Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Wymiany: płynu hamulcowego, chłodniczego, oleju silnikowego i w zawieszeniu, filtrów, opon, zębatek i łańcuchów, świec. Regulacje: zaworów, gaźników, łańcuchów, łożysk główki ramy, świateł. Kontrola: opon, linek, akumulatora, łożysk, przygotowanie do sezonu i do zimy, smarowanie elementów.
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Witajcie to mój pierwszy post (drugi w zasadzie bo bylem w powitalni :) )
W skrócie od niedawna jestem w posiadaniu transalpa którego poniekąd w impulsie kupiłem ... generalnie jest ok poza paroma detalami (kończy się sprzęgło) i podczas jazd testowych bylem chyba tak zestresowany że nie zobaczyłem braku wskazania prędkości...
Ale co tam nie ma co się mazać i wziąłem się za naprawę... Jeśli chodzi o mechanikę to praktycznie amator jestem bez wiedzy dla tego trochę mi zajęło dojście do tego jak tego klocka podnieść , potem demontaż koła ale dałem radę.. przeczytałem instrukcje (3razy aż zrozumiałem :) ) zaopatrzyłem się w odpowiednie narzędzia ... z pomocą teścia udało mi się podwiesić motocykl za gmole Obrazek z Dysku Google.
Po zdjęciu koła zobaczyłem na własne oczy jak wygląda ten nieszczęsny ślimak, Oczywiście był połamany (języki w górnej części) no i tutaj się zaczęło :)

Sprawdziłem alledrogo i inne takie stronki i stwierdziłem że 130zł to trochę drogo jak za kawałek plastiku (teflonu?) i w ten czas (jeszcze nie widziałem że ktoś to już zrobił) wpadłem na pomysł wydruku tego ustrojstwa.
Znalazłem (bo jest projekt w sieci) dopasowałem skale i wydrukowałem!
Jakość jest zadowalająca Obrazek z Dysku Google
Złożyłem wszystko do kupy i wedle instrukcji obsłużyłem dynamometr ale oczywiście pogoda musiała się popsuć... niemniej w akcie desperacji sam zrzuciłem motocykl na glebę i wypchałem na ulice żeby się tylko karnąć tam i z powrotem... budzik zaczął latać także szczęśliwie zaparkowałem i do domku :)
Ale było by to zbyt piękne żeby tak łatwo się skończyło...
Kilka dni później zrobiła się pogoda więc atak na koło :) i co... D..pa :/ speedometer doesn't work ... Fuck fuck ale nic trzeba jechać z tematem...
Przypomniało mi się że linka prędkościomierza nie chodziła zdaje sie tak lekko jak powinna (wyczuwalne klinowanie itp... oczywiście smarowałem ja przy składaniu ),
Więc zapadła szybka decyzja i 35zl w plecy na linkę... no ale cóż zrobić lepiej to jak 130zl za ślimaka :D
Dziś w końcu mogę spokojnie napisać text który właśnie czytasz :)
Dziś bowiem założyłem nowego ślimaka (tamten poprzedni połamał się tak samo jak oryginał! ) wraz z nową linką prędkościomierza..
Złożyłem i pojechałem w trasę jeszcze trochę za wcześnie aby cokolwiek więcej o tym powiedzieć bo dopiero zrobiłem ok 150km i puki co jest ok :)

Także jak by ktoś potrzebował takiego wynalazku i nie chce wydać za dużo kasy to zapraszam do kontaktu... mogę druknąć za polowe ceny drukowanego elementu który można kupić na popularnym serwisie aukcyjnym :)
Awatar użytkownika
grad74
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 2704
Rejestracja: 23.06.2012, 07:09
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Siechnice

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: grad74 »

O, no i pięknie kolega "roztrzaskał" temat. Chętni jak to poczytają na pewno sie znajdą! :thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:
Honda TransalpPD10-99r, Honda Revere RC33-96r, Honda Nx125-99r, SHL M11-62r, WSK Garbuska-68r,Skuterek Motobi 50 z Hondowskim silniczkiem ;).

Gdyby Transalp kardan miał, ideałem by się zwał :)
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: wilq.bb »

W jakiej technologii druku wykonane?

Wysłane z mojego Moto G (5) przy użyciu Tapatalka
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

Oryginalny projekt:
https://www.thingiverse.com/thing:327750
Druk PLA ale sam projekt wymaga lekkiego przeskalowania. Nie był testowany "w realu" przez twórcę.
Tu podobny projekt:
https://www.tinkercad.com/things/5Q0ld9 ... 4-goldwing

ReMiX, jeżeli masz sprawdzony/przetestowany projekt, to proszę podziel się z nami.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: wilq.bb »

Nadol - PLA to materiał(stosowany w FDM) - mnie chodzi o technologie - FDM, czy może jakieś spieki...
Jesli FDM to mocno jestem ciekaw pozycji drukowania, na jakim sprzęcie robione
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

No więc służę odpowiedzią...
Druk oczywiście FDM/FFF jak zwał tak zwał.
Projekt dokładnie ten który kolega "Nadol" zapodał i jak mówię jeszcze jest troszkę za wcześnie aby potwierdzić w 100% wytrzymałość tego detalu (mamy zimę także temperatura bliska 0'c więc tak się wszystko nie nagrzewa) niemniej jednak dziś kolejne 100km poszło i nie stwierdzam żadnych problemów prędkości w granicach 140-150km/h nie zrobiły na nim wrażenia. Ale jak wcześniej wspominałem jest to drugi ślimak bo pierwszy pękł praktycznie tak samo jak oryginał (zęby zostały zerwane) powodem na 90% było nie zmęczenie materiału lecz zmęczona linka i mimo prób smarowania nie przyniosło to rezultatu dla tego usuwanie problemów ze ślimakiem zacząłbym od smarowania/wymiany linki prędkościomierza bo szkoda wywalić 130zł i połamać sobie nowy ślimaczek (mi drukowanego nie szkoda :) )
A wymiana na drugi już poszła genialnie szybko ... jakieś 40min. Także jak ktoś potrzebuje pomocy a jest z moich okolić to nie ma problemu (sam się uczę dla tego wymiana informacji jest jak najbardziej wskazana :) ).

przeskalowanie na 102% dla x i y (dla Z jest ok) ale to raczej sprawa indywidualna (kurczenie materiału , kompensacje itp).
Co do pozycji druku jak się przyjrzeć to zobaczycie poziome paski (warstwy) , oczywiście ślimak ma zębatkę ok 1mm w powietrzu przy takim ustawieniu druku więc tutaj support jest niezbędny aby zęby ładnie wyszły... z reszta zapodam kilka fotek luźnej zębatki (to akurat 102% dla XYZ prawdopodobnie tez by działała ale jednak dla Z wystarczy oryginał)
Warstwa 0.2 (mogę mniejszą ale poza wyglądem nie wiele to wniesie więc nie ma sensu tracić czasu na druk)
Drukowane na lekko zmodowanym Ender3
Wydruk w PLA i sam jestem ciekaw ile to to wytrzyma ale mam dostęp do sprzętu więc decyzja była szybka...

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1DPkpL ... 9qPmSBK7Ig[/GoogleDrive]

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=10H2mZ ... tqPZOcw86L[/GoogleDrive]

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1sS3eH ... tZnFJEkvlG[/GoogleDrive]

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1nRI_z ... rS6Nw80eI4[/GoogleDrive]

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1r9zg8 ... mrEMfwS3_C[/GoogleDrive]

Jak widać jakość jest mocno zadowalająca :) przynajmniej tutaj widać co jest przedmiotem a nie wirtualny projekt :/ jak na alledrogo..
No i wiemy już ze to to działa :) ile? czas pokaże niemniej jednak wolałbym wydać 25zł jak te nieszczęsne 130... strasznie dużo ... sprzęgło w tej cenie można kupić a tu kawałek plastiku... :/
a tak btw jak ktoś miałby w manelach sprzęgło do sprzedania to chętnie przygarnę :)
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

Dzięki za info.
Też mam Endera 3 zmodowanego ;) Jakiego slajsera używasz?

Przy okazji... jeszcze jedną rzecz, która warto wydrukować posiadając XL650:
https://www.thingiverse.com/thing:2957142
Te zaślepki często się gubią i to nie tylko ja tak mam.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
wilq.bb
Kontroler
Kontroler
Posty: 2674
Rejestracja: 27.08.2012, 08:41
Mój motocykl: mam inne moto...
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: wilq.bb »

Podziękował za wyczerpującą odpowiedź.
Cieszy mnie to, że drukowanie 3D "wchodzi pod strzechy" - jak w 2011 zaczynałem z tym pracę to było coś "magicznego".
Z tym kurczeniem PLA to odwrotnie jak ABS (w tym pracowałem) tam jak stygło to rosło :grin:
"Logowanie się na forum jest jak wchodzenie do knajpy za rogiem - zawsze te same mordy przy barze, barman rzuci drwiną a kiblu trochę śmierdzi... Jednak się przychodzi." by Matjas
Jako dżentelmen upijam się po 18-stej.
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Nadol dzięki.. na pewno sobie druknę :) czym tne... generalnie chyba wszystkim czym się da :) niemniej jednak Simplify3D u mnie zagościł na dłużej, tworzę z kolei w Fusion360.

Wilq.bb Ja też zęby na tym zjadłem... generalnie jestem modelarzem (latam , jeżdżę itp w tym tez ścigam się a raczej fristajluje quadami vel Dronami) i zaczynałem tez chyba w 2011 jakieś Pursy , mendele itp przerabiałem ale strasznie mnie to męczyło a ender był idealnym wyborem na moje potrzeby trochę tchnienia w niego dołożyłem min. Octoprint i teraz jestem mega happy :) z końca świata mogę sobie puścić druk a jak przyjdę do domu to już na mnie czeka :)
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

ReMiX, którą krawędzią stykał się ślimak ze stołem jak go drukowałeś?
Pytam, bo mam problem z prawidłowym wydrukiem zębów. Właściwie to tylko z miejscem gdzie drukarka zaczyna drukować zęby. Druga strona jest ok.
Na zdjęciu - góra popsuta, dół OK.

Obrazek z Dysku Google
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Hehe czekaj bo się pogubiłem gdzie góra a gdzie dół...
ale w skrócie i obrazowo masz pokazane pierwsze zdjęcie (z garażu ) jak leża na desce kilka drukowanych i oryginał i w takiej pozycji były drukowane :) czyli ustalmy że dół to jest to miejsce w którym ślimak zaczyna się wcześniej (po ok 1mm wysokości) i idzie do góry gdzie są dwa wystające kły :)
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

Tak właśnie drukowałem. Ślimakiem do stołu.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Myślę że wiem w czym problem u ciebie :)
Słabo czytałeś moje wypociny
oczywiście ślimak ma zębatkę ok 1mm w powietrzu przy takim ustawieniu druku więc tutaj support jest niezbędny aby zęby ładnie wyszły...
Myślę że jak do tego się zastosujesz to bedzie igła :D
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

Jeszcze nie rysowałem podpór. Jakaś podpowiedź (plik stl do podglądu)?
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Zależy od softu... Włącz porostu opcje supportu w ustawieniach druku.. Z doświadczenia wiem że zygzag jest najlepszy ale to wszystko zależy od slicera. Stl do tego nie ma bo to slicser robi.. Jak nie dasz rady to daj znać i jak wrócę po pracy to zrobię fotkę jak to to powinno wyglądać

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Nadol
swobodny rider
swobodny rider
Posty: 3272
Rejestracja: 11.07.2011, 09:18
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Marki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Nadol »

Byłbym wdzięczny gdybyś podrzucił info jak masz ustawione parametry dla supportu.
Nadol aka n4d01
srebrna 650, srebrny lub biały kask, WH....
Romet Ogar 200 -> MZ ETZ 150 -> ......... -> Honda XL 650 V

"Samochodem przemieszczasz ciało, motocyklem podróżuje dusza"
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1f3-LG ... M-XQPTkfwx[/GoogleDrive]
Coś takiego..
[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=14lmJT ... vPDGNQ4TKB[/GoogleDrive]
[GoogleDrive]https://drive.google.com/open?id=1NH6nH ... 4HCGDVibZC[/GoogleDrive]
nie wiem czemu ale cos zdjecia sie nie chcą poprawnie dodać...
w kazdym razie mysle ze troche ci to to rozjasni :)
Awatar użytkownika
Sal
osiedlowy kaskader
osiedlowy kaskader
Posty: 135
Rejestracja: 05.11.2016, 18:50
Mój motocykl: XL650V

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: Sal »

Kupiłem ślimak z allegro. Jeszcze nie zainstalowałem, ale zastanawia mnie jego dziwny wygląd.
Nie ma odstępu zębów od dolnej powierzchni, jak w oryginale. Czy to będzie działać?
Obrazek z Dysku Google
Awatar użytkownika
ReMiX
zgłębiacz wskaźników
zgłębiacz wskaźników
Posty: 37
Rejestracja: 29.01.2019, 20:49
Mój motocykl: XL650V
Lokalizacja: Wrocław/DLK

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: ReMiX »

Moje posiadają [WINKING FACE] niemniej jednak wydaje mi się że większego wpływu to nie ma. Twój nie ma bo zdecydowanie łatwiej się drukuje bez tego dystansu (nie trzeba robić podpór) wymiarowo też jesd dość duża granicą błędu. Grunt żeby chodził luźniej niż ciasnej [WINKING FACE] przy montażu zanim nasmarujesz wyczyść obudowę dokładnie wsadz zębatke i sprawdź czy się nie klinuje (sczegolnie w miejscu szwu, jak się klinuje to lekko papierkiem przeszlifuj ) nie widziałem tej co masz bo ja się nie wystawiam na allegro także ciężko przewidzieć jakiej jakości jest druk. Moje z doświadczenia w 650(bo do 600 kolega jeszcze nie zamontowal) są tak samo jak ori wytrzymałe... Najechane mam już dobrze ponad 2k km i nic się w dalszym ciągu nie dzieje.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
wujas
rozmawiający z silnikiem
rozmawiający z silnikiem
Posty: 476
Rejestracja: 01.08.2011, 23:51
Mój motocykl: XL600V
Lokalizacja: Przemyśl/Huwniki

Re: Ślimak predkosciomierza czyli jak nie zbankrutować :)

Post autor: wujas »

Mam ślimak od ReMiXa (trampek 600) i mogę polecić :thumbsup:
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości