Wymiana oleju w lagach

Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.
maciejza
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 118
Rejestracja: 18.06.2008, 18:40
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Olsztyn

Wymiana oleju w lagach

Post autor: maciejza »

Operacja wymiana oleju w lagach jest bardzo prosta. Zdecydowalem sie nie korzystac z korkow spustowych w lagach, tylko na wyciagniecie lag i ich dokładne przy okazji przeplukanie.
Niezbędne gadzety:
1. Trampek (w przykładzie XL600V '95) i operator techniczny ;)
Obrazek

2. Płyn poprawiający percepcje
Obrazek

3. Olej do lag w ilosci na każdą lagę: 549ml dla XL600V, natomiast dla XL650 potrzeba 542ml ;). Uzyłem Motula 10W.
Obrazek

4. Nafta do czyszczenia

5. Podstawowe klucze, w szczególności oczkowa lub nasadka 12.

Zabieramy sie za robote.
Stawiamy motonga na centralnej/skrzynce piwa, dociązamy workiem ziemniaków tył, ew. podstawiamy pod silnik lewarek tak by swobodnie odkrecic i wyciągnąć przednie koło.

Odkręcamy błotnik, a wraz z nim metalową blachę - podkówkę.
Obrazek

Następnie luzujemy śruby trzymające lagi. Cztery na kazda lage: dwie na górnej polce, dwie na dolnej.
Wysuwamy lagi z półek.

Fotka "dolnych" śrubek juz po zdemontowaniu lag, gorne kazdy widzi jak przekreca kluczyk przy starcie ;)
Obrazek

Wykrecamy korki znajdujace sie u góry lag uwazajac by nie dostac sprezyną w pysk. Wyciagamy tulejkę, podkładkę i sprężynę.
Odwracamy lagi, tak by splynał stary olej. Płuczemy wszystko naftą.

Przy okazji warto zmierzyc dlugosc sprezyn.
Wartosci nominalne dla rocznikow 87-95 (XL600V-H - XL600V-R) to: 571,5mm, serwisowy limit: 565,5mm
Wartosci nominalne dla rocznikow 96-99 (XL600V-T - XL600V-X) to: 612mm, serwisowy limit: 605mm
Wartosci nominalne dla XL650V: 599,4mm, serwisowy limit: 589,2mm

Obrazek

... trzaskamy płyn na poprawę percepcji i powoli wsio składamy.
Mocujemy lagi w półkach uwazając na to jak lecą przewody i linki z kierownicy !, wrzucamy do środka sprezynę, podkładkę i tulejkę.
Obrazek
Nalewamy odpowiednią ilość oliwy i zakrecamy korki w lagach.

Zdejmujemy moto z centralnej (usuwając wczesniej lewarek lub worek ziemniaków) ... testowo bujamy zawieszeniem i wierzymy ze teraz to bedzie zawiecha cud-malina ;)
Pozdrowienia z Warmii.
Awatar użytkownika
jacenty
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 472
Rejestracja: 15.06.2008, 11:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Kłonna k/Odrzywół

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: jacenty »

Jaka sila dokrecamy gorne korki (ile kilo ustawic na kluczu dynamometrycznym)?
Mój TRAMPECZEK to cukiereczek :)
maciejza
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 118
Rejestracja: 18.06.2008, 18:40
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: maciejza »

jacenty pisze:Jaka sila dokrecamy gorne korki (ile kilo ustawic na kluczu dynamometrycznym)?
nie mam klucza dynamometrycznego wiec dupa konia. Dokrecalem z czuciem :), nie ma potrzeby dokrecenia "na pałę".
W Haynesie napisali 23Nm.

-- edit

Wazniejsze jest przykrecenie z wyczuciem srub od górnej półki (wg Haynesa: 27Nm). Dokręcasz je dopiero jak wkręcisz korki, ponieważ możesz skrzywic brzeg lagi przez przesadna sile w dokreceniu.
Pozdrowienia z Warmii.
Awatar użytkownika
wojtalski
wiejski tuningowiec
wiejski tuningowiec
Posty: 100
Rejestracja: 22.06.2008, 23:04
Lokalizacja: Poznań

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: wojtalski »

Zalać olejem i zakręcić korki możemy poza półkami, a dopiero później umieścić je na miejscu i skręcić. Chyba troszkę wygodniej się to odbywa. :smile:
maciejza
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 118
Rejestracja: 18.06.2008, 18:40
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Olsztyn

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: maciejza »

wojtalski pisze:Zalać olejem i zakręcić korki możemy poza półkami, a dopiero później umieścić je na miejscu i skręcić. Chyba troszkę wygodniej się to odbywa. :smile:
wykorzystałem naturalne mocowanie zeby nie kombinowac jak tu wlac i nie narozlewac :D
Pozdrowienia z Warmii.
Awatar użytkownika
Morfi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 26.11.2008, 09:22

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: Morfi »

koledzy
jestem na etapie remontu przedniego zawieszenia(uszczelniacze,olej,łożyska w główce ramy). Od momentu kupna coś mi tłukło podczas jazdy po wybojach i po rozebraniu jednej z lag okazało się ,że pomiędzy sprężyną a tulejką nie było tej podkładki :banghead: .Jakiś pacjent zamiast dać ją nad sprężyną todał pod sprężynę :mad: Piszę po to aby zwrócić na to uwagę. Mam nadzieję że teraz shima ustąpi, i w końcu nie bedzie nap...... w zawieszeniu.
Pozdro
Awatar użytkownika
jendrus
romeciarz
romeciarz
Posty: 24
Rejestracja: 19.06.2008, 13:19
Mój motocykl: nie mam już TA
Lokalizacja: Dobrzyniewo
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: jendrus »

piękne opisy kolega zapodaje :thanks:
3. Olej do lag w ilosci na każdą lagę: 549ml dla XL600V, natomiast dla XL650 potrzeba 542ml . Uzyłem Motula 10W.
pytanie co do sprężyn: ktoś wie czy przy progresach ilośc i gęstośc oleju ma byc taka sama?
:punk:
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: kamikazemario »

Można też wlać ok 50 ml oleju więcej, żeby troche utwardzić zawieszenie. Nic to nie zepsuje :thumbsup:
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
Awatar użytkownika
yjaro
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 41
Rejestracja: 28.10.2008, 19:22
Lokalizacja: wrocław/września/kraków

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: yjaro »

czy trudno ustawić lagi względem siebie po założeniu? chodzi mi o to aby nie było tarcia na tarczy hamulcowej.
JANUSZ
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 05.11.2008, 20:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bielsko

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: JANUSZ »

Nie ma takiej możliwości abyś żle ustawił lagi, -Po prostu wsuważ lagi do połek , patrzyz na górną półkę i ustawiasz aby były równo (lagi) i to wszystko. Jezeli nie miałeś jakiejś przygody - masz równe lagi to niema takiej mozliwości abyś je źle zlożył. :thumbsup:
Awatar użytkownika
artek30
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 116
Rejestracja: 12.12.2008, 22:24

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: artek30 »

kamikazemario pisze:Można też wlać ok 50 ml oleju więcej, żeby troche utwardzić zawieszenie. Nic to nie zepsuje

W jaki sposób większa ilość utwardzi zawieszenie ?????
prędzej chyba wlanie gęstszego oleju cos tu pomoże,
tez sie zabieram do wymiany a waże ok 110 kg
Nie prędkość zabija tylko nagłe zatrzymanie...
JANUSZ
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 05.11.2008, 20:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bielsko

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: JANUSZ »

Można też wlać ok 50 ml oleju więcej, żeby troche utwardzić zawieszenie. Nic to nie zepsuje
Ma racje - czytałem o tym - a najprościej to wytlumaczyć - wlewając więcej oleju zmniejszasz objętość w ladze i przez to jest większe cisnienie a co za tym idzie twardsze zawieszenie.
Awatar użytkownika
kamikazemario
czyściciel nagaru
czyściciel nagaru
Posty: 609
Rejestracja: 18.09.2008, 20:10
Lokalizacja: Beskid Wyspowy

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: kamikazemario »

Artek wydzi mi się, że Ty krytykujesz wszystko co ktokolwiek na forum napisze nowego. Tego oleju sam nie wymyśliłem. Tak pisze w Świecie Motocykli w artykule o Transalpie i stąd to wiem.
CBR 600 F3
Odważni nie żyją wiecznie, lecz zbyt ostrożni nie żyją wcale..
LAPA_PD06
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 18.06.2008, 22:00
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: LAPA_PD06 »

kamikazemario a ja sobie ulepszyłem to po prostu stosując zaworki w nakrętka górnych :ok: tak jak miały Afryczki rd03-rd04 no nieliczne 7 czyli zawiecha hydropnełmatyczna mała pompeczka rowerowa ciśnieniomierz elektroniczny i jest CACY NAPRAWDĘ DZIAŁA JUTRO WSTAWIĘ FOTKI
Transalp 600/650 96R HONDA ST 1100 98R HONDA VARADERO SD02 LIMITED EDITION z prawdą jest jak z dupą ,każdy ma swoją !!!!!!!!
Awatar użytkownika
Thorgal77
przycierający rafki
przycierający rafki
Posty: 1341
Rejestracja: 20.06.2008, 22:01
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Hindenburg (Zabrze)

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: Thorgal77 »

LAPA_PD06 pisze:kamikazemario a ja sobie ulepszyłem to po prostu stosując zaworki w nakrętka górnych :ok: tak jak miały Afryczki rd03-rd04 no nieliczne 7 czyli zawiecha hydropnełmatyczna mała pompeczka rowerowa ciśnieniomierz elektroniczny i jest CACY NAPRAWDĘ DZIAŁA JUTRO WSTAWIĘ FOTKI

Ciekawa sprawa... jesli duzo nie kosztuje to bym tez pomyslał... :)
Wymiana uszkodzonych membran gaźnikowych XL600V, XL650, XRV750 RD04, XRV650 RD03 i inne

pancerne mocowania ścienne lub podłogowe do motocykla
viewtopic.php?f=169&t=10135
Częsci motocyklowe
JANUSZ
pyrkający w orzeszku
pyrkający w orzeszku
Posty: 252
Rejestracja: 05.11.2008, 20:32
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Bielsko

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: JANUSZ »

To jest właśnie to o czym pisałem i co kamikazemario sugerował - zwiększsz ciśnienie w ladze i jest twardsze zawiecho. :crossy:
Awatar użytkownika
Morfi
naciągacz linek
naciągacz linek
Posty: 66
Rejestracja: 26.11.2008, 09:22

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: Morfi »

A jakim max ciśnieniem można dobić żeby szasem simmeringów nie wydmuchało?
LAPA_PD06
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 18.06.2008, 22:00
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: LAPA_PD06 »

ja przeważnie mam 0,2 atm, i działa uszczelniacze mam jeszcze orginalne 12 lat(tak myślę) wychodzę założenia nie ruszać gówna nie będzie śmierdzieć :stop: ja z tą zawiechą już 4 lata latam i jest git :punk: :punk:
Transalp 600/650 96R HONDA ST 1100 98R HONDA VARADERO SD02 LIMITED EDITION z prawdą jest jak z dupą ,każdy ma swoją !!!!!!!!
Awatar użytkownika
jedras
łamacz szprych
łamacz szprych
Posty: 648
Rejestracja: 14.07.2008, 21:16
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Maastricht, Netherlands
Kontakt:

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: jedras »

Ja mam korki spustowe w lagach, więc sprawa jest jeszcze prosztsza :D
LAPA_PD06
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 18.06.2008, 22:00
Lokalizacja: Przeworsk

Re: Wymiana oleju w lagach

Post autor: LAPA_PD06 »

nie bardzo prosta,jak zamontujesz zaworki ,na dole w lagach trochę czarno to widzę :niewiem:
Transalp 600/650 96R HONDA ST 1100 98R HONDA VARADERO SD02 LIMITED EDITION z prawdą jest jak z dupą ,każdy ma swoją !!!!!!!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość