Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Montaż i demontaż elementów układu chłodzenia: termostat, pompa wodna, wiatraki, chłodnice, prowadzenie przewodów
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Witam
Wiem, ze temat juz pojawil sie na forum, ale brak w opisanym tam temacie jednoznacznej odpowiedzi co do przyczyny wycieku plynu chlodzacego. Postanowilem wiec dopytac jak sobie z tym radzic. Otoz wymienilem plyn chlodzacy w moim moto. Wyjalem zbiornik wyrownawczy i przemylem, bo scianki byly brudne i nie mozna bylo dokl. zobaczyc ilosci plynu. Po rozgrzaniu motocykla uzupelnilem poziom plynu w chlodnicy (tak na marginesie, czy chlodnica ma odpowietrznik?). Plyn w zbiorniku przelewowym uzupelnilem do max. Juz po operacji wymiany plynu zauwazylem, ze gdy postawie motocykl na bocznej stopce to z wezyka pod moto. wycieka plyn. Tak dzieje sie do teraz po skonczonej jezdzie, a plynu w zbiorniku ubylo do min. a poznien ponizej. Co jest powodem owego wylewania sie plynu?Czy potrzeba jakiegos odpowietrzenia? Czy moze zle spialem przewody po tym gdy byl wyjmowany zbirnik przelewowy? Z gory dziekuje wszystkim za wskazowki.
Ostatnio zmieniony 20.05.2019, 23:34 przez jez04, łącznie zmieniany 1 raz.
jacek79
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 108
Rejestracja: 17.06.2018, 14:42
Mój motocykl: XL650V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jacek79 »

Nie przejmuj sie za mocno, sciagnij glowice i zmien uszczelki

Wysłane Transalpa
Awatar użytkownika
Artek
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2514
Rejestracja: 09.10.2011, 16:33
Mój motocykl: Africa Twin
Lokalizacja: ZMY

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: Artek »

jacek79 pisze:Nie przejmuj sie za mocno, sciagnij glowice i zmien uszczelki

Wysłane Transalpa
Jacek, robisz se jaja z poważnych rzeczy?
Dominator.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5534
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: wojtekk »

1. Zobacz w serwisowce , ile powinno być płynu w chłodnicy i zbiorniczku. Na moje tam maksa nie powinno być bo wtedy traci funkcje wyrównawcza.

2. Jeżeli jest dobrze nalane i wywala to pomysl o uszczelce pod głowicą. Ale na spokojnie. Zalej płynem do sprawdzania i zobacz , czy zmieni kolor.

3 CH od chłodniczy :)
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Dziekuje za sugestie. Co to za plyn do sprawdzenia szczelnosci uszczelki pod glowica?
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: Paweł »

Kolego, uwaga, uwaga:
Zacznij od sprawdzenia czy nie są zamienione miejscami przewody gumowe. To najbardziej prawdopodobna przyczyna. Proponuję, teraz zalej plyn do kreski i zamien te rurki i obserwuj co sie bedzie dzialo.
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Kolego Pawel.,tez o tym dzis pomyslalem, bo faktycznie zdejmowalem przewody i przyszlo mi do glowy, ze moglem je odwrotnie zalozyc, wiec zamiast plyn uchodzic do zbiornika to wylewa sie na zewnatrz. Czy dobrze mysle? Rozumiem, ze chodzi o przewody w zbiorniku przelewowym?
Paweł
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 439
Rejestracja: 18.06.2008, 18:30

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: Paweł »

dokladnie tak i o to chodzi. "myk" dość powszechny :grin:
Konkretnie i merytorycznie Panowie, merytorycznie...
Nie dyskutuj z idiotą bo najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu a potem pokona doświadczeniem.
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Forumowicze.
Spradzilem właściwość założenia przewodów na zbiorniku przelewowwym i ...niestety okazało się, że są poprawnie założone. Niestety, bo to być może rozwiązałoby mój problem z uciekającym płynem. Zagrzałem znowu silnik do momentu aż uruchomił się wentylator i ponownie z przewodu idącego ze zbiorniczka przelewowego zaczął wyciekać płyn. Wyraźnie to ustało gdy odkręciłem korek ze zbiorniczka. Nie bardzo rozumiem zasadę "działania" owego zbiornika. Myślę tak: płyn, który się nagrzał w chłodnicy i zwiększył swoją objętość ścieka do zbiornika. Jak to się dzieje, że nim spadnie na dno (grawitacyjnie), to już wylatuje przez drugą rurkę na zewnątrz? Czyzby tam tworzyło się tak spore podciśnienie, że od razu nim płyn zleci w dół zostaje zassany i wywalony na zewnątrz? Wybaczcie być może infantylne pytania, ale nie bardzo mogę to ogarnąć. Dodam jeszcze, że cała sytuacja z wywalaniem plynu zaistaniała dopiero po jego wymianie. Wcześiej gdy kupilem moto (nie dawno), było wszystko ok.- nic się nie wylewało, a płyn postanowiełm zmienić gdyż poprzedni właściciel robił to jakiś czas wcześniej i myślę, że była już pora na jego zmianę (borygo różowe). Czyżby wylewający się płyn był jednak dowodem uszkodzoną uszczelkę głowicy jak pisali inni Forumowicze (na marginesie dzięki wojtekk za zwórcenie uwagi na błąd w pisowni- pośpiech, to zły doradca i sprzyja takim "bykom")? Sprawdzałem korek oleju, tzw. masła na nim nie ma , a to jak wiadomo czasem bywa (choć nie zawsze) dowodem na uszkodzenie uszczelki pod głowicą, oleju też nie przybywa (choć nie tyle oleju,a tego co do niego spływa). Z gory dzięuję wszystkim za sugestie w rozwiązaniu mojego dylematu.
Rafał_93
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 19.05.2019, 08:57
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: Rafał_93 »

Poszukaj na alegro najtańszego zestawu do sprawdzania uszczelki pod głowicą. Musisz pamiętać że negatywny wynik testu na obecność CO2 w płynie nie oznacza że uszczelki są ok, głowice nie są pęknięte itp. Jeśli test wyjdzie pozytywnie, to niestety trzeba rwać głowice. Nikt nie wspomniał o korku chłodnicy. Warto zaznaczyć że powinien utrzymywać odpowiednie ciśnienie w układzie.
Kiedyś dostałem GPZ do "poprawy" po dwóch wymianach UPG które nie przyniosły skutku. Korek został zastąpiony innym i nie trzeba było wcale robić uszczelki. Odpowiednia diagnoza to 90% sukcesu.

Ja ostatnio też zmieniałem płyn, ale u mnie było i jest dobrze.
Awatar użytkownika
wojtekk
oktany w żyłach
oktany w żyłach
Posty: 5534
Rejestracja: 22.08.2009, 13:17
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Warszawa / Saska Kępa

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: wojtekk »

Zalej prawidłową ilością i zobacz , co dalej.
Były: Transalp 600, Super Tenere XTZ 750, Suzuki DR 650 SE. Jest: PamEla Anderson St1300 PanEuropean
***
Enduro się kulom nie kłania.
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Tak zrobię jak sugerujesz wojtekk. Weryfikuję jednak zdanie w kwestii przybywania oleju. W innym poście na forum już pisałem, że oleju niestety przybyło i wyraźnie pachnie on spalinami benzyny do tego jest wyraźnie rozrzedzony. W innym miejscu na forum poprosiłem o pomoc w kwestii uporania się z tym problemem - kontrola szczelności karnika, gaźników, próba olejowa. Dam znać na forum - w tym miejscu, jak rozwiązała sie kwestia wywalania płynu. Na wszelki wypadek zrobię też test odnośnie CO2 w płynie chłodzącym i zobaczymy co z niego wyniknie.
Awatar użytkownika
old1977
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 730
Rejestracja: 17.11.2017, 13:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: old1977 »

węże od chłodnicy twardnieją podczas dodawania obrotów?jeśli tak to na 90% UPG,słusznie było zauważone aby zerknąć na korek od chłodnicy u mnie tez płatał figle
Było YAMAHA sr 125,AT750 RD04,WFM M06 58 r.TRIUMPH TIGER 955i 04r.YAMAHA TDM 900 5PS
JEST K750(Kaśka) 62 r.,TAXL600V PD06 88r.,SHL M17 GAZELA 175(WIATR) 68r. R1150GS.
jez04
romeciarz
romeciarz
Posty: 25
Rejestracja: 10.07.2018, 10:32
Mój motocykl: XL600V

Re: Wywala plyn chlodzacy ze zbiornika

Post autor: jez04 »

Jak zasugerował mi Paweł, źle założone były przewody na zbiorniku przelewowym. Po ich zamianie (źle założone były już od czasu kupna przeze mnie motocykla) problem uciekającego płynu ustał. Oby na stałe, gdyby jednak było inaczej napiszę o tym i poproszę o pomoc.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość