Wymiana łożyska główki ramy.

Trochę stali, kabelków, gumek ... i motocykl gotowy
thedi
romeciarz
romeciarz
Posty: 29
Rejestracja: 08.02.2017, 18:35
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Gorzkowice

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: thedi »

Po roku od wymiany łożysk główki ramy i około 7 tys. km spokojnej jazdy przy okazalo się że delikatnie skręcone kierownica (ok 3cm na końcówce manetki) wraca do ustawienia jazdy na wprost. Powodem wymiany był ten sam objaw :swieczki: zamontowane łożyska walcowe Tour Max. Kierownica skręca się lekko, brak luzów na kole. Co może być powodem tak szybkiego wybicia? Help... :ysz:
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Sylwek »

Thedi;
może przyczyna w niewłaściwym montażu? Wiem, że to prosty zabieg, ale czasem podejdzie pod nową, zewnętrzną bieżnię, kawałek starej farby, lekko zukosuje ją i po osiowości. Po wyjęciu starych łożysk, warto również zmierzyć średnicę ich gniazd, niejednokrotnie, w rożnych motocyklach, spotkałem się z lekką owalizacją, najczęściej, po przygodach. Plus oczywiście, odpowiednie dokręcenie i nie zaszkodzi schłodzić nowych zewnętrznych bieżni, przed montażem. Wszystko na smar, nie na sucho.

Nim złożysz docelowo, dokręć wstępnie, pokołysz prawo- lewo półkami, lekko dokręć, pokołysz, zluzuj, pokręć. Kilka razy, niech bieżnie usiądą, wtedy dokręć ostatecznie. Na spokojnie i nic na siłę.
Awatar użytkownika
girgi
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 442
Rejestracja: 19.07.2011, 07:14
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ujazd - OP

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: girgi »

Dolny uszczelniacz osadzamy w jaki sposób? bo nie porobiłem zdjęć przy demontażu i nie jestem pewny...
Dejf
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 134
Rejestracja: 12.11.2017, 16:41
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Dejf »

Nasuwasz na sztyce, tu nie ma adnej filozofii

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka
Romet Ogar 205-> Simson Awo 425Sport -> Suzuki GSX600F-> Suzuki VL800 ->Honda XL700
Awatar użytkownika
girgi
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 442
Rejestracja: 19.07.2011, 07:14
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Ujazd - OP

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: girgi »

racja - nie da się odwrotnie zamontować - przy załozeniu "na odwrót" - uszczelniacz nie siedzi dobrze na płasko... ;-)
Awatar użytkownika
Szymon.zim
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 29.07.2019, 18:44
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Ajaccio - Corsica - Francja
Kontakt:

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Szymon.zim »

Mistrzowie!!!

Jaki cywilizowany wybijak do bieżni łożysk główki ramy w XL650V.
Tak widziałem opis z dużym płaskim kluczem. Wiem, że działa ale warto wiedzieć czy coś innego też podejdzie.

Czy są jakieś sprawdzone inne narzędzia?
Chodzi o to, że czasem lepiej jest zastosować odpowiednie narzędzie i mieć pewność, że zadziała niż próbować partyzantki.
Jeżeli wymiana taka w mojej okolicy kosztuje 200euro to wolę poszukać i kupić narzędzie.
Poprzednio nie mając warunków aby kombinować przez ten rant musiałem się poddać z podkulonym ogonem i oddać maszynę do warsztatu. Gdzie mi to źle zrobili.

Myślę, że na wiosnę będę chciał wymienić łożyska. Dlatego pytam. Może ktoś się tym zajmuje na codzień i dokładnie wie jakie narzędzie szybko i sprawnie załatwi robotę.
Dejf
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 134
Rejestracja: 12.11.2017, 16:41
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Dejf »

Jak wyżej klucz:)
Naprawdę nie ma się czego obawiać

Wysłane z mojego SM-A528B przy użyciu Tapatalka

Romet Ogar 205-> Simson Awo 425Sport -> Suzuki GSX600F-> Suzuki VL800 ->Honda XL700
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Sylwek »

Szymon.zim pisze: 06.11.2022, 22:38 Jaki cywilizowany wybijak do bieżni łożysk główki ramy
Np. takowe coś:
https://www.conrad-motors.com.pl/produk ... 498850844/
Awatar użytkownika
Szymon.zim
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 29.07.2019, 18:44
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Ajaccio - Corsica - Francja
Kontakt:

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Szymon.zim »

Sylwek pisze: 11.11.2022, 12:38
Szymon.zim pisze: 06.11.2022, 22:38 Jaki cywilizowany wybijak do bieżni łożysk główki ramy
Np. takowe coś:
https://www.conrad-motors.com.pl/produk ... 498850844/
Super o tym myślę ale czekam aż ktoś to potwierdzi. Tylko Czy potwierdzasz, że XL650V to obsłuży? Czy piszesz z własnego doświadczenia czy tylko podajesz propozycję. To ważne aby informacja była potwierdzona praktyką.
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Piter!!! »

Kluczem płaskim 21 zrobisz to bez problemu. Zrobiłem tak kilka trampków i jest wszystko ok.
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 414
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Dlugi1 »

Sugerując się filmem:
https://youtu.be/a4KOC4X8FPQ?t=414
przy wymianie łożyska u siebie nie kupowałem specjalnych narzędzi i użyłem widlastego klucza. Tam rant jest naprawdę mały, klucz wykorzysta fazkę na bieżni i w gnieździe.
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Sylwek »

Szymon.zim pisze: 13.11.2022, 19:41 Tylko Czy potwierdzasz, że XL650V to obsłuży? Czy piszesz z własnego doświadczenia czy tylko podajesz propozycję. To ważne aby informacja była potwierdzona praktyką.
Takim narzędziem wybijam większość bieżni łożysk motocykli, którymi się zajmowałem. Zapewne TA 650 też, nie pamiętam.
Jeśli rant jest mały i wybijak wyskakuje, w jego środek wbijam lekko zaostrzony okrągły klocek, który rozpycha i przytrzymuje płatki wybijaka.

Jeśli ktoś ma ochotę, może, po wybiciu starych bieżni, lekko wypiłować krawędzie ramy- po przekątnej lub całym obwodzie. Kolejnym razem będzie łatwiej.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Pawel »

Sylwek pisze: 14.11.2022, 11:29 Jeśli ktoś ma ochotę, może, po wybiciu starych bieżni, lekko wypiłować krawędzie ramy- po przekątnej lub całym obwodzie. Kolejnym razem będzie łatwiej.
Polecam :thumbsup: . Po dłuższych męczarniach z wybiciem bieżni fabrycznych łożysk tak właśnie uczyniłem. Wystarczy wypiłować mały rowek np. "dremelkiem" z dwóch przeciwnych stron i przy następnej wymianie łożysk robota pójdzie jak po maśle.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Artek »

Bieżnia w główce ramy to pikuś.
Jak ściągacie bieżnię ze sztycy?

Ja spawam do bieżni flanszę tłumika z fiata 126p i zbijam (póki ciepła) o imadło.
Dominator.
Awatar użytkownika
serwer5
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 219
Rejestracja: 24.09.2014, 18:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Radomsko/Łódź
Kontakt:

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: serwer5 »

Nacinam szlifierką, ale dosyć uważnie i na końcu uderzam w nacięcie przecinakiem. Wtedy bieżnia pęka i można ściągnąć palcami.
Romet Ogar 200 --> MZ ETZ 250 --> Simson S51 --> MZ ETZ 250 --> Simson S51 --> Honda Transalp XL600V -->Honda Transalp XL600V

www.starytramp.pl
Sylwek
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1528
Rejestracja: 13.03.2012, 11:08
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Lisków

Re: Wymiana łożyska główki ramy.

Post autor: Sylwek »

serwer5 pisze: 19.11.2022, 14:42 Nacinam szlifierką, ale dosyć uważnie i na końcu uderzam w nacięcie przecinakiem. Wtedy bieżnia pęka i można ściągnąć palcami.
Oczywiście.

Można również spawać do bieżni co się ma pod ręką. Przy drugiej metodzie jest szansa na odzyskanie uszczelnienia dolnego bieżni. Zamienniki nie zawsze pasują.
Kiedyś chciałem być święty i zdejmowałem bieżnię odklejaczem (ściągaczem) do łożysk.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość