klekotanie - dół silnika.

Motocykl nie pracuje prawidłowo i nie masz zielonego pojęcia, jaki układ może być niesprawny? Napisz tutaj. ( po zdiagnozowaniu usterki temat zostanie bądź usunięty, bądź przeniesiony do właściwego działu).
lokers
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 12.01.2013, 22:15
Mój motocykl: XL650V

klekotanie - dół silnika.

Post autor: lokers »

Witam jestem tu nowy ... i mam pytanie: silnik w moim TA650 jak jest zimny wydaje rytmiczne terkotanie dochodzące z dolnej części silnika a dokładnie z pompy wody.
Jak silnik jest ciepły to ustaje. Czy ktoś się już z tym spotkał i jeśli tak czy jest to powód do zmartwienia?
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: zimny »

Wciśnij klamkę sprzęgła i powiedz czy jest jakaś różnica.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
lokers
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 12.01.2013, 22:15
Mój motocykl: XL650V

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: lokers »

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź. To już sprawdzałem po wciśnięciu sprzęgła...bez zmian. Stukanie jest słyszalne tylko przy zimnym silniku i ewidentnie dochodzi z pompy wody - wyraźnie słyszalne jak przyłoży się do niej stetoskop z lewej strony. Dźwięk ustaje po jakiś 5 maksymalnie 10 minutach pracy silnika. Dla informacji mój TA wg licznika przejechane ma 54 tyś. km.
Awatar użytkownika
Jaro-Ino
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2820
Rejestracja: 22.01.2010, 00:41
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: Inowrocław

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: Jaro-Ino »

Spuść płyn, rozbierz pompe i zobaczy czy jest z nią wszystko ok. Jeśli sam to zdiagnozowałeś to nie pytaj tu, bo nikt Ci nic ciekawego nie doradzi. Jeśli to nie sprzęgło i nie panewka, a wiesz, że pompa wody to ją rozbierz i zobacz co w niej piszczy ;)
lokers
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 12.01.2013, 22:15
Mój motocykl: XL650V

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: lokers »

A sama pompa jest rozbieralna? wg. mojej wiedzy (co prawda z dziedziny samochodów) to wirnik z łopatkami, oś oraz łożyskowanie i uszczelnienie w jednym z reguły nie daje się tego rozebrać? A jeszcze jedno zauważyłem na samej pompie stary niewielki osad po płynie chłodzącym leciało z otworu pompy, teraz jest sucho... podczas sezonu nie zauważyłem ubytku płynu. A jest jakaś pułapka podczas demontażu samej pompy, czy tylko odkręcić wysunąć i już?
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2901
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: zimny »

Ja tego nie rozbierałem ale może ktoś kojarzy - czy to nie łańcuszek pompy? O ile się orientuję to jest punkt felerny TA650?

Pozdr
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
lokers
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 12.01.2013, 22:15
Mój motocykl: XL650V

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: lokers »

Ale by stukał tylko na zimnym silniku? Nic nie zostaje tylko rozebrać to cudo.
Awatar użytkownika
Neno
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2484
Rejestracja: 15.03.2010, 18:37
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zambrów

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: Neno »

lokers pisze:A sama pompa jest rozbieralna?
Wg producenta nie - ale wiadomo, Polak potrafi.
lokers pisze:A jeszcze jedno zauważyłem na samej pompie stary niewielki osad po płynie chłodzącym leciało z otworu pompy, teraz jest sucho... podczas sezonu nie zauważyłem ubytku płynu.
Ubywa go tak mało, że by to zauważyć musiałbyś długo (czas, nie przebieg) jeździć by to stwierdzić. Podobno z czasem zaczyna kapać więcej.
lokers pisze:A jest jakaś pułapka podczas demontażu samej pompy, czy tylko odkręcić wysunąć i już?
Nie ma pułapek, jest to banalnie proste.
Nowa ok 1100zł. używki od 150zł.
Powodzenia!
lokers
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 53
Rejestracja: 12.01.2013, 22:15
Mój motocykl: XL650V

Re: klekotanie - dół silnika.

Post autor: lokers »

Witam

Wyjaśniło się jakimś cudem zwiększył się luz na płetwie pompy wody... lekkie puknięcie "młoteczkiem" załatwiło sprawę. Mniejszy luz i
silniki już nie stuka.
Pozdrawiam


2 koła to więcej niż 4...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość