Szukam uniwersalnej opony

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
jozwa121
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 52
Rejestracja: 30.10.2017, 16:03
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Krosno

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: jozwa121 »

Która z tych opon będzie lepsza Michelin Sirac czy Pirelli MT90 scorpion , jutro mam zamówić i dalej jest dylemat . Jazda głównie po asfalcie tzn planuję 70% asfalt reszta szutry i jak sucho polne drogi bo w okolicy ma perę ciekawych miejsc do zwiedzenia. Dodam że umiejętności w jeździe poza asfaltem i na nim też raczej mizerne bo jeżdżę dopiero od października.
brzoskwinia
Czytacz
Czytacz
Posty: 5
Rejestracja: 04.07.2017, 09:28
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: brzoskwinia »

jozwa121 pisze:Która z tych opon będzie lepsza Michelin Sirac czy Pirelli MT90 scorpion , jutro mam zamówić i dalej jest dylemat . Jazda głównie po asfalcie tzn planuję 70% asfalt reszta szutry i jak sucho polne drogi bo w okolicy ma perę ciekawych miejsc do zwiedzenia. Dodam że umiejętności w jeździe poza asfaltem i na nim też raczej mizerne bo jeżdżę dopiero od października.
Jesli skupiasz na asfaltach tak jak w moim wypadku, to sprawdą się michały anakee 3. Są gorsze od ankee 2, ponieważ wcześniejszy model był bardziej uniwersalny. Po zmianie z Metzeler Tourance na asfalcie to jest zupełnie inny motocykl, rewelacynie się prowadzi, na prostej i w zakrętach. W terenie to tylko utwardzony szuter, głebiej lepiej się nie zapuszczać.
marcopolo
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 212
Rejestracja: 07.04.2017, 08:01
Mój motocykl: XL700V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: marcopolo »

jozwa121 pisze:Która z tych opon będzie lepsza Michelin Sirac czy Pirelli MT90 scorpion , jutro mam zamówić i dalej jest dylemat . Jazda głównie po asfalcie tzn planuję 70% asfalt reszta szutry i jak sucho polne drogi bo w okolicy ma perę ciekawych miejsc do zwiedzenia. Dodam że umiejętności w jeździe poza asfaltem i na nim też raczej mizerne bo jeżdżę dopiero od października.
Mam Michelin Sirac na przodzie (tył Anakee III). Taki zestaw na asfalcie sprawował się bezproblemowo, jeśli nie brać pod uwagę dość mocnego shimmy przy małych prędkościach (nie wiem czy to wina opony, najprawdopodobniej ten typ tak ma - XL700). Jeśli chodzi o lekki teren to również bez problemów. Moim zdaniem na szutrach i polnych drogach, a nawet bardziej wymagających górskich ścieżkach (luźne kamienie i skała) nie ma aż takiego znaczenia na jakiej oponie jedziesz. Pod warunkiem, że jest SUCHO. Błoto, mokra trawa, głęboki piach to inna bajka, wtedy też nie ma znaczenia czy to Sirac, czy Scorpion. Liczą się tylko kostki albo duże umiejętności. Zaznaczam, że to jest moje zdanie na podstawie dość nikłego doświadczenia na asfalcie, a tym bardziej w terenie. Jeżeli się mylę to na pewno ktoś mnie tutaj poprawi.
...jak nie teraz to kiedy?
Awatar użytkownika
abdul25
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 102
Rejestracja: 23.06.2008, 00:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Wadowice

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: abdul25 »

No dobra , a testował ktoś może Pirelli Scorpion Rally w wersji STR ? Pewnie raczej nie będzie alternatywą dla Heidenau K-60 lub Conti TKC 80 , ale może lepiej sprawuję się na mokrym , a w lekkim terenie również sobie poradzi . Przynajmniej lepiej niż Annakee 3 lub inne Tourence czy Trailsmarty :niewiem: . Mam już trzeci kpl Heidenau K-60 z przerwą na TKC 80 ale jednak nie pasuje mi ich zachowanie na mokrym asfalcie .
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Nadol »

Jest długi wątek o tych gumach na ADVRider: http://advrider.com/index.php?threads/p ... r.1241493/
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
jajco
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 68
Rejestracja: 26.01.2013, 17:24
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: jajco »

Wiosna tuz, tuż więc i moje moto musi otrzymać nowe buty. Przymierzam się do Pirelli Mt 90 A/T Scorpion na przód i MT 60R na tył, czy może ktoś jeździł na tych gumach, chętnie poznam opinie. Znalazłem też takie gumy- Duro HF 903 i 904 Median, cena 165 na przód i 195 na tył, też poznałbym opinie na ich temat.
Awatar użytkownika
ksander
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 23.02.2016, 12:53
Mój motocykl: XL600V

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: ksander »

Witam testował ktoś Michelin Anakee Wild. Muszę kupić komplet na nowy sezony. W większości jeżdżę po asfalcie ale coraz częściej wypuszczam się w polne, leśne szutry piaski.
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

I kolejny raz włączam się do tematu - rzeka..

Panowie ( i Panie, jeśli również zechcą się wypowiedzieć :smile: )
Zwracam się z uprzejmym pytaniem:

jakie opony? :grin:

W moim trampku (700) zjeździłem 3 komplety Annakee 2 i byłem z tych opon bardzo zadowolony. Dawałem radę w lekkim off-ie, choć jak wiadomo w 700 z racji 19" z przodu, zamiast porządnej 21", w off-ie trakcja jest mocno wątpliwa i wspomagałem ją wszystkimi kończynami. Super zachowywały się na czarnym. A i na mokrym były bardzo czepliwe i przewidywalne. I przyznam, że kupiłbym następny komplet Annakee 2 gdyby nie fakt, że Michelin przestał je produkować :omg:

Kicha polega na tym, że każdy ma tutaj rację, ale ja chciałbym coś, co choć trochę będzie przypominało Annakee! Wybieram się lada chwila na wschodnią Ukrainę (Donbas) i nie mam czasu na eksperymentowanie.

Krótko mówiąc - R A T U N K U !!! :swieczki:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
emek
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 237
Rejestracja: 02.08.2017, 18:20
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: emek »

Pirelli MT90. Świetne na czarnym i niezłe w lekkim terenie.
kapsun
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 459
Rejestracja: 27.11.2017, 14:01
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: kapsun »

emek pisze:Pirelli MT90. Świetne na czarnym i niezłe w lekkim terenie.

:thumbsup:

Polecam
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Miałem ten sam problem, Anakee 2 są (były) dla mnie na tyle uniwersalne, że ciężko było mi się na coś zdecydować. Ostatecznie wybrałem opony Metzeler Tourance, jako zamiennik Anakee 2.

Wg. mnie:
Asfalt suchy: BDB (na górskich winklach buty przytarte),
Asfalt mokry: DB (jeżdżę bardzo ostrożnie na mokrym),
Trwałość: BDB (po 7 tys. km na środku opony tylnej jest ubytek ok. 2-3mm, fabrycznie jest chyba ponad 8mm).
Lekki teren: DB (tak jak Anakee 2).

Nie chcę jakoś specjalnie zachwalać, ale dla mnie te opony są OK. Piszę jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Gdyby znowu była możliwość kupna nówek Anakee 2, to brał bym od strzału, a tak to trzeba szukać czegoś innego :niewiem: . Myślę, że te opony są porównywalne.
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Solidworks »

Pawel pisze:Miałem ten sam problem, Anakee 2 są (były) dla mnie na tyle uniwersalne, że ciężko było mi się na coś zdecydować. Ostatecznie wybrałem opony Metzeler Tourance, jako zamiennik Anakee 2.

Wg. mnie:
Asfalt suchy: BDB (na górskich winklach buty przytarte),
Asfalt mokry: DB (jeżdżę bardzo ostrożnie na mokrym),
Trwałość: BDB (po 7 tys. km na środku opony tylnej jest ubytek ok. 2-3mm, fabrycznie jest chyba ponad 8mm).
Lekki teren: DB (tak jak Anakee 2).

Nie chcę jakoś specjalnie zachwalać, ale dla mnie te opony są OK. Piszę jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Gdyby znowu była możliwość kupna nówek Anakee 2, to brał bym od strzału, a tak to trzeba szukać czegoś innego :niewiem: . Myślę, że te opony są porównywalne.
Wg. mnie (dwa komplety w dwa sezony) Podobnie jak pisze kolega z jednym ale:
Asfalt suchy: BDB ,
Asfalt mokry: DST ,
Trwałość: BDB.
Lekki teren: DB Zależy jaki teren -jak na szutry to oczywiście.
Aktualnie mam nowe siraki i po sezonie opiszę w odniesieniu do tourance.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Jak pisałem, na mokrym jeżdżę ostrożnie, więc nie znam pełni możliwości żadnych opon motocyklowych. Teren do Tourance to tak jak teren do Anakee 2, czyli zwykły zjazd z asfaltu i nic więcej, szutry oczywiście żaden problem. Michelin Sirac to też ciekawa propozycja. Niestety jak człowiek nie kupi i nie przetestuje, to się nie dowie co mu pasuje :wink: .
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

emek pisze:Pirelli MT90. Świetne na czarnym i niezłe w lekkim terenie.
Od razu dopytuję o mokre czarne? W naszej szerokości geograficznej ostatnimi laty tego przewaga. :crossy:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
Hawk1985
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 825
Rejestracja: 21.09.2015, 10:31
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Jaworzno

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Hawk1985 »

motogumy.pl/Opony_motocyklowe.aspx?Producent=CONTINENTAL&Model=TKC%2070&typ=MOTOCYKL

Wytapatalkowano
Jawa 20 -> ... -> KSL 125 -> XL650V -> DL650 -> XF650 -> DL650 -> Fuoco 500 -> F650+VX800 -> DL650+F650
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

Pawel pisze:Miałem ten sam problem, Anakee 2 są (były) dla mnie na tyle uniwersalne, że ciężko było mi się na coś zdecydować. Ostatecznie wybrałem opony Metzeler Tourance, jako zamiennik Anakee 2.

Wg. mnie:
Asfalt suchy: BDB (na górskich winklach buty przytarte),
Asfalt mokry: DB (jeżdżę bardzo ostrożnie na mokrym),
Trwałość: BDB (po 7 tys. km na środku opony tylnej jest ubytek ok. 2-3mm, fabrycznie jest chyba ponad 8mm).
Lekki teren: DB (tak jak Anakee 2).

Nie chcę jakoś specjalnie zachwalać, ale dla mnie te opony są OK. Piszę jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Gdyby znowu była możliwość kupna nówek Anakee 2, to brał bym od strzału, a tak to trzeba szukać czegoś innego :niewiem: . Myślę, że te opony są porównywalne.
Chyba będzie trzeba jakiś protest pod bramami Michelin zorganizować :lol:

Dzięki za podpowiedź. Ja także nie szaleję na mokrym, ale kilka razy na Annakee 2 przekonałem się, że mogę na niej w tych warunkach polegać.
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

Solidworks pisze:
Pawel pisze:Miałem ten sam problem, Anakee 2 są (były) dla mnie na tyle uniwersalne, że ciężko było mi się na coś zdecydować. Ostatecznie wybrałem opony Metzeler Tourance, jako zamiennik Anakee 2.

Wg. mnie:
Asfalt suchy: BDB (na górskich winklach buty przytarte),
Asfalt mokry: DB (jeżdżę bardzo ostrożnie na mokrym),
Trwałość: BDB (po 7 tys. km na środku opony tylnej jest ubytek ok. 2-3mm, fabrycznie jest chyba ponad 8mm).
Lekki teren: DB (tak jak Anakee 2).

Nie chcę jakoś specjalnie zachwalać, ale dla mnie te opony są OK. Piszę jak to wygląda z mojego punktu widzenia. Gdyby znowu była możliwość kupna nówek Anakee 2, to brał bym od strzału, a tak to trzeba szukać czegoś innego :niewiem: . Myślę, że te opony są porównywalne.
Wg. mnie (dwa komplety w dwa sezony) Podobnie jak pisze kolega z jednym ale:
Asfalt suchy: BDB ,
Asfalt mokry: DST ,
Trwałość: BDB.
Lekki teren: DB Zależy jaki teren -jak na szutry to oczywiście.
Aktualnie mam nowe siraki i po sezonie opiszę w odniesieniu do tourance.
Rozważałem i Siraki, ale sporo opinii o tym, że nie dorastają Annakee 2 do dętek :niewiem: A już najmniej pod względem trwałości przede wszystkim.

Nie mniej również dziękuję za opinię :thumbsup:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

Hawk1985 pisze:motogumy.pl/Opony_motocyklowe.aspx?Producent=CONTINENTAL&Model=TKC%2070&typ=MOTOCYKL

Wytapatalkowano
Patrząc na bieżnik i na opis "Technologia MultiGrip - inny poziom twardości mieszanki w centralnej strefie bieżnika i w strefach bocznych zapewnia większy przebieg i lepszą przyczepność w zakrętach" trochę mię zastanawia, co w tylnej trzyma na mokrym? Bo choć Trampek mocą nie zabija, to przy odkręceniu i Annakee potrafił się ślizgnąć, a był na mokrym :thumbsup:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Awatar użytkownika
sagittariush
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 112
Rejestracja: 08.03.2014, 22:25
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Poznań

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: sagittariush »

Panowie, poczytałem troszku na forum afrikanerów i chyba jednak wybiorę Touransy. Zachwalają te oponki. Choć wahałem się ze wzgl. na słabość do Michelina po Annakach. Przeważyła opinia jednego z afrikanerów. Ja też nie lubię ściskać pośladów na mokrym :grin:

Czas zamówić! Dzięki wszystkim za sugestie i opinie. Mam nadzieję, że nadarzy się okazja podziękować :impreza:
"Właściwie to im bardziej bezbarwny i ponury otacza mnie krajobraz, tym bardziej wydaje mi się atrakcyjny. Taki już ze mnie dziwak."
Daniel Kalder
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Szukam uniwersalnej opony

Post autor: Pawel »

Przy Tourancach warto zwrócić uwagę na typ opony: dętkowa (TT) lub bezdętkowa (TL). W rozmiarach Trampkowych występują te dwa rodzaje, przy większych rozmiarach są tylko bezdętkowe. Różnią się od siebie budową wewnętrzną i trochę wizualnie (bok opony). Choć bieżnik pozostaje generalnie ten sam, to wersja dętkowa wygląda bardziej terenowo. Anakee 2 były tylko bezdętkowe.

Nie wiem który typ opony jest lepszy/gorszy i dlaczego. Może ktoś wtajemniczony w tą sekretną wiedzię wypowie się w tym temacie?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość