Poślizg sprzęgła

Montaż i demontaż elementów silnika: sprzęgła i skrzyni , wymiana łańcuszków rozrządu, demontaż głowic i zaworów, pomiary kompresji, ciśnienia oleju, serwisowanie zaworów i gniazd, tłoków i pierścieni.
Awatar użytkownika
ArturS
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1267
Rejestracja: 03.08.2010, 22:08
Mój motocykl: inne endurowate moto
Lokalizacja: Zabrze
Kontakt:

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: ArturS »

Właśnie, z tym miałem ostatnio klienta z shadowką, coś mu cykało w silniku i jedyny element jaki mógł wydawać takie dźwięki, to ten łańcuszek, a nie znalazł nigdzie info nt. kiedy i czy w ogóle wymieniać, jakiś wartości serwisowych itp. Generalnie jest on mega mocny, bo to to samo co napędza wałki rozrządu, a tutaj niema za bardzo co robić (w sensie obciążeń).
Części trampkowe www.transalp.riderparts.pl
Yamaha XT600Z Ténéré / Husqvarna TE610ie
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: NIKITA »

Jak masz wszystko na wierzchu to wymieniaj i się nie zastanawiaj.
Przerabiałem to niedawno. patrz ja k wygląda luz https://www.youtube.com/watch?v=3lY209ViknE
Tylko nie przejmuj się moczeniem łańcucha...
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

NIKITA - no właśnie tymi filmikami tego kolesia się posiłkuje. Fajnie zrobione.
ArturS - no i chyba odpuszcze temu łańcuchowi, teraz wymienię sprężyny a przy wymianie tarcz i przekładek wtedy ruszę ten łańcuch
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

no to u mnie jest taka sytuacja jak u kolegi który zakładał post. Sprężyny 42mm - czyli dłuższe o 3mm, tarcze ~ 2,95, 2,98,, przekładki proste miejscami wygladaja jakby były trochę przegrzane, ale bez śladów wyżłobień etc. Tarcze i przekładki przewlekłem na sznurek żeby nie pomylić kolejności, pierwsza tarcza od strony dekla jest trochę inna od pozostałych. koszy wygląda ok. Tak więc chyba same sprężyny będę wymieniał?? Bo nie wiem czy jest sens pakować się w koszty i całe sprzęgło ładować nowe
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: NIKITA »

Dwa razy rozkręcałem sprzęgło, mierzyłem i wszystko trzymało wymiar. Dopiero jak wymieniłem dolegliwości ustały.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

zamówiłem sprężyny, włożę i zobaczę. W najgorszym przypadku będę to rozkładał raz jeszcze
Awatar użytkownika
rwasyl
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 84
Rejestracja: 21.03.2015, 16:41
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Sulechów

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: rwasyl »

Wymiar dla tarcz w 600-ce powinien wynosić od 2,92 mm do 3,08 mm limit do wymiany 2,6 mm, u mnie było 3,02 mm i jedna przekładka przegrzana (fioletowa) za pierwszym razem też wymieniłem tylko sprężyny i :dupa: wszystko musiałem rozbierać jeszcze raz. Jak masz kompletne sprzęgło to wymieniaj całość szkoda tylko roboty i czasu.
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

no nie mam kompletnego sprzęgła, kupiłem tylko sprężyny :egh: - kurde, juz teraz dupa składam to do kupy i zobacze. kupiłem sprężyny wzmacniane
Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: capri »

Marcinnn6 Daj proszę znać czy wymiana sprężyn pomogła. Mam dokładnie ten sam problem co Ty i Grzechum10. Silnik 600 (PD06) tarcze jak nowe, przekładki też, a sprężyny jakby ubite od 650 (42mm). Trampek łapie poślizg przy ostrym otdkręceniu manetki (pow. 5000).
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

u mnie pomogło ALE: sprawdź też stan przekładek muszą być proste - ja sobie kładłem na płycie indukcyjnej :smile: bo wtedy idealnie widać czy w którymś miejscu nie odstaje to wtedy znaczy że jest zwichrowana - jest tam tolerancja tego zwichrowania 0,3mm. Trzy przekładki wymieniłem bo były przyjarane fioletowe w kilku miejscach, nie wiem czy to przyjaranie ma znaczenie ale miałem poprostu przekładki nie zjarane więc zamieniłem.

uślizg ustąpił. Minusem twardszych sprężyn jest niestety ciężej działające sprzęgło
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: NIKITA »

Marcinnn6 pisze:u mnie pomogło ALE: sprawdź też stan przekładek muszą być proste - ja sobie kładłem na płycie indukcyjnej :smile: bo wtedy idealnie widać czy w którymś miejscu nie odstaje to wtedy znaczy że jest zwichrowana - jest tam tolerancja tego zwichrowania 0,3mm. Trzy przekładki wymieniłem bo były przyjarane fioletowe w kilku miejscach, nie wiem czy to przyjaranie ma znaczenie ale miałem poprostu przekładki nie zjarane więc zamieniłem.

uślizg ustąpił. Minusem twardszych sprężyn jest niestety ciężej działające sprzęgło
Teraz obserwuj linkę jak dostaje w :dupa: przy twardych sprężynach
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

no zgadza się musi teraz z większym obciążeniem się zmagać, chyba dokupie sobie linkę sprzęgła i będę woził na zapas. potrafię jechać bez sprzęgła ale to raczej na krótszym dystansie, typu gdzieś z lasu do domu dojechać
INFINITY
romeciarz
romeciarz
Posty: 21
Rejestracja: 16.11.2014, 23:25
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Szczytno

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: INFINITY »

Marcinnn6 gdzie kupiłeś wzmacniane sprężyny
bo szukałem, i takich nie widziałem nigdzie
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

Awatar użytkownika
capri
wypruwacz wydechów
wypruwacz wydechów
Posty: 1129
Rejestracja: 14.04.2016, 06:40
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Piaseczno
Kontakt:

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: capri »

Chyba jestem miękki siusiak, bo mimo wszystko zafundowałem mojemu staruszkowi kompletne sprzęgło EBC. Tarcze trzymały wymiar, ale wydawały się przyjarane, za to przekładki były idealne. Mimo to jak już wymieniać to komplet, a nie bawić się później w ponowne rozbieranie. Teraz jeszcze tylko muszę poskładać to do kupy :)
https://www.youtube.com/@MPK24pl
https://www.facebook.com/MPK24pl

Romet Kadet -> ETZ 150 -> Jawa 350TS -> Varadero 125 -> PD06 '93 -> XL1000V '03 + DR-Z400E '03 -> VFR1200XD '12 -> NT1100 '22 + SWM RS500R '21
Awatar użytkownika
Marcinnn6
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 549
Rejestracja: 18.06.2016, 13:03
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Zgierz

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Marcinnn6 »

capri pisze:Chyba jestem miękki siusiak, bo mimo wszystko zafundowałem mojemu staruszkowi kompletne sprzęgło EBC. Tarcze trzymały wymiar, ale wydawały się przyjarane, za to przekładki były idealne. Mimo to jak już wymieniać to komplet, a nie bawić się później w ponowne rozbieranie. Teraz jeszcze tylko muszę poskładać to do kupy :)
i pewnie wymiana to jest najlepsze rozwiązanie. Sam jestem ciekawy ile na tym swoim sprzęgle teraz pojeżdżę - chociaż jak się okaże, że będzie ok, to po co przepłacać :smile:
Grzechu88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 22.12.2015, 23:40
Mój motocykl: XL650V

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Grzechu88 »

ArturS pisze:Zwichrowane przekładki - komplet sprzęgła do wymiany. W powietrzakach ze słabym sprzęgłem, np. XT/TT600, dość łatwo doprowadzić do tego, że na klamce sprzęgła robi się ogromny luz. Jeśli driver zareaguje od razu i po prostu wystudzi silnik, to z reguły wszystko powraca do normy. Jeśli próbuje jechać dalej, podciągając linkę, to sprzęgło wysra się po kilkunastu minutach. W trampku o takich atrakcjach nie słyszałem nawet przy mocnym upalaniu w błocie, czy po podjazdach (słabe chłodzenie, jazda na półsprzęgle).
ArturS jesteś pewien, że to przekładki ? Miałem tę samą sytuację w zeszłym sezonie tzn w miarę nagrzewania silnika, luz na klamce wzrastał. Wymieniłem sprężynki i tarcze (oba EBC). Przekładki zostawiłem ori, bo nie wyglądały na nadpalone. Olej Fuschs silkolene, full syntetyk. Temp silnika w normie. Po wymianie problem z luzem nadal występuje zwłaszcza przy ostatnich temp. Właściwie zostaje mi już tylko wymiana przekładek (o ile tarcze do zimy nie polecą), ale wole dopytać.
NIKITA
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 493
Rejestracja: 25.10.2015, 22:18
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: NIKITA »

Sprawa jest prosta. To nie przekładki, ani sprężyny. To korki puchną i robi się luz na klamce. Nie wolno regulować, trzeba poczekać aż wystygnie i jechać dalej
Grzechu88
Nowicjusz
Nowicjusz
Posty: 10
Rejestracja: 22.12.2015, 23:40
Mój motocykl: XL650V

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Grzechu88 »

Już myślałem, że mój błąd, że nie zmieniłem też przekładek. W Waszych sprzętach też występuje taki efekt ? U mnie pojawia się głównie przy jeździe po mieście (wiadomo, częste ruszanie i zmiany biegów).
Solidworks
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 732
Rejestracja: 03.02.2014, 22:09
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Trzebnica

Re: Poślizg sprzęgła

Post autor: Solidworks »

NIKITA pisze:Sprawa jest prosta. To nie przekładki, ani sprężyny. To korki puchną i robi się luz na klamce. Nie wolno regulować, trzeba poczekać aż wystygnie i jechać dalej
O jakich korkach piszesz ? :niewiem:
CB500 97r. --> XL 650 V6 2006r. --> TDM 900 2008r.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość