Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
Adamld
Czytacz
Czytacz
Posty: 6
Rejestracja: 13.06.2018, 22:18
Mój motocykl: XL650V

Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: Adamld »

Cześć.

Może ktoś coś podpowie, gdzie zajrzeć, czemu się przyjrzeć. Mój trampek 650 ma przypadłość, polegającą na tym że czy zimny, czy ciepły delikatnie coś cyka/stuka, raczej metalicznie na wolnych obrotach. Nie ma tu znaczenia czy klamka sprzęgła jest wciśnięta czy nie. Po lekkim dodaniu gazu (tak +/- powyżej 1800 obrotów) cisza totalna. Przyznam że jeżdżę tak już kilka ładnych tysięcy kilometrów, z początku myślałem że jakaś śruba się poluzowała, generalnie nie zmienia się ani na lepsze, ani na gorsze ale chciałbym rozwikłać ten problem. Jak nic sam nie wymyślę z Waszą pomocą, udam się do warsztatu, ale może damy radę?

Pozdrawiam, Adam.
Awatar użytkownika
Tevez5
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 18
Rejestracja: 08.04.2019, 12:16
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Kielce

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: Tevez5 »

Cześć!

Za wiele nie pomogę ale nagraj może ten dźwięk i wrzuć tutaj, a komuś będzie łatwiej wyłapać co to?
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: makumba »

xl650v, drz 400
kapsun
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 459
Rejestracja: 27.11.2017, 14:01
Mój motocykl: mam inne moto...

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: kapsun »

Kurczę ale wali, ściągaj pokrywę i zobacz śruby od zębatki atakującej, może się poluzowaly, na bank jakaś pierdoła
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: ArturS »

W pierwszej kolejności sprawdziłbym sprzęgieło rozrusznika i łańcuch napędu pompy oleju. Czyli dwa dekle do zrzucenia, może problem od razu się ukaże.
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
Awatar użytkownika
makumba
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 638
Rejestracja: 22.08.2013, 21:23
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: makumba »

Spoko, spoko u nie to już zamierzchłe czasy a filmik wrzuciłem aby autor tematu sobie porównał czy podobnie stuka. Też długo szukałem i okazało się, że to o dziwo niegroźne stukanie z pompy wody, które ustępowało zupełnie po pełnym rozgrzaniu silnika. Stuki miały się wydobywać z "łopatki wirnika pompy" gdzieś wyczytałem, że powinno się to rozkręcić i skorygować poprzez "dobicie wirnika pompy" już nie pamiętam może coś pokręciłem ale ja nic z tym nie robiłem i... po jakimś czasie samo zupełnie ustąpiło :lol:
xl650v, drz 400
Adamld
Czytacz
Czytacz
Posty: 6
Rejestracja: 13.06.2018, 22:18
Mój motocykl: XL650V

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: Adamld »

Nie, u mnie jest ciszej, i raczej z drugiej strony oraz mniejsza częstotliwość. Postaram się jutro nagrać. Pozdrawiam.
Adamld
Czytacz
Czytacz
Posty: 6
Rejestracja: 13.06.2018, 22:18
Mój motocykl: XL650V

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: Adamld »

Ok, wrócimy do tematu.

Sprawdzałem różne konfiguracje i sprawa wygląda tak: zimny silnik - cisza,
silnik rozgrzany bez jazdy, tylko na wolnych obrotach aż do włączenia wentylatora - cisza. Sprawdzane kilkukrotnie. Silnik rozgrzany odrobinę, np 2-3 kilometry spokojnie - cisza. Silnik rozgrzany normalną jazdą, kilkanaście kilometrów, parę przyśpieszeń i pojawia się cykanie na wolnych obrotach. Po zgaszeniu i od razu ponownym uruchomieniu cykanie jest. Po zgaszeniu i odczekaniu 10-15 minut cykania brak. oO
A brzmi to identycznie jak na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=tnKAx2u ... e=youtu.be i tez jak na filmie wystarczy odrobinę dodać gazu aby to cykanie znikło.
Ktoś ma jakieś sugestie? Pozdrawiam.
shado69
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 09.08.2019, 20:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: shado69 »

Witam wszystkich.
Pozwolę sobie podpiąć się pod temat. Mój pacjent xl660v i tez cos mi stuka z lewej strony w silniku. Tak go kupiłem, jeżdżę już dwa lata i generalnie nic się nie dzieje ale mimo wszystko jest irytujące.
Stuka na każdych obrotach, ale bardziej słyszalne jest jak przekroczy 1500 obrotów.
Również mocniej słyszalne na zimnym silniku, jak się dobrze rozgrzeje, a najlepiej po trasie tak jakby stukot staje się łagodniejszy.
https://youtu.be/yQyBV1OIUX0
Może ktoś coś podpowie gdzie szukać.

Pozdrawiam
shado69
Czytacz
Czytacz
Posty: 7
Rejestracja: 09.08.2019, 20:19
Mój motocykl: XL600V

Re: Delikatne stuki tylko na niskich obrotach XL 650

Post autor: shado69 »

Zapomniałem dodać, że przed zimą zrobiona była płukanka i wymieniony olej na nowy i w oleju brak śladów opiłków czy innych podejrzanych rzeczy.
Przebieg coś w okolicach 33 000 km.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość