Alu kufry

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Saimon
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 04.07.2008, 10:43
Lokalizacja: Kęty

Alu kufry

Post autor: Saimon »

No ale jak obiecałem tak piszę:

Materiał:
- blacha aluminiowa arkusz - w moim przypadku ryflowana 2 mm (z wzorem 3 mm) 1m x 2m
- profil „6133 - profil łączący 19×16 - 4.5” (http://www.paco-cases.pl/shop/index.php ... -19-16-4-5)

Obrazek Obrazek

- klej do klejenia aluminium (w tubie jak silikon nie pamiętam nazwy, po 24 godzina nie śmierdzi) lub silikon dekarski,
- pręt fi6 z nierdzewki,
- płaskownik 2x25mm z nierdzewki
- nity aluminiowe np fi3 lub 4mm

Narzędzia:

Obrazek

- szlifierka kątowa (najlepiej z regulacją obrotów) z tarczą piórkową „80” (takie piórka z papieru ściernego), tarcza z rzepem + krążki z papieru ściernego 80, 100, 120, cienka tarcza do cięcia
- wyrzynarka z brzeszczotem do aluminium,
- wiertarka + wiertła fi3 lub fi4 i fi6 do nierdzewki np kobaltowe
- młotek, młotek gumowy mniejszy i większy
- pilnik do metalu
- ściski stolarskie lub inne min 2 szt.
- kątownik np. 4x50x50 l= 70cm
- miarka, kątownik, rysik lub pisak
i wiele, wiele innych w zależności co kto ma i potrzebuje

Mając już wszystko można się zabrać do roboty.
Założenia:
Będą kufry niesymetryczne (wydech) większy musi pomieścić kask. Wymiary wziąłem z Touartecha.
Założenia do spawania: spaw boków będzie na tylnej ścianie na środku od strony motocykla, górna i dolna pokrywa zostaną później dospawanie do ścian na około, spawy zostanę wyrównane i polerowane.

Na arkuszu trasujemy, najlepiej wzdłuż krawędzi wtedy mamy mniej cięcia i parę krawędzi już gotowych – ściany w rozwinięciu + parę centymetrów naddatku na zagięcia i wyrównanie krawędzi(przerywana miejsca zgięć), potem górną i dolną pokrywę.
Obrazek

Cięcie – cięcie wyrzynarką z brzeszczotem do aluminium, żeby wyszło idealnie równo tniemy wzdłuż prowadnicy – prowadnica np. prosta deska przykręcona ściskami odsunięta od linii cięcia o odległość od brzeszczotu do krawędzi stopki wyrzynarki, wzdłuż linii cięcia dobrze jest nakleić taśmę papierową np. tą żółtą malarską bo wiórki z cięcia aluminium wpadają pod stopkę wyrzynarki i bardzo rysują blachę można to usunąć ale jest z tym później dużo roboty, a tak mamy powierzchnię zabezpieczoną, jeszcze lepszy jest odkurzacz.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Najlepiej wyciąć najpierw tylko ściany, pogiąć i pospawać, a później pokrywy, bo po zagięciu i spawaniu mogą się trochę odkształcić i jeśli je wytniemy mogą nie pasować (szczeliny), a tak będziemy mieli dokładne wymiary i spasowanie.

Gięcie – krawędź stalowego kątownika fazujemy i zaokrąglamy szlifierką do takiego promienia jaki nam pasuje.

Obrazek

Obrazek

Zagięcie bez zaokrąglania powoduje mikro pęknięcia na krawędzi i osłabia blachę.

Obrazek

Potem przykręcamy do stołu, ja zakręciłem go w imadło stołu stolarskiego. Do ramienia kątownika mocujemy ściskami wycięty arkusz i zaginamy za pomocą gumowego młotka (nie zostawia śladów), najlepiej zrobić próbę na skrawkach żeby wiedzieć dokładnie ile odsunąć znak zagięcia od krawędzi kątownika, żeby zagięcie wyszło nam w miejscu którym chcemy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

I tak lecimy po kolei kolejne rogi. Spaw wyjdzie na tylnej ścianie, ponieważ mamy naddatek ściskamy blachy (na zakład) w miejscu późniejszego spawania i docinamy jedną do drugiej i tak wychodzi nam idealny na styk.

Spawanie – spawanie najlepiej żeby wykonał ktoś doświadczony, najlepiej będzie migiem lub tigiem, ale można też elektrodami. Ja mam pospawane elektrodami 2mm i trzyma zajebiście, spawy zeszlifowałem i efekt jak widać, brakuje jeszcze polerki narożników i będzie git. Najpierw spawanie ścian, potem pokrywa dolna i górna. Wychodzi nam aluminiowe pudełko.

Obrazek

spoina na ścianie od strony stelaża

Obrazek

spoina na ścianie i spoina pokrywy dolnej z ścianami po oszlifowaniu, brakuje jeszcze polerki.
Saimon
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 04.07.2008, 10:43
Lokalizacja: Kęty

Re: Alu kufry

Post autor: Saimon »

Okucia:
Profil łączący wieko - znaczymy na pudełku wokoło linie np. 3 cm od górnej krawędzi, nacinamy na rogu szlifierką i jak tylko wejdzie brzeszczot wyrzynarki, później wyrzynarką. W ten sposób otrzymamy kufer z pokrywą - pasującą idealnie.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Krawędzie zabezpieczamy profilem: połączenie profilu założyłem że będzie na tylnej ścianie, a mijankę górny styk z dolnym. Zakładamy profil na krawędź, dochodząc do narożnika zaznaczamy środek zagięcia, nacinamy profil od wewnątrz w kształcie litery V. Dzięki temu bez problemu go zegniemy i nie popęka. Najlepiej zrobić próbę.

Obrazek

Obrazek

I tak po kolei i na koniec docinamy na styk. Tak wygięty profil wypełniamy klejem lub silikonem (elementy trzeba odtłuścić) i zakładamy na krawędź, nadmiar usuwamy, po wyschnięciu można resztę ładnie odciąć.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dolny profil oczyszczony z kleju, górny jeszcze nie.

Obrazek

Dodatkowo profil mocujemy aluminiowymi nitami z łbem kulistym. Do mocowania nitów można użyć pręta, śruby zamocowanej do imadła, koniec nawiercamy wiertłem średnicy główki nita na głębokość trochę mniejszą niż wysokość główki, następnie trzeba wyprofilować ten otwór do główki, ja użyłem metalowej kulki z łożyska i młotka. Kładziemy w wywierconym dołku kulkę uderzamy kilka razy i dołek wyprofilowany na okrągło idealnie pod główkę nita. Wiercimy otwór wkładamy nit, opieramy na śrubie w wykonanym dołku, drugą stronę rozklepujemy.
Na tak zamocowanym profilu tak samo zaginamy jego górną część w ten sposób będzie on idealnie pasował zwłaszcza narożniki. I mocujemy do porywy klejem i nitami.

Zamki – zaczep profilujemy z płaskownika z nierdzewki pod zamek, mocujemy nitami,

Obrazek

Obrazek

Obrazek

następnie mocujemy zamek, pasujemy, znaczymy otwory, dobrze jest go dać min niżej niż wyjdzie nam po pasowaniu otworów, dzięki temu lepiej będzie dociągać pokrywę.

Obrazek

Zaczepy na pokrywie – warto zrobić próbę zagięcia pręta wtedy będzie wiadomo ile potrzeba nam długości na zagięcie. Za pierwszym razem tak wyszło

Obrazek

Mając już tą długość tniemy pręt na kawałki końce gwintujemy na odpowiednią długość (długość gwintu - nakrętka, podkładka, blacha, podkładka, nakrętka + 3 mm). Z tak przygotowanego pręta gniemy uszy, nakręcamy nakrętkę z nierdzewki, zakładamy podkładkę, można zrobić podkładkę prostokątną obejmującą oba końce.

Obrazek

W wieku wiercimy otwory pasujące pod uszy i zakręcamy z drugiej strony – podkładka nakrętka.

Obrazek

Dobrze jest wszytko uszczelnić klejem

EFEKT KOŃCOWY

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kufry są mocne przeżyły już nie jedną glebę,

Obrazek

po 5 wywrotkach stelaż mi się pogiął a kufry się nie poddały.

Mam jeszcze gdzieś małe przecieki ale to chyba na mocowaniach do stelaża, bo w jednym było wody minimalnie a w drugim ok „100” po 500km w zajebistej ulewie. Tak to nie miałem problemów z przeciekami. Można dodatkowo wypełnić minimalnie profil silikonem dzięki czemu utworzy się uszczelka.
Jak nie miałem centralnej podstawki to żeby nasmarować łańcuch podkładałem pokrywę z prawej strony pod wahacz (a moto obładowane) i już można było się brać za smarowanie.

POWODZENIA
W razie pytań piszcie, stelaż i uchwyty to już własna twórczość jak kto woli.
B3stia
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1142
Rejestracja: 01.06.2008, 23:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Leszno

Re: Alu kufry

Post autor: B3stia »

O wiele więcej informacji można znaleźć poniżej
http://transalpclub.pl/forumOLD/index.p ... um=6&id=67
Awatar użytkownika
dudi
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 99
Rejestracja: 18.06.2008, 21:45
Mój motocykl: XL650V

Re: Alu kufry

Post autor: dudi »

No i wreszcie spełniło sie moje odwieczne marzenie o alu-kufrach w ludzkich pieniądzach... :ok: Pozwólcie Panowie, że się pochwale :smoke: :wink: cackami made by Hiszpan...
http://picasaweb.google.com/trapi650/KufryMadeByHiszpan

P.S. Prawda, że gość ma talent...? :grin:
B3stia
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1142
Rejestracja: 01.06.2008, 23:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Leszno

Re: Alu kufry

Post autor: B3stia »

Ładnie wygląda a jak cenowo wyszło ?
Awatar użytkownika
dudi
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 99
Rejestracja: 18.06.2008, 21:45
Mój motocykl: XL650V

Re: Alu kufry

Post autor: dudi »

Jako pierwszy klient miałem promocję i zmieściłem się w tysiaku za komplet (stelaże + kufry)...
KrzysiekMMz
Czytacz
Czytacz
Posty: 1
Rejestracja: 23.06.2008, 09:18

Re: Alu kufry

Post autor: KrzysiekMMz »

Witam,

Też mam kufry od Hispana11, ale tylko kufry bez stelaży. W sierpniu wyjechaliśmy na 3 tygodnie do Francji (i na Korsykę) i spisały się wyśmienicie. Raz miałem glebe parkingową, ale nic się nie stało, nawet stelaż nie wygiął się.
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Alu kufry

Post autor: Piszczałka »

Robie własne kufry alu, i zastanawiam sie nad wymiarami, jak ktos ma swoje kufry niech je zmierzy i mi poda długość wysokość i szerokość.
Pozdrawiam!!!
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3092
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: Alu kufry

Post autor: henry »

Kufry " Pancernika "
440 x 380 x 250 - 41 l
440 x 380 x 200 - 33 l
Jaki sposób wybrałeś, spawasz, kleisz, nitujesz ?
Wszystko robisz sam ?
Jakie masz koszty materiałowe ?
Też o tym myślałem, ale, materiały + spawanie, wyszło mi ok. 800 - 900 zeta.
Na razie dałem spokój. Hej
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Alu kufry

Post autor: Piszczałka »

Pancerników znam wymiary, pytanie czy są bardziej długie czy wysokie. Po fotkach wychodzi ze bardziej długie.
Będę sam spawał i gioł,
Materiał to arkusz blachy alu gładki 2mm 1000x2000 130zł, migomat ma i resztę do spawania alu i kwasówki, narzedzia ma i gdzie też mam tylko nie bardzo kiedy
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: Alu kufry

Post autor: torak »

Piszczałka, a nie masz czasem na zbyciu kawałka blachy alu gr. 2-3 mm. o wym 230x120 mm? Potrzebny mi do tjuningu motonga :cool: .
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Alu kufry

Post autor: Piszczałka »

Jak mi zostanie po wycięciu blach to zostawie dla Ciebie,
Dziś prace zakończyłem na etapie zrobienia jednego kufra znaczy ścianki> A to przebieg prac:
Wymiarowanie:
Obrazek
Giecie
Obrazek
Obrazek
efekt
Obrazek
Obrazek
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3092
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: Alu kufry

Post autor: henry »

No i całkiem ładnie, jak na razie. Wymiary Pancernika ? bo jakieś to pudełko takie duże.
A nie myślałeś o kwasówce? 1mm ma większą wytrzymałość niż 2mm alu. Na pewno trudniej z obróbką, no i nie wiem jak z wagą.
To może machniesz drugi komplecik na handel ?
Ewentualnie,może być stan surowy (pudła z deklami), osprzęt bym sobie jakoś wykombinował sam.
Pzdr. Hej
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Alu kufry

Post autor: Piszczałka »

Wymiary sa większe z deka: 450x400x270
O kwasówce nie myślałem bo droga jest a i z jej gięciem jest trudniej.
Jak zrobię swój zestaw to zapraszam na oględziny, jak Ci sie spodoba to zrobie i dla Ciebie :wink:
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
radi
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 40
Rejestracja: 03.07.2008, 13:11
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Alu kufry

Post autor: radi »

A tak w kontekście tego wątku, myślał ktoś może, albo nawet próbował wykorzystać jako kufry boczne coś takiego: http://sklep.fort.send.pl/go/_info/?id=1065 ?
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1342
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Alu kufry

Post autor: Thorgal77 »

radi pisze:A tak w kontekście tego wątku, myślał ktoś może, albo nawet próbował wykorzystać jako kufry boczne coś takiego: http://sklep.fort.send.pl/go/_info/?id=1065 ?

Powiem ci tak - super sprawa.... sam szukalem czegos takiego na allegro - było ale mniejsze ....
Trzeba tylko sprawdzic czy wymiary nie są za duze / małe
...i czy nie są ze stali :)
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
Awatar użytkownika
Piszczałka
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 328
Rejestracja: 04.08.2008, 23:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ryszki /koło Grójca

Re: Alu kufry

Post autor: Piszczałka »

Pomysł nie głupi ze względu na cenę.
Ale jak dla mnie 20cm szerokości to ciut mało.
One są ze stali , bo pisze że troche miejscami sa zardzewiałe, a wymiary są podane
WFM M06 S34 - 1964r
WFM M06 S01 - 1959r
Jawa 350 634
Transalp 87r
Awatar użytkownika
radi
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 40
Rejestracja: 03.07.2008, 13:11
Lokalizacja: Ciechanów

Re: Alu kufry

Post autor: radi »

Thorgal77 pisze:...i czy nie są ze stali :)
W opisach jest, że są ze jakiegoś stopu, a niektóre mniejsze z wysokoudarowego plastiku. Ta konkretna z linku ma ścianki grubości 5 mm to chyba nie jest ze stali, ta rdza to chyba raczej na klamrach. Myślałem o dwu takich skrzynkach na kufry z tyłu i dwu mniejszych do powieszenia na gmole. Ta z linku ma ponad 28 litrów pojemności, to już coś jest. Chyba zamówię je i najwyżej podziele się informacjami co i jak gdy je już dostanę.
Awatar użytkownika
henry
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3092
Rejestracja: 12.06.2008, 23:12
Lokalizacja: INOWŁÓDZ

Re: Alu kufry

Post autor: henry »

Bardzo fajna alternatywa. Wymiary całkiem niezłe.
Panowie, rdzewnieje właściwie wszystko, aluminium i stopy również.
Radi, działaj. Czekamy na wieści. hej
GMOLE DO XL 600 i XL 700 i Afryki ... robię
504894578
forhend
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 292
Rejestracja: 13.06.2008, 20:28
Lokalizacja: Konin
Kontakt:

Re: Alu kufry

Post autor: forhend »

mysle,że gdyby udało sie je zaadoptowac na kufry, efekt przebije kufry plastikowe i aluminiowe orginalne :smile: zajeb...ty pomysł 5+ dla Ciebie za pomysł,pozdro. :crossy:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość