Zębatka zdawcza- wymieniać?

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
wojpatr
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 10.01.2018, 16:48
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Międzychód

Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: wojpatr »

Witam

Przyszło mi zmienić już wysłużony napęd (łańcuch+zębatka tylna około 10tys przebiegu)
Ponieważ frez na wałku zdawczym już był nieciekawy, 3tys km temu wymieniałem samą zębatkę zdawczą na oryginał i wklejałem ją na Technicqll. Do dziś trzyma jak skała i w sumie zębatka nie wydaje się być zużyta.
W porównaniu do nowej JT nie odbiega niczym w wyglądzie na pierwszy rzut oka.
Pytanie- wklejać nową JT (i niestety uziemić moto na 2 dni :thumbsdown: ) czy zostawić oryginał i na to założyć nowy napęd?

https://drive.google.com/file/d/1Gc1YNX ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1rkaaYE ... sp=sharing
https://drive.google.com/file/d/16HWdPs ... sp=sharing
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Solidworks »

A dlaczego zakładasz oryginalną zembatkę odwrotnie ??
Ja zmieniam co 10tyś. Decyzję pozostawiam Tobie.
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Pawel »

Nie ma sensu założenie całego nowego napędu i pozostawienie starej zębatki. Ja jednak widzę na tej zębatce pewne zużycie, tak na oko :wink: . Jak na 3tys km to jakieś duże te zużycie, podobno oryginał zużywa się prędzej niż zamiennik np. JT, a czy to prawda to nie wiem. Wymieniałem JT po ok. 10tys km i tam zużycie zębów rzeczywiście jest znikome, czego nie można już powiedzieć o wielowypuście, czyli powodzie wymiany.

A tak w ogóle to 10tys km to jest wysłużony łańcuch? Chyba jesteś bardzo agresywnym kierownikiem... :wink: .

EDIT:

Zębatka zdawcza najbardziej zużywa się na każdym z zębów w miejscu zaznaczonym na czerwono. Jak wyczyścisz starą zębatkę i porównasz z nową to z pewnością zauważysz różnicę, chociaż w tym stanie też widać zużycie (np. na zdjęciu nr 2, które dołączyłeś do postu).
Obrazek z Dysku Google
wojpatr
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 10.01.2018, 16:48
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Międzychód

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: wojpatr »

Zębatka byla założona odwrotnie celowo wg porad z tematu o zużywających się wałkach w AT i TA :)

Pomierzyłem średnicówką miejsca miedzy zebami i zdecydowałem jednak o wymianie ;)

Dziękuję za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Marcinnn6 »

ale gdzie jest napisane, żeby zakładać zębatkę odwrotnie ?? napisami na zewnątrz, zawsze
Pawel
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 506
Rejestracja: 05.11.2017, 09:44
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Orzesze

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Pawel »

Może się mylę, ale chyba na forum AT w temacie dot. wklejania zębatki autor opisuje zamontowanie zębatki odwrotnie i dociśnięcie jej do końca wałka, potem oring/oringi i zabezpieczenie. Wszystko skręcone "na ciasno". Inni wklejają unieruchamiając zębatkę na 48h ściągaczem. Jeszcze inni montują na kleju, obracają parę razy tylnym kołem i nic więcej robią przez 48h. A jeszcze inni robią to pewnie jeszcze inaczej :wink: .

wojpatr, daj znać jak Ci poszło ściągnięcie wklejonej zębatki i jak poszło czyszczenie wałka z kleju.
wojpatr
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 10.01.2018, 16:48
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Międzychód

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: wojpatr »

Dokładnie- forum AT.
Teraz zębatka wklejona jest prawidłowo, w osi zębatki koła tylnego, zobaczymy czy się zluzuje...

Zdjąć poszło dość łatwo. Wystarczy porządny ściągacz (nie żadne chinium) i opalarka. Założyłem sciagacz, skręciłem go dość mocno, podgrzalem starą zębatkę opalarką do około 100st. i w tym czasie skręcałem mocniej ściągacz. Zeszło bardzo fajnie. Resztki wydłubalem płaskim śrubokrętem, potem szczotka druciana, odtłuscilem i wkleiłem nową zębatkę
Awatar użytkownika
Nolson05
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 03.09.2018, 20:31
Mój motocykl: XL600V

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Nolson05 »

Panowie.. co sądzicie o takim stanie wałka? Zębatę zdjąłem był a założona odwrotnie czy wymieniać na nową.. czy zakładać normalnie czy już wklejać?


ObrazekObrazek

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
wojpatr
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 39
Rejestracja: 10.01.2018, 16:48
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Międzychód

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: wojpatr »

Wg mnie to bardzo zdrowy wałek :)
Ja bym i tak wkleił dla pewności- po co ma się zużywać :wink:
Awatar użytkownika
Nolson05
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 03.09.2018, 20:31
Mój motocykl: XL600V

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Nolson05 »

Kotek 1995 i przebieg ...40 tyś. ;) .Jak ściągnąłem dekiel to aż zamknąłem oczy.. Z myślą będzie spawane czy nie..:)) a tu w miarę ok. Co do klejenia trochę obawiam się czy poprawnie ustawie zebateke bo jak już złapie to.. macie na to jakieś patenty?. No i później chyba bardzo ciezko się ściąga :/ sam nie wiem. Kupiłem nową zębatke zabezpieczenie..walek w miarę..ale luzik jest :/
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Solidworks »

Nolson05 pisze:Kotek 1995 i przebieg ...40 tyś. ;) .Jak ściągnąłem dekiel to aż zamknąłem oczy.. Z myślą będzie spawane czy nie..:)) a tu w miarę ok. Co do klejenia trochę obawiam się czy poprawnie ustawie zebateke bo jak już złapie to.. macie na to jakieś patenty?. No i później chyba bardzo ciezko się ściąga :/ sam nie wiem. Kupiłem nową zębatke zabezpieczenie..walek w miarę..ale luzik jest :/
Ja nie cuduję. Tylko wklejam. Skręcając zabezpieczenie nie mam luzów i jest równo. Niektórzy przytrzymują ściągaczem żeby równo było, niektórzy nic nie robią tylko kleją, a inni jeszcze kółkiem kręcą żeby się "ułożyło :grin: " Wyczytane z tego forum. :tongue: Zdejmuje się małym ściągaczem bez problemów. Wałek ma dziurkę i ściągacz się nie smyknie w żadną stronę. :thumbsup:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
Awatar użytkownika
Nolson05
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 03.09.2018, 20:31
Mój motocykl: XL600V

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: Nolson05 »

Czym kleisz?
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Zębatka zdawcza- wymieniać?

Post autor: wilq.bb »

Zamykam - wałek już nie raz był klejony tu i na FAT - poszukać chwilę proszę :lanie:
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Zablokowany

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość