Offset do PD10 dwie tarcze

Montaż, demontaż i kontrola takich elementów jak: klamki, pompy hamulcowe, tarcze, klocki, zaciski, przewody hamulcowe, koła, felgi, szprychy, opony i łożyska kół.
Awatar użytkownika
zalileusz
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 166
Rejestracja: 27.06.2008, 12:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Posen

Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: zalileusz »

Cześć.

Czy ktoś z Was zna wartości offsetu dla koła przedniego i tylnego od TA PD10 z 1997 roku?
Jeśli tak, proszę o podanie tych wartości.

Serwisówka wymownie milczy na ten temat a i w internetach też cokolwiek ciężko znaleźć a chciałbym podejść do tematu wymiany szprych samodzielnie.

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki :thumbsup:
"Lepiej jest podróżować, niż dotrzeć na miejsce!"
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

A co to za parametr szprychowanym kole motocyklowym i co Ty chcesz z nim zrobic i do czego Ci toto potrzebne w czynności wymiany szprych???
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
zalileusz
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 166
Rejestracja: 27.06.2008, 12:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Posen

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: zalileusz »

Spieszę z odpowiedzią....

Offset to odległość między płaszczyzną krawędzi felgi a płaszczyzną mocowania koła.
Inaczej mówiąc offset określa położenie obręczy względem piasty.
Potrzebne jest to po to by motocykl pozostał jednośladem :thumbsup: :wink:

Dla Afryki RD04 ma się to tak, jak na zdjęciu poniżej. Do TA niestety nie znalazłem tej informacji.
Obrazek
"Lepiej jest podróżować, niż dotrzeć na miejsce!"
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

co to offset to ja wiem.
Skąd wziąłeś ten rysunek at? Ciekawe zagadnienie poruszyłeś.

A znasz moment dokręcania nypli i tolerancję bicia obręczy?
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3967
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: ostry »

Hej Zali, fajnie Cię widzieć, no czytać raczej :ok: . Znowu Cię gdzieś na inną parafię rzucili :lol: . Ale do rzeczy! Co prawda takiego rysunku dla PD 10 nie posiadam ale z teorii (popartej co prawda praktyką ale... :roll: ) wynika iż wartość ta powinna wynosić 19 mm. Sugeruję się tym że obręcz w PD 10 jest o 10 mm węższa niżeli w RD 04. A dwa to że zarówno koła jak i wahacze w tych modelach są wymienne, zatem i osiowość powinna być zachowana. Tyle teorii :lol: .
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Awatar użytkownika
zalileusz
dwusuwowy rider
dwusuwowy rider
Posty: 166
Rejestracja: 27.06.2008, 12:15
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Posen

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: zalileusz »

@Ostry - kopę lat minęło jak żeśmy się ostatnio widzieli. A ja...no cóż... tak mi się życie ułożyło, że teraz mieszkam w krainie podziemnych pomarańczy...czyli w pyrlandii :lol:

A wracając do tematu....

Zdjęcia znalazłem na forum XRV.UK. Nie mam danych o momencie dokręcania nypli (wydaje mi się, że nie ma takiego parametru określonego) ani o tolerancji bicia.
Dane te pochodzą z "honda service microfiche" - cokolwiek to jest :wink:

Znalazłem jeszcze jeden obrazek od AT - prawdopodobnie od innej wersji rocznikowej:

Obrazek

Mam jednak prośbę do posiadaczy Transalpa z dwiema tarczami z przodu najlepiej z 1997 roku by zmierzyli te odległości u siebie w moto dla koła przedniego i tylnego według powyższego rysunku i dali znać na forum co do rezultatu.
Ja niestety nie mogę tego pomierzyć bo koła mam już rozplecione a nie pomyślałem by to sprawdzić wcześniej.

Będę wdzięczny za możliwie szybkie przesłanie pomiarów :thanks:

Dzięki.
"Lepiej jest podróżować, niż dotrzeć na miejsce!"
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

No to ja bicie znalazłem bo i mnie niniejsza kwestia żywo interesuje.
pionowe jak i poziome kola przod i tyl 2mm max.

W przednim kole z tymi odstępami to sprawa jest prosta. Wydaje się logiczne, że mają być takie same czyli obręcz symetrycznie względem piasty, szprychy p i l są tej samej dł. gorzej z tyłem bo tam ciężko wyłapać tą symetrię i szprychy różne.... :swieczki:
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: grad74 »

Od kumpla co robi koła do moto wiem że momen dokręcania nypli powinien być pomiędzy 5 a 7 Nm. Ale ważniejsze niż moment jest "prostosc" obręczy stąd też info od kolegi że czasem może się zdarzyć że niektóre nyple będą miały 3 a niektóre będą miały i 9Nm. Ja wedle tego schematu zaplotlem tylne koło w moim byłym TA PD10 i było cacy.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Dlugi1
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 415
Rejestracja: 14.06.2017, 09:52
Mój motocykl: XL650V

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Dlugi1 »

ostry pisze:...Co prawda takiego rysunku dla PD 10 nie posiadam ale z teorii (popartej co prawda praktyką ale... :roll: ) wynika iż wartość ta powinna wynosić 19 mm. Sugeruję się tym że obręcz w PD 10 jest o 10 mm węższa niżeli w RD 04. A dwa to że zarówno koła jak i wahacze w tych modelach są wymienne, zatem i osiowość powinna być zachowana. Tyle teorii :lol: .
Miałem nie pytać bo tego tematu nie ogarniam, ale nie daje mi to jednak spokoju. Jeśli offset dla Afryki RD04 wynosi 19.5mm to dlaczego dla TA PD10 z obręczą węższą o 10mm ma wynosić tyle samo? Nie powinien być o 5mm większy?

Pzdr
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

momenty znalazłem:
jedna serwisówka podaje 2,5-5 Nm
druga 3,8
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: grad74 »

Dlugi1 pisze:
ostry pisze:...Co prawda takiego rysunku dla PD 10 nie posiadam ale z teorii (popartej co prawda praktyką ale... :roll: ) wynika iż wartość ta powinna wynosić 19 mm. Sugeruję się tym że obręcz w PD 10 jest o 10 mm węższa niżeli w RD 04. A dwa to że zarówno koła jak i wahacze w tych modelach są wymienne, zatem i osiowość powinna być zachowana. Tyle teorii :lol: .
Miałem nie pytać bo tego tematu nie ogarniam, ale nie daje mi to jednak spokoju. Jeśli offset dla Afryki RD04 wynosi 19.5mm to dlaczego dla TA PD10 z obręczą węższą o 10mm ma wynosić tyle samo? Nie powinien być o 5mm większy?

Pzdr
Mocowania lag na półkach masz bliżej.
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
ostry
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 3967
Rejestracja: 12.06.2008, 21:52
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kraśnik

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: ostry »

Dlugi1 pisze:
ostry pisze:...Co prawda takiego rysunku dla PD 10 nie posiadam ale z teorii (popartej co prawda praktyką ale... :roll: ) wynika iż wartość ta powinna wynosić 19 mm. Sugeruję się tym że obręcz w PD 10 jest o 10 mm węższa niżeli w RD 04. A dwa to że zarówno koła jak i wahacze w tych modelach są wymienne, zatem i osiowość powinna być zachowana. Tyle teorii :lol: .
Miałem nie pytać bo tego tematu nie ogarniam, ale nie daje mi to jednak spokoju. Jeśli offset dla Afryki RD04 wynosi 19.5mm to dlaczego dla TA PD10 z obręczą węższą o 10mm ma wynosić tyle samo? Nie powinien być o 5mm większy?

Pzdr
Przeca tak jest napisane :hammer: .
PD 06,RD 01,PD 06,PD 06,RD 04,PD 06,PD 10,RD 10,RD 13,PD 06,T7 ...
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

Jeśli ktoś będzie chciał pomierzyć to jasne, że z kolem na moto może być trudno wyłapać rzeczony wymiar, więc aby chętnemu ułatwić zadanie poproszę o pomiar odległości obręczy w najszerszym miejscu czyli od jej krawędzi przy oponie do wahacza, prostopadle do osi moto z obydwóch stron. Oczywiście w kole fabrycznie zaplecionym. Zawsze to coś może pomóc. :thanks:
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Offset do PD10 dwie tarcze

Post autor: Paweł »

No to dziś pomierzyłem u siebie offset. Da się to zrobić łatwo przykładając do tarczy pod wahaczem powiedzmy linijkę, dojście jest bezproblemowe. Uzyskany wymiar daje około 25 mm z jakimś błędem pomiaru. Czyli podobnie jak pisał Ostry, o 5 mm mniej niż AT ze względu na węższą obręcz.
Nie mniej jednak tej info nie należy traktować jako wyznacznik gdyż moja obręcz nie jest oryginalna, była wymieniana. Zrobiłem ten sam błąd co założyciel tematu czyli nie pomierzyłem przed demontażem.
Także prośba o pomiar w kole fabrycznym stale aktualna.
Jaka jest szerokość fabrycznej obręczy?
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość