Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
LucekLS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 14.08.2015, 07:53
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bolesławiec / Jelenia Góra
Kontakt:

Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: LucekLS »

Hej, przytrafiło mi się jakiś czas temu uszkodzić bak w moim motongu, a właściwie ziomkowi, który przypadkiem spuścił na niego piastę z golfa 2 :)
Szukałem całego, ładnego baku i znalazłem, jednak wnętrze co nie jest w TA XL650V niczym odkrywczym - jest skorodowane.

Chciałbym z Wami przedyskutować kwestię usuwania rdzy z baku w sposób budżetowy, bo nie chodzi nam przecież o to, by ładować litry preparatów za kilka stówek, tylko zrobić to porządnie po minimalnej linii oporu.

Do rzeczy.

Naoglądałem się i nasłuchałem fachowców, którzy używali beczek, gwoździ, żwiru i innych rzeczy. Jeśli to im zadziałało, nie narobiło szkód to chwała im ale nie chcę ryzykować. Znalazłem kompromis po obejrzeniu kilku filmików a że mam 2 baki do TA, na jednym wykonać chcę test poniższą metodą, którą opracowałem (czy przetłumaczyłem może) na podstawie tego filmiku:



Składniki:
- nakrętki (40-50 dag)
- ocet spirytusowy 10% polski (destilled white vinegar 5% - w oryginale z filmiku)
- proszek do pieczenia

Sposób działania:
- wsypać nakrętki do baku i mieszać aż odpadną największe kawałki rdzy
- wypłukać wodą
- zalać cały bak octem spirytusowym i po 2-3x dziennie potrząsać nim przez 7 dni
- wylać całość 7 dnia
- po opróżnieniu baku zasypać go proszkiem do pieczenia w celu neutralizacji resztek działającego kwasu
- porządnie bak przepłukać wodą i osuszyć opalarką
- można zabierać się za malowanie / konserwację wnętrza baku.

co Wy na to?
Awatar użytkownika
długi
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 14.09.2017, 15:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: LUBIN (ZdolnyŚląsk)

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: długi »

Ja bym go na samym końcu dodatkowo wypalił.Przepłukać benzyną,wylać ją i w bezpieczny sposób doprowadzić ogień,żeby się opary wypaliły razem z resztką syfu.Robilem tak kiedyś ze zbiornikami w Jawach.
Punk,Rock,Sex i......motocykle....Było:Jawa350TSx5,YamahaXJ900,SuzukiRF900R,YamahaFzs600Fazer,Transalp600+TriumphTiger955i,CBR 1000F Dual.Jest:Transalp 600+Bandit 650SA...
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: tomekpe »

Zwróć uwagę na korozję odpowietrzenia baku. U mnie ten przewód zgnił w środku i to był spory kłopot.
whiter
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 256
Rejestracja: 28.01.2017, 19:17
Mój motocykl: XL650V

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: whiter »

Ostatnio odkryłem IKOROL. Pruszyński blachy ponoć testował go w kąpieli w komorze solankowej i daje radę. Może i tu pomoże. Nie jest tani, ale...
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 728
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: old1977 »

ja wszystkie zbiorniki jakie robiłem do ruskich i do innych wynalazków robiłem nakrętkami lub grubym ostrym żwirem a później środek malowałem CORIZONEM okrętowa farba syntetyczna tania i skuteczna nic jej nie rusza
http://www.polkor.com.pl/farba-antykorozyjna.html
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
Awatar użytkownika
Vanish
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 149
Rejestracja: 09.03.2018, 07:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: Vanish »

Ma to sens, w occie kiedyś kąpałem zardzewiały bagnet (2wś, po pradziadku) i musiałem trochę popracować druciakiem do garów nad nim ale rdza ładnie zeszła i bez skutków ubocznych.
XF650 -> LC4 SM+E -> Z1000 -> EXC400 E+SM -> Trampi 600 ;) -> Speed Triple 1050
https://www.bikepics.com/members/rr666
Awatar użytkownika
LucekLS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 14.08.2015, 07:53
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bolesławiec / Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: LucekLS »

whiter pisze:Ostatnio odkryłem IKOROL. Pruszyński blachy ponoć testował go w kąpieli w komorze solankowej i daje radę. Może i tu pomoże. Nie jest tani, ale...
no tutaj chodzi o koszt, facet z filmiku mnie przekonał. Nie będę stosował żadnych komercyjnych preparatów, tylko ocet.
Awatar użytkownika
LucekLS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 14.08.2015, 07:53
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bolesławiec / Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: LucekLS »

Vanish pisze:Ma to sens, w occie kiedyś kąpałem zardzewiały bagnet (2wś, po pradziadku) i musiałem trochę popracować druciakiem do garów nad nim ale rdza ładnie zeszła i bez skutków ubocznych.
no ja w occie odrdzewiałem delikatnie zarudzoną suwmiarkę, przedwojenne kute zawiasy do drzwi i innych pare rzeczy więc tak, to ma sens, w końcu to kwas. Wrzucając post liczyłem jednak, że ktoś zaglądał już pod korek swojego trampiszona i po tym co zobaczył, zabezpieczał tez swój bak. Tylko ja to robię? :)
Awatar użytkownika
LucekLS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 14.08.2015, 07:53
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bolesławiec / Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: LucekLS »

old1977 pisze:ja wszystkie zbiorniki jakie robiłem do ruskich i do innych wynalazków robiłem nakrętkami lub grubym ostrym żwirem a później środek malowałem CORIZONEM okrętowa farba syntetyczna tania i skuteczna nic jej nie rusza
http://www.polkor.com.pl/farba-antykorozyjna.html
farba spoko, to kolejny etap, zaczynam zbierać info powoli co tu kupić :)
Awatar użytkownika
Vanish
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 149
Rejestracja: 09.03.2018, 07:58
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: Vanish »

LucekLS pisze:Wrzucając post liczyłem jednak, że ktoś zaglądał już pod korek swojego trampiszona i po tym co zobaczył, zabezpieczał tez swój bak. Tylko ja to robię? :)
Trampi mam od niedawna, pod korek zaglądałem i mimo 22 lat na karku rdzy nie widać, ale wrzuta jest cenna i na pewno nie raz i niejdnemu się przyda :thumbsup:
XF650 -> LC4 SM+E -> Z1000 -> EXC400 E+SM -> Trampi 600 ;) -> Speed Triple 1050
https://www.bikepics.com/members/rr666
Awatar użytkownika
długi
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 343
Rejestracja: 14.09.2017, 15:00
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: LUBIN (ZdolnyŚląsk)

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: długi »

Do kompletnego pozbycia się rdzy,najlepiej zastosować elektrolizę,ale w przypadku zbiornika będzie to mało wygodne,bo duży pojemnik musiał by być,ale metoda najlepsza i nie uszkadza nic,tylko rdzę "zbiera".
Punk,Rock,Sex i......motocykle....Było:Jawa350TSx5,YamahaXJ900,SuzukiRF900R,YamahaFzs600Fazer,Transalp600+TriumphTiger955i,CBR 1000F Dual.Jest:Transalp 600+Bandit 650SA...
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: grad74 »

Z ciekawości popatrzyłem do zbiornik ów w moich wszystkich Moto, na szczęście jakoś nie ujawniłem rudej. Ale w TA zbiornik już kiedyś plukalem benzyną z małymi ostrymi kamyczkami (nie chciałem używać wody) i sporo brudu się wymylo.. A w Reverce muszę się za to zabrać zwłaszcza że ona ma pompę paliwa. A Old ma zawsze jakiś fajny patent, jak ten z farbą okrętową, tylko czy na pewno po wyschnięciu benzyną jej nie ruszy?
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Dejf
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 134
Rejestracja: 12.11.2017, 16:41
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: Dejf »

długi pisze:Ja bym go na samym końcu dodatkowo wypalił.Przepłukać benzyną,wylać ją i w bezpieczny sposób doprowadzić ogień,żeby się opary wypaliły razem z resztką syfu.Robilem tak kiedyś ze zbiornikami w Jawach.
Ciesz się że Ci się nic nie stało. I bak nie urwał Ci czegoś przy takiej operacji:)

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Romet Ogar 205-> Simson Awo 425Sport -> Suzuki GSX600F-> Suzuki VL800 ->Honda XL700
Awatar użytkownika
LucekLS
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 69
Rejestracja: 14.08.2015, 07:53
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bolesławiec / Jelenia Góra
Kontakt:

Re: Jak usunąć rdzę ze zbiornika paliwa (bak) w motocyklu?

Post autor: LucekLS »

Wczoraj podjąłem się pierwszego kroku, czyszczenia nakrętkami baku, narazie na sucho bo wpadłem tylko na papierosa do warsztatu ;)
Mam jednak już pewne wnioski.

- Nie kupujcie nakrętek "ósemek" potrafią zaklinować się w baku.
- Liczcie ile ich wsypujecie, ja wrzuciłem 85, wyciągnąłem 83, jedną zaklinowaną znalazłem i drutem ją szarpnąłem - wyszła. Jednej jeszcze nie znalazłem :) Myślę, że rozmiar 10 będzie lepszym pomysłem.
- zastanawiam się czy od nakrętek nie będzie lepszy łańcuch po prostu, raz złapiesz, możesz wyjąć w całości.
- problem z wysypaniem nakrętek też rozwiązałem, do ruru od odkurzacza przykleiłem taśmą oplowski klucz do kół :grin: no i wąska rurka taka weszła w bak, co potrzepałem to wyjąłem elegancko odkurzaczem, bez odessania tego raczej w zbiorniku TA nie da się ich wysypać.

Zrobiłem też test octu, wrzuciłem do 1 słoika śrubę na tydzień (ocet spirytusowy 10%) i do kolejnego tak samo zardzewiałą śrubę w mieszance ocet spirytusowy z wodą w proporcjach 50/50. Po 1 dniu oba płyny zżerają rdzę podobnie.

Może więc się okazać, że nie trzeba 14l octu :grin: a zaledwie 7 i 7l wody.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości