RICOR intiminator

Montaż, demontaż i modyfikacje zawieszenia przedniego i tylnego, łańcucha, zębatek, centralki i bocznej stopki, wahacza z ułożyskowaniem. Numery ram, kierownice, rodzaje napędów, podnóżki, półki.
Awatar użytkownika
unquadium
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 29.12.2016, 12:17
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

RICOR intiminator

Post autor: unquadium »

Hej,

Czy ktoś z Was montował takie ustrojstwo?
http://store.ricorshocks.com/product_p/ ... 1tralp.htm

Ciekaw jestem waszych opinii z praktyki. Na zachodnich forach ludzie bardzo sobie chwalą zachowanie zawieszenia w Trampkach po zaaplikowaniu tej modyfikacji. Poprawcie mnie jeśli się mylę ale to chyba działa jak symulator kartridża?
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Piter!!! »

Był jeden gość na forum, poszukaj, chwalił sobie. Też o tym myślałem.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: RICOR intiminator

Post autor: Nadol »

Na razie tylko zakupione, założę pewnie w kwietniu. Do zlotu w Lipie powinny być już wyniki testów.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Marcinnn6 »

zerknąłem na google grafika i nie bardzo czaje, to ma usztywnić zawieszenie? jakie jest zadanie tego ustrojstwa?
Awatar użytkownika
unquadium
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 29.12.2016, 12:17
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: RICOR intiminator

Post autor: unquadium »

Znalazłem jeszcze emulator produkowany przez Race Tech. Cena podobna, opinie na hamerykańskich forach również, Ludzie chwalą.
http://racetech.com/ProductSearch/2/Hon ... lp/2007-08
nadol pisze:Na razie tylko zakupione, założę pewnie w kwietniu. Do zlotu w Lipie powinny być już wyniki testów.
Czekam zatem z niecierpliwością ;)
Marcinnn6 pisze:zerknąłem na google grafika i nie bardzo czaje, to ma usztywnić zawieszenie? jakie jest zadanie tego ustrojstwa?
Specjalistą nie jestem, więc napiszę Ci to co przeczytałem w necie + usłyszałem na szkoleniu u Szparaqa. Działanie amora rozumiem na chłopski rozum, więc patrz na to co piszę krytycznie. Jakbym powypisywał jakieś straszne głupoty to mnie poprawcie.
http://www.racetech.com/page/title/Emul ... hey%20Work

Generalnie przednie zawieszenie w motocyklu działa tak: masz w lagach sprężynę, która jest głównym elementem amortyzującym. Dodatkowo w celu wprowadzenia opóźnienia, które między innymi ma tłumić drgania, w ladze znajduje się olej i tłok opierający się na tej sprężynie. Na obrazku poniżej ten mój "tłok" nazywają "damping rod".
Obrazek

W tłoku wywiercone są otwory, tak żeby olej mógł wędrować na jego jedną i drugą stronę. W momencie jak wjeżdżasz w dziurę, to razem ze ściśnięciem sprężyny przetacza się olej. Otwory są relatywnie małe i olej przetacza się przez nie pod ciśnieniem. Część energii ruchu zawieszenia jest wytracana. Zapobiega to bujaniu w górę i dół, jakie normalnie po wjechaniu w dziurę pojawiło by się, bo sprężyna jest sprężysta ;). Na rysunku poniżej masz strzałkami narysowaną taką wędrówkę oleju. A te otwory o których pisałem nazywają "orifice".
Obrazek

Jak te otwory są duże, to zawieszenie szybko reaguje na i sprawia wrażenie miękkiego. Jak są małe to jest oczywiście na odwrót. W trampku zawieszenie zestawione jest tak, żeby dało się pojechać w terenie. Otwory są relatywnie duże i dzięki temu możesz wybierać duże nierówności, bo amor reaguje szybko dużym schowaniem się. Ale ma to swoje wady... czyli niesławne nurkowanie podczas hamowania na czarnym.

Te emulatory, o które pytasz, to dodatkowy element, który nakłada się na "tłok". Emulator reguluje szybkość przepływu oleju. Działa w taki sposób, że jak jest poddawany małemu ciśnieniu, bo na przykład przyhamowałeś, to ogranicza przepływ oleju i w ten sposób "usztywnia" zawias. A jak przypierdzielisz w dziurę i ciśnienie w ladze robi się duże, olej przepuszczany jest przez emulator bez problemu i masz dalej zalety normalnego zawieszenia trampkowego.
Obrazek
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Piter!!! »

Race tech jest do lag od 44mm, czyli do afry. Do tramka jest to pierwsze. Jak by można to było dostać u nas, brałbym..
Awatar użytkownika
unquadium
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 29.12.2016, 12:17
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: RICOR intiminator

Post autor: unquadium »

Według strony producenta te emulatory powinny do trampka pasować: https://www.amazon.com/Race-Valve-Cartr ... B003RFAARS

żródło:http://racetech.com/ProductSearch/2/Hon ... lp/2007-08
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2923
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: RICOR intiminator

Post autor: zimny »

Dość mocno temat zgłębiałem i wychodzi na to że ogólnie - warto. Ja do Trampka 600 po prostu wsadziłem zawieszenie od AT, ale teraz wolałbym instalować intiminatory.

Jak będę miał zbędną kasę to do V-Stroma chętnie bym zainstalował sobie - planowałem ale był inne pilniejsze wydatki ostatnio.

Pozdr
zimny
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Marcinnn6 »

wielkie dzięki unquadium za dobry opis :smile: , akurat działanie amorka jest mi ogólnie znane, ale właśnie zastanawiałem się nad tym intiminatorem. jeżeli działa tak jak ten opis to bardzo spoko rzecz. Bo wg. mnie utwardzanie przedniego zawieszenia w trampku jest bez sensu (chociaż myślałem przez chwilę o tym) pod warunkiem że preferujesz off. ale jednak po czarnym sie też jeździ i wtedy jeżeli nie nurkuje za bardzo to spoko by było
Awatar użytkownika
Leopold
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 393
Rejestracja: 22.03.2013, 21:59
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Wrocław

Re: RICOR intiminator

Post autor: Leopold »

Temat był tu, o zamontowanych intiminatorach viewtopic.php?f=14&t=10794&hilit=progresywne&start=60
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Marcinnn6 »

aa, dzięki - sporo podobnych lub takich samych tematów jest w różnych wątkach i czasem ciężko znaleźć. wiele for doszło do końca historii - wszystkie pytania zostały zadane :smile:
Awatar użytkownika
zimny
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2923
Rejestracja: 28.08.2010, 08:30
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Garwolin

Re: RICOR intiminator

Post autor: zimny »

Unquadium - dzięki za fajny opis. Rozwiązanie Race-Tech i Ricor faktycznie nieco się różni.

Ja o tym myślałem ale...zawiecha Stroma na moje oczekiwania jest całkiem OK. Niestety intiminatory przy obecnym kursie walut to w sumie 900-1000pln z wysyłką i ew. cłem.
Trampkarz emeryt.
DL1000 AL8
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: RICOR intiminator

Post autor: Nadol »

Taka uwaga odnośnie kosztów.
Intiminatory Ricor kupowałem bezpośrednio od producenta w USA. W tej chwili cena jest obniżona/promocyjna.
Przy zakupie w USA (o ile nie mama na miejscu jakiegoś kontaktu) trzeba pamiętać o kosztach cła i VAT.
W moim przypadku dodatkowe koszty (wraz z opłatami pobranymi przez PP) wyniosły ~220 pln.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
kudlaty
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 58
Rejestracja: 29.07.2013, 15:34
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Offtock ;-)

Re: RICOR intiminator

Post autor: kudlaty »

Też zgłębiam temat i znalazłem poza RaceTech-em jeszcze to http://www.brooksuspension.co.uk/fork-i ... ators.html

Na moje zapytanie odpowiedzieli mi ze nie maja dedykowanych emulatorów do trampka (700-ki) w moim przypadku i należałoby dokładnie zwymiarować elementy zawieszenia i im wysłać (ma ktoś już może??). Wówczas mogliby dokładnie dobrać odpowiedni emulator do konkretnego zawieszenia.

Plusem jest to że ewentualna wysyłka byłaby z Uk i odchodzi dodatkowy koszt CŁO/VAT jak to jest w przypadku RaceTech-a.
Awatar użytkownika
Iksu
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 10.08.2014, 22:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stęszew ( koło Poznania )

Re: RICOR intiminator

Post autor: Iksu »

Mam zamontowane w moim Trampku 600 patent Race Tech.

Wybrałem to rozwiązanie bo ma możliwośc regulacji ustawień. Napisałem do nich z zapytaniem o proponowane ustawienie i proponowany olej ( ma znaczenie lepkośc ).
Odpisali szybko i konkretnie ;-)
Emulator kupiłem na eBay za 100 USD i nie było żadnego cła czy VAT ;-)
Olej dobrałem Motorex bo mają tabelę z lepkościami oleju i jak mieszac aby uzyskac to co się chce w odniesieniu do innych producentów. Dla tych co nie wiedzą to oznaczenie W10 czy jakieś tam W5 to żadne oznaczenie lepkości oleju do lag.

Wrażenia....hmmm moje zawieszenie już przy zakupie było kombinowane więc nie wiem jak to jest do ustawień producenta. Nie latałem na innych sprzętach to też nie mam porównania ale:
- nie ląduje przy hamowaniu
- w terenie jest ok bo nie dobija a i wrażenia blokady hydraulicznej nie ma czyli jak dla mnie spoko

Patenty typu dodatkowe sprężyny żuka czy pakowanie zupełnie innego leju w zawieszeniu Trampka nie poprawiają jego pracy tylko zmieniają charakterystykę.

Tak więc wydało mi się to najsensowniejszym modem przedniego zawieszenia w odniesieniu cena/efekt ;-)

Jak by ktoś chciał a jest z okolicy to dawac cynk i można się garnąc sprawdzic jak działa.
Awatar użytkownika
unquadium
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 17
Rejestracja: 29.12.2016, 12:17
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Kraków

Re: RICOR intiminator

Post autor: unquadium »

Własnie kupiłem na ebayu Hamerykańskim emulatory Race Tech za 126.50$. Przyszły po około 10 dniach, bez żadnego dodatkowego cła itp... czyli cały koszt to było te 120 zielonych (przesyłka w cenie).

Teraz szukam jakiegoś doświadczonego warsztatu, w którym mi to zamontują. W przypadku Race Techa konieczne jest rozwiercenie tłoczyska i tak jak pisał Iksu regulacja samego zaworu. Więc operacja nie jest tak zupełnie plug and play. Wiem, że W Wawie zajmuje sie tym profesjionalnie Szparag ze Stajnii Motocyklowej. Ale do Warszawy daleko ;)

Wiecie czy jest ktoś na południu, kto będzie w stanie to porządnie zrobić?
Awatar użytkownika
Qter
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3402
Rejestracja: 12.05.2011, 12:07
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Reguły
Kontakt:

Re: RICOR intiminator

Post autor: Qter »

unquadium pisze:Własnie kupiłem na ebayu Hamerykańskim emulatory Race Tech za 126.50$. Przyszły po około 10 dniach, bez żadnego dodatkowego cła itp... czyli cały koszt to było te 120 zielonych (przesyłka w cenie).

Teraz szukam jakiegoś doświadczonego warsztatu, w którym mi to zamontują. W przypadku Race Techa konieczne jest rozwiercenie tłoczyska i tak jak pisał Iksu regulacja samego zaworu. Więc operacja nie jest tak zupełnie plug and play. Wiem, że W Wawie zajmuje sie tym profesjionalnie Szparag ze Stajnii Motocyklowej. Ale do Warszawy daleko ;)

Wiecie czy jest ktoś na południu, kto będzie w stanie to porządnie zrobić?
spytaj Pekaes-a z forum czarnuchów - on jest z Krakowa i robi regeneracje zawieszeń do motków takich jak TA, AT, XTZ itp.

PZDR

Qter
Geniusz tkwi w prostocie...

we don't cry very hard
Awatar użytkownika
Iksu
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 120
Rejestracja: 10.08.2014, 22:45
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Stęszew ( koło Poznania )

Re: RICOR intiminator

Post autor: Iksu »

Profesjonalny serwis zrobi to profesjonalnie ale myślę że można to na ustawienia wstępne ogarnąć. Napisz do producenta podając jakie moto, waga kierownika i dostaniesz odpowiedź jak to wstępnie ustawić. Odpiszą jaki olej, ile przekręcić w jaką stronę śrubkę regulacyjną i jaki kolor sprężynki. Napisz na PW adres to wyślę jak mi odpisali.
Awatar użytkownika
Piter!!!
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 364
Rejestracja: 24.10.2015, 16:38
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: RICOR intiminator

Post autor: Piter!!! »

Idzie u nas kupić intiminatory?
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2514
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: RICOR intiminator

Post autor: Artek »

Piter!!! pisze:Idzie u nas kupić intiminatory?
MotoLeżan ma chyba najtaniej. Doradzi też co i jak....
Dominator.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość