montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
Awatar użytkownika
Filip
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 57
Rejestracja: 20.04.2009, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: Filip »

Czesc!
Również chcę założyć jakieś gniazdo zapalniczki ale nurtuje mnie jedna rzecz.
Ponoć napięcie potrafi nieładnie skakać pomimo regulatora napięcia.
Niektórzy producenci gniazdek piszą, że ich produkty posiadają "zabezpieczenie przed skokiem napięcia", np. http://moto.allegro.pl/item625866819_gn ... dowie.html
Warto kupować coś tak drogiego?
Wolałbym coś prostrzego jak:
http://moto.allegro.pl/item621709561_gn ... tkowe.html bo nawet łatwiej to zainstalować.
Popsuło się coś komuś kiedyś bo nie miał takiego zabezpieczenia?
Chcę podłączać do tego pocketa, telefon i gps.
Olać to?
F.
Awatar użytkownika
pat13
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1211
Rejestracja: 15.04.2009, 17:09
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa i okolice

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: pat13 »

Filip, ja kupiłem to tańsze opcję na motobajzlu. Nie jest to jakiś odlot :wink: . Jak będzie zamontowane pionowo to warto wywiercić mały otwór w dnie aby ściekała woda, bo gniazdo jest szczelne jak jest zamknięte. Jak otworzysz i włożysz wtyczkę szczelne być przestanie :ohmy: A jak woda postoi w środku to korozja i te sprawy :egh:
To droższe gniazdko jest po prostu metalowe (tańsze to plastik). Zabezpieczenie napięciowe możesz zrobić sam: kup diodę Zenera na 12V i wlutuj ją zaporowo pomiędzy kable zasilające gniazdo (koszt max 2zł). Ale moim zdaniem to zbędny gadżet bo większość urządzeń (zwłaszcza nawigacje) mają we wtyczce tzw. zasilacz DC-DC który tę diodę zawiera. A jak coś takiego fabrycznego zasilacza nie ma, to na ogół jest mało czułe na skoki napięcia.
Awatar użytkownika
Filip
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 57
Rejestracja: 20.04.2009, 14:00
Lokalizacja: Warszawa

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: Filip »

Dzieki Pat13!
Mam jeszcze pomysła co by gniazdko USB zrobić, coraz więcej urządzeń jest zasilanych w ten sposób ale to później.
Pozdrawiam
F.
Awatar użytkownika
musty
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 70
Rejestracja: 06.11.2008, 20:57
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Mikołów

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: musty »

Filip pisze:Dzieki Pat13!
Mam jeszcze pomysła co by gniazdko USB zrobić, coraz więcej urządzeń jest zasilanych w ten sposób ale to później.
Pozdrawiam
F.

Za parę złotych można kupić gotową wtyczkę do zapalniczki zakończoną np. mini USB.....i problem rozwiązany....... :smoke:
Awatar użytkownika
kons
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 204
Rejestracja: 31.03.2009, 12:41
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Morąg

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: kons »

http://img230.imageshack.us/img230/4499/3ptt.jpg
to zdjęcie zrobione zostało by pokazać przycisk nadawania od krótkofalówki, ale gniazdo zapalniczki widać wyraźnie na drugim planie. Koszt = 2zł + przesyłka (z allegro). Czyli przesyłka kilkukrotnie wyższa :) podłączyłem przewody pod zasilanie zegarka. Wada a zarazem zaleta - bezpiecznik 4A więc jesli ktoś będzie chciał zrobić mi kawał i wyładować mi akumulator to nie da rady bo wysadzi bezpiecznik, zawsze wiozę zapasowy. Gniazdko działa niezaleźnie od włączonego zapłonu. Montaż gniazdka zajmuje tyle co zdjęcie i założenie plastików. Zdjęć z podłączenia nie mam ale każdy domorosły elektryk potrafi zlokalizować 12V oraz rozróżnić + od -
Awatar użytkownika
musty
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 70
Rejestracja: 06.11.2008, 20:57
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Mikołów

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: musty »

a ja ma tak i jest :thumbsup:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika
Komar
emzeciarz agroturysta
emzeciarz agroturysta
Posty: 288
Rejestracja: 24.08.2008, 16:31
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: warszawa

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: Komar »

Skoki napięcia są i to w momencie zapalania motocykla. Sam się męczyłem i zastanawiałem dlaczego po tygodniu używania nawigacji spaliła się ładowarka. Dopiero po zamontowaniu małego stabilizatora napięcia 12V, 3A za 3zł problem odszedł w niepamięć. MOżna to ominąć ale przed każdym odpaleniem sprzętu należy wyciągać wszystko z zapalniczki. To drugie rozwiązanie jest może i tańsze ale bardziej upierdliwe.
... wolność i przestrzeń niczym nieograniczona ...
rafnice
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 11
Rejestracja: 09.11.2008, 22:53
Lokalizacja: Warszawa

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: rafnice »

to i ja się pochwale :smile:
[img]http://img8.imageshack.us/img8/9754/29576287.jpg
[/img]
[img]http://img8.imageshack.us/img8/9754/29576287.jpg
[/img]
Jeden aku już załatwiłem (grzane manetki podłączone bezpośrednio pod aku) więc u mnie zasilanie gniazda jest tylko po włączeniu stacyjki. Temat ze stabilizatorem kiedyś przerabiałem, wadą (a dla niektórych zaletą) tego rozwiązania jest fakt że stabilizator do poprawnej pracy wymaga ok.2V różnicy napięć między wejściem a wyjściem, więc przy zgaszonym silniku i braku ładowania nic sobie nie zasilimy :egh: Druga sprawa to konieczność przykręcenia stabilizatora do dużej metalowej powierzchni, ponieważ potrafi się zdrowo nagrzać przy dużym obciążeniu. Wcześniej ktoś wspomniał o diodzie zenera 12v, ale przecież po odpaleniu moto napięcie wzrośnie do 14v, dioda zacznie przewodzić, zrobi zwarcie, wywali bezpiecznik i po zabawie. Jeśli się myle to proszę mnie poprawić :smile:
Korzen
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 645
Rejestracja: 09.06.2009, 13:55
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Siedlce

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: Korzen »

Coś obrazki z pierwszego posta nie działają?
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.
B3stia
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1142
Rejestracja: 01.06.2008, 23:11
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Leszno

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: B3stia »

niestety
Awatar użytkownika
chomik
romeciarz
romeciarz
Posty: 23
Rejestracja: 20.09.2009, 20:15
Lokalizacja: Swarzędz

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: chomik »

A ja zabiłem dwa gniazda Jurtoma (podobno wodoszczelne) poprzez zbierającą się wodę...W końcu wyrzuciłem, wpiąłem gps bezpośrednio (przez bezpieczenik) a pod siedzeniem mam gniazdo zwykłe, którym ładuję dzięki trójnikowi, telefon, baterie, akumulator do kamery,aparatu. Takie rozwiązanie uważam osobiście za najbardziej korzystne....
Awatar użytkownika
sqmir
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 250
Rejestracja: 20.04.2009, 10:38
Lokalizacja: piastów pruszków centrum wawy

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: sqmir »

Skoki napięcia są i to w momencie zapalania motocykla. Sam się męczyłem i zastanawiałem dlaczego po tygodniu używania nawigacji spaliła się ładowarka. Dopiero po zamontowaniu małego stabilizatora napięcia 12V, 3A za 3zł problem odszedł w niepamięć.
moja ładowarka poszła od "pierwszego strzału" :smoke:

a dokładnie tak to działa:

http://sqmir.homeftp.net/TA/stab/

z tym, że dodatkowo do układy stabilizatora zaleca się 2 kondensatorki(tak stało w opisie tego który ja użyłem).
-LT1085-12
-kond 10uF elektrolit
-kond 22uF tantal
-dida translil(zabezpieczenie przed duzym przepięciem).

całość 25PLN
XL 1000- |'02| kiedy nie wystarcza siła argumentów - konieczny jest argument siły.
Tangero
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 25.06.2008, 14:05
Lokalizacja: Warszawa

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: Tangero »

A ja mam taki patent na gniazdo ( podwójne)

Obrazek
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: montaz gniazda zapalniczki transalp 650

Post autor: torak »

Potwierdzam opinię Chomika. Przynajmniej co do tańszych gniazd f. Jurtom. Jego zabezpieczenie p.wodne to taśma klejąca wzmacniana płótnem ( w opisie stało że specjalna) dostępna w każdym sklepie moto. Nawet nie montowałem tylko od razu zwrot. LIPA.
Co innego te z Louisa.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość