Szukam uniwersalnej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

sagittariush pisze:Panowie, poczytałem troszku na forum afrikanerów i chyba jednak wybiorę Touransy. Zachwalają te oponki. Choć wahałem się ze wzgl. na słabość do Michelina po Annakach. Przeważyła opinia jednego z afrikanerów. Ja też nie lubię ściskać pośladów na mokrym :grin:

Czas zamówić! Dzięki wszystkim za sugestie i opinie. Mam nadzieję, że nadarzy się okazja podziękować :impreza:
Po Anakee 2 to Tourance to będzie straaaszne gówno. Serio, piszę z własnego doświadczenia.
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

tomekpe pisze:
sagittariush pisze:Panowie, poczytałem troszku na forum afrikanerów i chyba jednak wybiorę Touransy. Zachwalają te oponki. Choć wahałem się ze wzgl. na słabość do Michelina po Annakach. Przeważyła opinia jednego z afrikanerów. Ja też nie lubię ściskać pośladów na mokrym :grin:

Czas zamówić! Dzięki wszystkim za sugestie i opinie. Mam nadzieję, że nadarzy się okazja podziękować :impreza:
Po Anakee 2 to Tourance to będzie straaaszne gówno. Serio, piszę z własnego doświadczenia.
Ok., czyli co po Annakee?
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: emek »

Obrazek
Naprawdę świetne gumy. Możesz ewentualnie TKC70 spróbować.
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

sagittariush pisze:
tomekpe pisze:
sagittariush pisze:Panowie, poczytałem troszku na forum afrikanerów i chyba jednak wybiorę Touransy. Zachwalają te oponki. Choć wahałem się ze wzgl. na słabość do Michelina po Annakach. Przeważyła opinia jednego z afrikanerów. Ja też nie lubię ściskać pośladów na mokrym :grin:

Czas zamówić! Dzięki wszystkim za sugestie i opinie. Mam nadzieję, że nadarzy się okazja podziękować :impreza:
Po Anakee 2 to Tourance to będzie straaaszne gówno. Serio, piszę z własnego doświadczenia.
Ok., czyli co po Annakee?
Po Anakee 2 ciężko się otrząsnąć ;) - dla mnie to była świetna guma. Ale po Tourance, których mocno nie polubiłem, wziąłem właśnie wspomniane TKC70.

Gdzieś w wątku powinien być mój wpis nt. wrażeń, nie będę się powtarzał. Ale są OK, wolę je od Tourance.
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

emek pisze:Obrazek
Naprawdę świetne gumy. Możesz ewentualnie TKC70 spróbować.
Czytałem kiepskie opinie dot. trwałości Scorpionów. Jak z tym u Ciebie?
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: emek »

Gumy te były montowane na pierwszy montaż w Katach 950/990. Chłopaki latają też nowymi Afrykami. Nikt nigdy nie wspominał o jakichkolwiek uszkodzeniach. Znam same pozytywne opinie. Scorpionów nie używam bo potrzebuję bardziej terenowej opony (mam Motoza Tractinator ADV) ale jak szukasz czegoś na czarne z opcją zjazdu na szutry to nie ma co kombinować - MT90 lub TKC70. Przebiegi po kilkanaście tysi, świetna trakcja na czarnym i dobra lub bardzo dobra na szutrach. Na MT90 jeździłem i są bajka, IMO lepsze niż Anakee 2.
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

I znowu sieczka w tym czymś, na co kask zakładam... :omg:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

Coś się wyjaśniło - scorpionów w rozmiarze przodu ta700 (100/90 r19) ni ma :niewiem:
Jutro jadę do poznańskich topgum.pl pogadać, może się znają :grin:

Wielkie dzięki za dobre chęci chłopaki! :impreza:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2514
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Artek »

sirac
Dominator.
prochu
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1049
Rejestracja: 21.06.2011, 22:52
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Kaszebe

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: prochu »

Też wybrałem Pirelli Scorpion MT 90 A/T :smile: . Wydają mi się optymalne do latania po Kaszubskich szutrach i winklach :ok:
Nie łam się
- Wajdek
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

sagittariush pisze:Coś się wyjaśniło - scorpionów w rozmiarze przodu ta700 (100/90 r19) ni ma :niewiem:
Jutro jadę do poznańskich topgum.pl pogadać, może się znają :grin:

Wielkie dzięki za dobre chęci chłopaki! :impreza:
Przeliczyłem się.
Jedyne czego się dowiedziałem, to, że w rozmiarach do TA 700 Scorpiony już nie są produkowane.
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 415
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Dlugi1 »

Panowie, rady potrzebuję.
Kupiłem nową (czyli 2017r) oponę Metzeler Tourance 120/90 R17 (stara Dunlop Trailmax wytrzymał 5.5kkm, ale to podobno ze względu na odległy rocznik). Gość mi ją przełożył, wyważył i wracając od niego motorem (1km) - wyglebiłem. Stanąłem przed skrzyżowaniem, zielone no to 1, 2, składam się w zakręt jak na starej oponie (w sensie że nie ostrzej) i nagle tył odjechał i gleba - tylko iskry szły z gmoli Ostrego (przydały się!). Dwójka była wbita jeszcze przed złożeniem, na asfalcie żadnego piasku, sucho, prędkość na szczęście znikoma. Nigdy nie miałem parcia na schodzenie na kolano więc i tym razem jechałem IMHO spokojnie.
Pytanie zasadnicze - czy nowe opony motocyklowe trzeba jakoś na początku ostrożniej użytkować - jest jakaś warstwa zewnętrzna po matrycy, która ma inną przyczepność niż właściwa guma? Jak użytkować taką nową oponę, bo przyznam, że będę miał już teraz lekkiego stracha na zakrętach i dopiero teraz wszyscy będą myśleć jaka :dupa: jedzie...
Jeśli jest jakaś warstwa to co - papierem ściernym ją potraktować? Zgłupiałem już...
Awatar użytkownika
Kristobal
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1181
Rejestracja: 19.06.2011, 15:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: WKZ/WR
Kontakt:

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Kristobal »

Pierwsze sto km na asfalcie trzeba uważać z nową oponą, to wypada wiedzieć. Mając motor szutrowy, jedź na nie i tam wycieraj, będzie szybciej.
Honda XL350R'85/ Yamaha XJR1200'95/ Kawasaki KLE650'09
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

Zawsze ale to zawsze trzeba pozbyć się śliskiego filmu z nowych opon. Może to zająć kilkadziesiąt km albo i więcej. Uważać trzeba szczególnie na zakrętach.
Na szybko, metodą chałupniczą - woda i papier ścierny.
Dodatkowo są też inne kwestie przy wymianie na zupełnie nowy model (w sensie - "jeszcze na nich nie jeździłem"). Jak się przyzwyczaisz do jazdy na jednym modelu to inny będzie się zachowywać zupełnie inaczej. Np. tzw "walenie się w zakręcie", wężykowanie przy większej prędkości itd. Do tego dochodzi jeszcze wpływ czynników atmosferycznych.
Reasumując - z nowymi gumami ostrożnie.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 415
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Dlugi1 »

Coś mi się tak o uszy obiło, że trzeba ją przytrzeć, ale nie myślałem, że aż tak to słabo trzyma - nauczka.
No cóż, szutry nie pojadę bo wybrałem ten model akurat ze względu na profil turystyka a nie szlajanie się po błocie, choć szanuję tych, co takimi skutecznie mieszają błoto :-)
Pozostaje papier ścierny, bo i tak miałbym wątpliwości, czy jazda po szutrze "otworzyła" by również boki opony, a więc byłby strach przed głębszym zakrętem...
wladekkow
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 02.10.2016, 12:05
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: wladekkow »

Ciutkę odkopię bo mnie nurtuje jedna rzecz: Opona Heidenau K60 scout tylna. Albo ma kostki łączone ze sobą na środku opony albo nie ma lub w ogóle ma taki "nowocześniejszy" układ bieżnika...


Dlaczego czasem wygląda tak:

Obrazek



Czasem wygląda tak:

Obrazek



A czasem tak:

Obrazek
Awatar użytkownika
tomekpe
młody podróżnik
młody podróżnik
Posty: 2476
Rejestracja: 30.07.2010, 11:40
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Milanówek

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: tomekpe »

wladekkow pisze:Ciutkę odkopię bo mnie nurtuje jedna rzecz: Opona Heidenau K60 scout tylna. Albo ma kostki łączone ze sobą na środku opony albo nie ma lub w ogóle ma taki "nowocześniejszy" układ bieżnika...
Szerokość. Bodajże od 140 się zmienia bieżnik.
wladekkow
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 106
Rejestracja: 02.10.2016, 12:05
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: wladekkow »

Faktycznie! Dzięki za pomoc ;)

Obrazek
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 838
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Hawk1985 »

Panowie pytanko mam, może ktoś porównywał konkretnie te dwie opony.
TKC 70 czy Anakee 2?
Do DLa dostępne są legendarne Anakii i zastanawiam sie czy byłyby dobrym wyborem. Czy TKC 70 przebiło już legendę? Czy może obecne Anakii 2 to już nie to co kiedyś (np produkcja gdzieś przeniesiona i opona tylko z nazwy taka sama)
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: emek »

Bardzo podobne gumy, przynajmniej na czarnym.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość