Termostat i układ chłodzenia

Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Termostat i układ chłodzenia

Post autor: NaczelnyFilozof »

Jako że mina rozkręcona. To oblukałem termostat.

Od zawsze silnikowi było zimno. Znaczy wskazówka była w zimnych polach w czasie spokojnych jazd. Dopiero w korkach dochodziło do połowy skali i czasem sie włanczał wiatrak. Nawet kiedyś pisałem na forum i były sugestie aby wymienic termostat.

Byłem przekonany że termostat sie za wcześnie otwiera. Dziś wyjąłem i utopiłem w garnku z termometrem.

Wg serwisowek ma sie otwierać 80-84st.
Gotowanie powolne:
U mnie otwiera się przy 91st. Przy 96st ma jakies 2mm. Wode zagotowałem przy 103st i był otwarty chyba na maxa.
Chłodzenie garnka:
94st 3mm.
90st 2mm
88st 1mm
85st zamkniecie
Dziwne. Bo z takim termostatem to taczej silnik powinien sie przegrzewac a nie przechładzać.

Dla pewnosci jeszcze skołuje inny termometr. Ale w temp 39st sprawdzalem go z termmetrem go mierzenia gorączki i różnica wychodziła może 1 st.


Swoją drogą to mnie zdziwił brak "małego obiegu" w układzie TA. Pompa pompuje ciecz w blok. Z bloku dwie rurki do termostatu. I termostat trzyma prawie wszystko (tylko malą dziurką idzie płyn w góre). Dopiero jak sie termostat otworzy to idzie płyn na dwie chłodnice jednocześnie.
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: kamikazemario »

Może, żeby Trampek w końcu pracował w normalnej temperaturze trzeba urypać te żeberka :lol:
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: torak »

NaczelnyFilozof pisze:Dopiero jak sie termostat otworzy to idzie płyn na dwie chłodnice jednocześnie.
ja tam się nie znam ale zawsze była mowa o tym że jedna chłodnica jest w obiegu krótkim, czyli pracuje zawsze.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: NaczelnyFilozof »

torak pisze: ja tam się nie znam ale zawsze była mowa o tym że jedna chłodnica jest w obiegu krótkim, czyli pracuje zawsze.
Też tak czytałem.
Ale aby tak było z obudowy termostatu musiałby wychodzić trzy węże na dole i jeden na górze. A jak wiemy są dwa wlotowe z bloków i dwa wylotowe do chłodnic.
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
Awatar użytkownika
grzesiek_ts
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 242
Rejestracja: 18.12.2008, 00:51
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: grzesiek_ts »

Naczelny, prawidłowo powinno być tak, że lewa chłodnica nagrzewa się od samego początku (stanowi mały obieg-stąd jej czasem nadmierne chłodzenie przy niskich temp.), więc powinna jej temp. rosnąć wraz z temp. silnika. Dopiero po osiągnięciu określonego poziomu temp., termostat puszcza chłodziwo na drugą chłodnice (wspomaganą w razie konieczności przez wiatrak).
Odważni nie żyją wiecznie, lecz ostrożni nie żyją wcale.
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: NaczelnyFilozof »

grzesiek_ts pisze:Naczelny, prawidłowo powinno być tak, że lewa chłodnica nagrzewa się od samego początku (stanowi mały obieg-stąd jej czasem nadmierne chłodzenie przy niskich temp.), więc powinna jej temp. rosnąć wraz z temp. silnika. Dopiero po osiągnięciu określonego poziomu temp., termostat puszcza chłodziwo na drugą chłodnice (wspomaganą w razie konieczności przez wiatrak).
Sprawdzałem fiszki sześsetki. Tak nie ma. Jest na obrazkach tak jak u mnie. Nie istnieje mały obieg.

Aby chłodnica bezwiatrakowa nagrzewała się pierwsza to dwa węże z bloku by musiały isc najpierw w chłodnice a później w termostat. Albo rozgałęziać sie przed termostatem. Rozgałezienie jest na (czyli za) termostatem.
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: Fryzjer »

Wg mnie problemu nie ma. Jest ok, a co z błędem odczytu np. temp. z termometru? :grin:
uchylenie temrostatu nawet o 1mm już powoduje otwarcie obiegu, nie maksymalnie ale już jest wymiana cieczy.
Optymalna temp. pracy silnika to coś lekko ponad 90 stopni Celsjusza.

Czy silnikowi jest zimno? Nie, temp. na użebrowaniu chłodzi płaszcz zewnętrzny ale wewnątrz, wokół cylindrów temp. jest już inna.
Z pewnością wszystko zostało zaprojektowane zgodnie z regułami w tym temacie, w końcu to HONDA, która na projektowaniu silników się zna :ok: .

Ważne, że termostat otwiera się = działa.

Dodatkowo zazwyczaj w każdym pojeździe masz wskaźnik temp. wyskalowany nie liniowo, bo czy zaczyna się od np. 20 stopni Celcjusza?
Np. jest to do 70 stopnii (1/5 skali lub nawet mniej), potem już 70-90 (1/3 z tego co pozostało) i 90-120 (reszta) :smile:
W TA np. 1/2 skali to może być 92 stopnie, 3/4 skali to może być 103? Można dojść do tego, po czujniku wentylatora, przy jakiej temp. go włącza.

Wg mnie koniec tematu temperatury bo już o tym napisano wiele postów, za wiele :smile:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
wojs
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 657
Rejestracja: 15.06.2008, 19:45
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Warszawa/Gdansk

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: wojs »

Fryzjer pisze: Wg mnie koniec tematu temperatury bo już o tym napisano wiele postów, za wiele :smile:

No prawie ... czy komus udalo sie sprawdzic jaka jest temp gdy strzaleczka zacznie sie poruszac po skali wskaznika temp ?
--
pozdrawiam
Wojtek

BYL : TA XL600V
JEST : Triumph Tiger 955i
Awatar użytkownika
Daniel 87
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 874
Rejestracja: 19.06.2008, 13:30
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: Daniel 87 »

kiedys byly opisywane slynne patenty na niedogrzany silnik, jak sa nizkie temperatury zaslon jedna chlodnice tekturka i juz masz z glowy
Dla przyjaciół Buli

Sklep Motocyklowy "Twój Motocykl"- Zapraszam
Konstantynów Łódzki

886 474 474 od 10-18 tej.


obecnie BMW R100 Cafe Racer zbudowany na bazie R100RS 1980r
Junak M10 1961r
MZ ES250/2 1969
Jawa 353 1961r
Adam
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 20.06.2008, 18:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: Adam »

Przerabiałem ten temat jeszcze na starym forum i na 90% jeżeli termostat jest dobry to przyczyny szzukałbym w czujniku wskaźnika temp. (ten wkręcony w obudowę termostatu ) lub samym wskaźniku . Ja dałem sobie spokój i pogodziłem się z błędnym wskazaniem (niby niedogrzany silnik ).
Większość pytanych przezemnie posiadaczy 600 twierdziło że wskazówka w czasie normalnej jazdy ma w położeniu min. a tylko nieliczni że jest ok.
Awatar użytkownika
NaczelnyFilozof
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 585
Rejestracja: 24.08.2008, 09:52
Lokalizacja: Jeleśnia - Żywiec
Kontakt:

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: NaczelnyFilozof »

wojs pisze:czy komus udalo sie sprawdzic jaka jest temp gdy strzaleczka zacznie sie poruszac po skali wskaznika temp ?
Jako że miałem wszystko pod ręką to wsadziłem obudowe termostatu z czujnikiem w garnek z wodą. Kilka kabli i sprawdziłem jak to u mnie:

Obrazek

Kto to wie jak jest naprawdę. Bo tam dochodzi jeszcze ciśnienie :drinking:
Naczelny Filozof
Cezet 350 '83 [z dwoniącym tłokiem] [bez kilku podkładek] [w kolorze Zielonego Trabanta]
Transalp 600 '91 [Puzzle Edition 2.0]
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: kamikazemario »

Dobra robota naczelny :punk:
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
Awatar użytkownika
torak
pałujący w lesie
pałujący w lesie
Posty: 1417
Rejestracja: 12.06.2008, 22:48
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Szczecin

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: torak »

Ciśnienie jest niewielkie bo i wentyl na to nie pozwoli. Jeśli jest jakaś różnica to b. nieznaczna i dotyczy raczej temp. wrzenia.
pomarańczowe zaloty czas zacząć
http://www.artmebel.szczecin.pl
Awatar użytkownika
mr bulwa
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 624
Rejestracja: 26.09.2008, 10:44
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Poznań

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: mr bulwa »

Naczelny dzięki! Ta rozpiska dużo wyjaśnia - teraz widać, że nasze Trampki w większości dobrze się nagrzewają tylko wskaźnik jakoś tak dziwnie wyskalowany. Czerwone pole to będzie ze 150 st C... ;)
A ciśnienie w układzie chłodzenia to najczęściej 1,2-1,5 bara (czyli nie za duże) i głównie służy temu żeby podnieść temp wrzenia (do 110-120 st C). Twoje pomiary są wiarygodne :) Dobra robota!!!
_______________________________________________
Nie ma drogi do szczęścia. To szczęście jest drogą.
Budda Siddhartha Gautama
Fryzjer
pogłębiacz bieżnika
pogłębiacz bieżnika
Posty: 789
Rejestracja: 16.06.2008, 23:43
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Wrocław

Re: termostat i układ chłodzenia

Post autor: Fryzjer »

mr bulwa pisze:Naczelny dzięki! Ta rozpiska dużo wyjaśnia - teraz widać, że nasze Trampki w większości dobrze się nagrzewają tylko wskaźnik jakoś tak dziwnie wyskalowany. Czerwone pole to będzie ze 150 st C... ;)
(...)
jak pisałem wskaźniki nie są wyskalowane liniowo, czerwona kreska może to być np. 110 stopni Celsjusza :smile:
Capo RR "Wyzwanie jest dla tych, którzy wyruszają w drogę. Marzenia są dla tych, którzy zostają z tyłu" T.Sabine
Awatar użytkownika
MATUZO
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 38
Rejestracja: 31.01.2009, 12:34
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Termostat

Post autor: MATUZO »

Witam mam pytanie, czy można dopasować jakis termostat do 600 z 98 roku ?? Gdzieś na forach przeczytałem że pasuje z Tico :) różnica w cenie kosmiczna, tylko czy to prawda. Z góry dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
dandan
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 398
Rejestracja: 13.06.2008, 07:47
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Siedlce

Re: termostat

Post autor: dandan »

Pasuje od Tico, trzeba mu tylko zeszlifować wystający na górze cycek.
Transafricalp beta
T7
Awatar użytkownika
MATUZO
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 38
Rejestracja: 31.01.2009, 12:34
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: termostat

Post autor: MATUZO »

Dzięki wielkie, oszczedność kasy spora :))
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: termostat

Post autor: kamikazemario »

A co Ci się stało z termostatem?
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
LAPA_PD06
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 18.06.2008, 22:00
Lokalizacja: Przeworsk

Re: termostat

Post autor: LAPA_PD06 »

jeśli kupisz orginalny Daewoo to bez przerubek pasuje zakładałem taki zamienniki nie orginalny się trochę różni :banghead:
Transalp 600/650 96R HONDA ST 1100 98R HONDA VARADERO SD02 LIMITED EDITION z prawdą jest jak z dupą ,każdy ma swoją !!!!!!!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość