylko odkręcić osłonę silnika.
Dominator.
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Piter!!! »

Idziesz po bandzie.

Miałem taki korek w Dominatorze, nie dość że nic nie zbierał, przy jakieś tam wymianie oleju wykręciłem z ukruszonym magnesem, no to w końcu ujeb... gwint w karterze. Tyle było pożytku...


Rozumiem jak byś to testował u kolegi w motocyklu :pob:
Ale w swoim????
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Piter!!! »

Jak by co, to mam silnik od 600 na swapa :grin:
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

Piter!!! pisze:Idziesz po bandzie.

Miałem taki korek w Dominatorze, nie dość że nic nie zbierał, przy jakieś tam wymianie oleju wykręciłem z ukruszonym magnesem, no to w końcu ujeb... gwint w karterze. Tyle było pożytku...


Rozumiem jak byś to testował u kolegi w motocyklu :pob:
Ale w swoim????

Ależ Piotrze ja w oryginalną śrubę wkleiłem magnes inny, niż ferrytowy ( łatwo go ukruszyć).
Dominator.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

Piter!!! pisze:Jak by co, to mam silnik od 600 na swapa :grin:
Już jest kupiec na ten stary, zajeżdżony i ze stukającym sworzniem kupiec :roll: :impreza:
Dominator.
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Piter!!! »

Jeszcze będziesz szczęśliwy, jak będziesz na nim jeździł :smile:
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

A gdyby tak nawiercić otwór nieprzelotowo od strony łba śruby, to wtedy klej nie wchodzi w reakcję z olejem a sam korek robi za magnes... :niewiem:
Dominator.
whiter
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 256
Rejestracja: 28.01.2017, 19:17
Mój motocykl: XL650V

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: whiter »

Oooootym samym pomyślałem :D
Janek-2004
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 248
Rejestracja: 01.04.2018, 15:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Dębowiec

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Janek-2004 »

Co ma na celu taka śruba spustowa z magnesikiem w środku, niezależnie od której strony włożonym? Słyszałem o różnych zastosowaniach magnesów, m.in. na przewodach paliwowych, etc. Co by tutaj miało pomóc? Prędzej bym widział taki korek w silniku mojego Urala, ale silniku Hondy???? :smile:
plebi
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 213
Rejestracja: 02.10.2010, 16:07
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: plebi »

Bez urazy ale czytajac o takich cudach to nie dziwie że ze Radio Maryja ma taka popularnosc... :thanks: :zabawa: :zabawa: :yaho: :yaho: :yaho:
Awatar użytkownika
magneto
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 833
Rejestracja: 28.07.2013, 21:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: magneto »

Ten korek - zgodnie z tytułem wątku - rzeczywiście może podnieść M.O.C. (Magię Obsługi Coserwisowej).
Poważnie - to czasem może coś się sypać w skrzyni (tu wspomniany Ural się nie liczy...), czy gdzieś w łańcuszkach itp.
Kto przeszukuje dno "zlewki" oleju po spuszczeniu ?
Zaszkodzić nie może (o ile odpowiedni magnes, długość gwintu i... moment dokręcania :whip: )
IMHO - chyba bardziej przydatny, niż miarka oleju z termometrem (no bo jak to sprawdzić w czasie jazdy ?)

BTW - starzy mechanicy uczyli mnie, że uszczelki miedziane, by zmiękły - to się "hartuje", nagrzać i do zimnej wody. Jak stygną powoli - to raczej się utwardzą, a na pewno nie staną się miększe. Raczej się zgadzam...
Psy szczekają, a motocykl jedzie dalej...
RUSSIAN GO HOME !
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

Whiter-następny korek właśnie taki zrobię. pożyjemy-zobaczymy...

Plebi-tytuł wątku to ewidentny mój żart :tongue:
Ale zostawmy w spokoju słuchaczy tego czy innego radia. Empatia i tolerancja, a łatwiej będzie nam się wszystkim koło siebie żyło :wink:

Magneto zawsze mnie złapie na jakimś "niedociągnięciu" :thumbsup:
Podkładki miedziane zdarza mi się tak "zmiękczać", choć na drucie wisi kilka rodzajów u mnie w garażu i jak jest możliwość to zmieniam na nowe.

Czyli aby użyć ponownie miedzianą podkładkę korka spustowego oleju należy ją rozgrzać nad palnikiem i ostudzić pod wodą.

Janek-2004 odpowiedź jest prosta na Twoje pytanie.
Jeżdżę dość "dynamicznie", często do zmiany biegów nie wciskam sprzęgła lub je tylko "muskam". Korek z magnesem ma mi dać odpowiedź na pytanie, czy taki styl jazdy ma wpływ na zużycie elementów wewnętrznych silnika. Dlaczego zrobiłem swój korek? Bo larsonowski jest zbyt krótki i tak, jak pisał wcześniej Piter! ferrytowy magnes jest bardzo kruchy. Swoje samochody i dwukołowce staram się obsługiwać sam na ile mi pozwala czas, narzędzia i umiejętności. To o czym pisał magneto, czyli sprawdzanie kuwety po wymianach oleju jest dla mnie normalną czynnością... Korek z magnesem tylko pomoże w ocenie tego co się dzieje w skrzyni biegów.
Dominator.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: grad74 »

magneto pisze:Ten korek - zgodnie z tytułem wątku - rzeczywiście może podnieść M.O.C. (Magię Obsługi Coserwisowej).
Poważnie - to czasem może coś się sypać w skrzyni (tu wspomniany Ural się nie liczy...), czy gdzieś w łańcuszkach itp.
Kto przeszukuje dno "zlewki" oleju po spuszczeniu ?
Zaszkodzić nie może (o ile odpowiedni magnes, długość gwintu i... moment dokręcania :whip: )
IMHO - chyba bardziej przydatny, niż miarka oleju z termometrem (no bo jak to sprawdzić w czasie jazdy ?)

BTW - starzy mechanicy uczyli mnie, że uszczelki miedziane, by zmiękły - to się "hartuje", nagrzać i do zimnej wody. Jak stygną powoli - to raczej się utwardzą, a na pewno nie staną się miększe. Raczej się zgadzam...
Magneto ma rację. miedź hartuje się dokładnie odwrotnie niż żelastwo. A co do przydatności korka z magnesikiem to super się sprawdza jak się dociera silnik po remoncie. Miałem tak w NX 125 gdzie po pierwszysch 100 kilometrach od złożenia przejechanych na total mineralnym wraz z korkiem spustowym wyjąłem "żelaznego jeżyka" . Po kolejnych 500 km jeszcze trochę też. ale po kolejnych 1000 km już żelastwa w oleju nie było. I do tej pory nie ma ament.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3960
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: ostry »

"żelazny jeżyk" :lol: bardzo trafne sformułowanie grad :thumbsup: :lol: . W warsztacie mam kilka takich i nigdy nie wpadłem na to, że tak je można nazwać. :ok:
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: grad74 »

ostry pisze:"żelazny jeżyk" :lol: bardzo trafne sformułowanie grad :thumbsup: :lol: . W warsztacie mam kilka takich i nigdy nie wpadłem na to, że tak je można nazwać. :ok:
Zeby tak zacytowac klasyka "skojarzenia to przestepstwo, wiec mozemy dzis dac glowe - jakie kolwiek podobienstwi bylo czyto przypadkowe" :tongue: :lol: :thumbsup:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Magnetyczny korek podnoszący MOC trampka (i afryki).

Post autor: Artek »

Po ok. 8000 km sprawdziłem korek przy okazji wymiany oleju w silniku. Żadnych opiłków a tylko grafitowy nalot na magnesie. Silnik ma przejechane prawie 30.000 km.
3611
3612
Dominator.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości