Mocno rozgrzany silnik

Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: makumba »

grzyb_grzyb pisze:...jak przy temperaturze powietrza 21 stopni po przejechaniu jakiś 20km na światłach chce mi zgrilgować nogę to nie jest super.
Skoro z układem chłodzenia (jak by się mogło wydawać) wszystko ok, to może innym tropem - tak sobie myślę, że ten "gorąc" może wydobywać się z nadmiernie rozgrzewających się kolektorów wydechowych przy złym składzie mieszanki paliwowo - powietrznej. Jak się nie mylę przy zbyt bogatej mieszance (za duża dawka paliwa) nadmiar dopalany jest w kolektorach, które w takiej sytuacji potrafią rozgrzewać się do czerwoności. Może do czerwoności się nie rozgrzewają ale nadmierne nagrzanie przy dwóch kolektorach w Trampku może dawać efekt/wrażenie nadmiernej temperatury.
xl650v, drz 400
Awatar użytkownika
ural2
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 428
Rejestracja: 16.06.2010, 21:32
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Dubiecko

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: ural2 »

Wykręcić świece i sprawdzić. Kolor świecy prawdę powie.
Był "Król"- teraz jest "Królowa"
grzyb_grzyb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 16.07.2017, 08:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: grzyb_grzyb »

OK. Jestem świeżo po zdemontowaniu termostatu. Generalnie kamień i rdza… i dziury :) Jestem ciekaw co jest w chłodnicach… I w kanałach silnika… Tzn w tej po naprawie pewno czysto bo ją płukali i czyścili. Pompa wody wygląda jak nowa. Płyn wlany jakiś tydzień czy dwa temu (żółty) szedł w kolorze soku jabłkowego. Nic, szukam ładnej obudowy termostatu, składam, płukanie i zobaczymy. Może ten syf to przyczyna. Termostat ugotowany. Otwiera się, więc był ok.


Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
ryszard
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 117
Rejestracja: 25.05.2015, 07:11
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Tczew

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: ryszard »

Ktoś chyba miodem chłodził ten silnik :wink:
grzyb_grzyb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 16.07.2017, 08:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: grzyb_grzyb »

To małe podsumowanie. Dotarła obudowa, termostat i czujnik kupione z transalp.riderparts. Termostat Honda 19300-KE8-000 - zamiennik amerykańskiej firmy Gates.
Układ przepłukany najpierw z węża (oddzielnie chłodnice + blok) potem płukanka Liqui moly 30 min, woda destylowana 10 min (2 x). Z płukanki nie było syfu, w zasadzie lekko ciemniejszy płyn zszedł. potem woda pierwszy raz lekko zolta drugi czysta. Zalane płynem żółtym motul.

Po pierwszej jeździe jedno co się rzuca w oczy to wskazówka trzyma się bliżej środka, poprzednio była blisko pierwszej kreski. Na postoju (przy płukance) temperatura rośnie liniowo (na wskaźniku) aż do załączenia się wiatraka – po 20 min. (poprzednio po przegazowaniach wskazówka robiła duży skok z pierwszej kreski na połowę a po kolejnym opadała). Różnica może być spowodowane raz innym czujnikiem, dwa tym że poprzedni był zakamieniony, trzy tym że zakamieniona obudowa miała mniejszy przepływ (lub wszystkie po trochu)

Co ciekawe termostat Gates a ma sporo mniejszą średnicę niż org. hondy. (jakieś 5mm)

Co do odczuć jakie spowodowały całe zamieszanie wstrzymam się jeszcze z oceną do jazdy w wyższej temperaturze.
Na pewno jestem spokojniejszy bo wiem że układ jest drożny, obudowa nie skorodowana, termostat i czujnik nowe.

:ok: :ok: :ok:

Edit: trasa 250 km w 30 stopniach, wczoraj i dziś normalne temp ok 14 i 20. Wszystko wróciło do normy. Wciągnął jeszcze trochę płynu ze zbiorniczka czyli się pewno odpowietrzyć. Wskazówka trochę ponad 1 kreskę, nie grzeje już tyłka. Czyli czasem warto zajrzeć jak się wydaje że coś jest nie tak.
grzyb_grzyb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 16.07.2017, 08:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: grzyb_grzyb »

Polecam zrobić jeszcze jedną rzecz wszystkim którzy uważają że wskazówka leżąca na pierwszej kresce to norma. Po zgaszeniu silnika (musi być nagrzany), na włączonym zapłonie dotknąć wtyczkę na czujniku temperatury i delikatnie poruszać, przycisnąć, lekko skręcić. U mnie wskazówka odrazu szła w górę. Okazało się że styki są zaśniedziałe. Niby działało, ale jednak od wibracji często wskaźnik opadał. Po oczyszczeniu pokazuje normalnie. eLo
Awatar użytkownika
rafeusz
Czytacz
Czytacz
Posty: 4
Rejestracja: 08.09.2019, 19:41
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: rafeusz »

Czy mogę się podpiąć do tematu?
Nie poznałem jeszcze dobrze mojego Trampka, ale w porównaniu do V-Stroma (moje poprzednie moto), Trampi grzeje się bardzo.
Podczas normalnej jazdy w temp. otoczenia 20-25 silnik ma w granicach 85-90 st.C. Ale wystarczy, że zatrzymam się na 1 min, np by otworzyć bramę; temp silnika dochodzi do 102-103 st. i włącza się wentylator. Czy to jest normalne zjawisko?
W V-Stromie wentylator włączał się naprawdę sporadycznie.
Ps. Płyn chłodniczy wymieniałem w kwietniu.
jacek79
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 108
Rejestracja: 17.06.2018, 14:42
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: jacek79 »

Nie jest to normalne zjawisko, u mnie musi pochodzic ponad 5 min, i temp silnika podczas jazdy duzo mniejsza.
Może trzeba chłodnice wyczyścić

Ps polecam bramę na pilota i zabudowanie pilota w kokpicie


Wysłane Transalpa
kucyk
miejski lanser
miejski lanser
Posty: 335
Rejestracja: 25.04.2016, 20:38
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Medyka

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: kucyk »

Z tego co mi wiadomo to w 700- tkach jest to normalne zjawisko.
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2512
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: Artek »

Rafeusz, wszystko w normie.
Jacek coś od czasu do czasu pier....e nie znając konkretnego modelu trampka :lol:
Dominator.
jacek79
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 108
Rejestracja: 17.06.2018, 14:42
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: jacek79 »

A to 700? Bo myslalem ze ciagle o 650 mowa... No to sie nie znam,nie mam , nie wiem

Wysłane Transalpa
Awatar użytkownika
rafeusz
Czytacz
Czytacz
Posty: 4
Rejestracja: 08.09.2019, 19:41
Mój motocykl: XL700V
Lokalizacja: Aleksandrów Łódzki

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: rafeusz »

Dzięki Panowie
Uspokoiliście mnie w tej kwestii.
Jacek polecasz bramę na pilota, ale przydałby się jeszcze pilot do zmiany świateł :)
grzyb_grzyb
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 16
Rejestracja: 16.07.2017, 08:26
Mój motocykl: XL650V

Re: Mocno rozgrzany silnik

Post autor: grzyb_grzyb »

grzyb_grzyb pisze:Polecam zrobić jeszcze jedną rzecz wszystkim którzy uważają że wskazówka leżąca na pierwszej kresce to norma. Po zgaszeniu silnika (musi być nagrzany), na włączonym zapłonie dotknąć wtyczkę na czujniku temperatury i delikatnie poruszać, przycisnąć, lekko skręcić. U mnie wskazówka odrazu szła w górę. Okazało się że styki są zaśniedziałe. Niby działało, ale jednak od wibracji często wskaźnik opadał. Po oczyszczeniu pokazuje normalnie. eLo
EDIT :_)

Po wyczyszczeniu wtyczki nic się nie zmieniło. Dziś znalazłem rozwiązanie. Słaba masa. Biorąc przewód dotknąłem obudowy termostatu a drugim końcem do śruby na silniku (oczywiście po jeździe, kiedy był rozgrzany). Wskazówka ładnie poszła na swoje miejsce (1/3 skali). Nie miałem ochoty rozbierać plastików i sprawdzać czy śruby nie są zardzewiałe itp. więc pociągnąłem kabelek od jednej śrubki pod bakiem do obudowy termostatu (ma jedną wolną dziurę). I tym sposobem mój transalp pokazuje na wskaźniku coś więcej niż 1 kreskę ;)
Polecam sprawdzić jak komuś wydaje się że coś nie halo ze wskaźnikiem. Nie twierdzę oczywiście że wszyscy co mają niskie wskazania mają ten problem :) Ale może komuś się przyda.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość